MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co Duda i Trzaskowski chcą zrobić w sprawie przyszłości Śląska? Duda więcej mówi o LGBT, a Trzaskowski popiera śląszczyznę

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Aglomeracja górnośląska z lotu ptaka.
Aglomeracja górnośląska z lotu ptaka. Wojciech Radwański
To niewiarygodne, że głównym temat kampanii wyborczej urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy jest LGBT. Więcej jest o ochronie rodziny niż o ochronie gospodarki. Jest o smogu nie ma o kopalniach. Trzaskowski w programie Nowej Solidarności opisuje wszystkie elementy życia społecznego i gospodarczego. Ma konkretne rozwiązania związane z walką ze smogiem i reformy górnictwa.

O Śląsku w programie Andrzeja Dudy nie znajdziemy wiele. Trzaskowski poważniej podszedł do sprawy, chociaż miał mniej czasu na przygotowanie programu.

Duda: popiera program rządu dla górniczej branży, który jest cały czas w trakcie tworzenia, nie ma autorskiego programu dotyczącego górnictwa, ale może liczyć na wsparcie związkowców.

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda nie ma autorskiego programu dotyczącego reformy górnictwa. Będzie zatem, po ewentualnej wygranej popierał to, co wymyśli rząd, a właściwie ekipa Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, który chce centralizować branżę.

Duda od lat wyznaje, że węgiel jest głównym paliwem Polski i starczy go na 200 lat. W ten sposób daje do zrozumienia, że będzie bronił przywilejów związków zawodowych i miejsc pracy w górnictwie, choć odchodzi od tego powoli cały świat zarówno ze względów ekologicznych jak i zdrowotnych oraz czysto humanitarnych (smog, niebezpieczne warunki pracy). Duda może więc liczyć na wsparcie regionalnej "Solidarności", która już poparła go w II turze licząc, że obejmie on swoim patronatem kulejącą realizację "Programu dla Śląska".

- Doceniając zaangażowanie i pracę prezydenta Andrzeja Dudy w mijającej kadencji, mamy nadzieję, że zostanie wybrany głową państwa na kolejne pięć lat. Jesteśmy przekonani, że w trudnych czasach, które nastały w związku z pandemią COVID-19, Andrzej Duda nadal będzie mocno wspierał NSZZ "Solidarność" w działaniach na rzecz tego, aby ciężar walki ze skutkami kryzysu nie był przerzucany na barki pracowników - czytamy w stanowisku "S".

Jednocześnie Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego wyrazi nadzieję, że w nowej kadencji prezydent Duda, obok działań prospołecznych, zaangażuje się w projekt gospodarczej transformacji regionu – rządowy Program dla Śląska, zakładający m.in. budowę nowoczesnego przemysłu.

Aglomeracja górnośląska z lotu ptaka. Zdjęcia Wojciecha Radwańskiego

Cudowny Śląsk z lotu ptaka na fotografiach z drona. Zobaczci...

W programie Dudy mamy więcej haseł niż sposobów realizacji jego postulatów. Są dedykowane wszystkim, a nie konkretnym regionom. Co proponuje Duda?

O smogu w programie Duda pisze:

- W dzisiejszych czasach równie ważne jak leczenie jest zapobieganie. Stąd program walki ze smogiem, który wspiera termomodernizację budynków jednorodzinnych, jak i na wymianę źródeł ciepła (na bardziej ekologiczne). Do 2029 r. przeznaczymy 103 mld zł dofinansowania, które zapewni Polakom ciepły dom i niższe rachunki. Dalszego rozwoju wymaga system gospodarowania odpadami, który, ze względu na regulacje zewnętrzne, odbija się negatywnie w rachunkach Polaków – w tym zakresie potrzeba mądrej polityki uwzględniającej również odpowiedzialność producentów za wytworzone produkty. Polska powinna być zielonymi płucami Europy. Dbajmy o nasze lasy. Nadal chcę wspierać program zalesiania.

W programie gospodarczym nie pada słowo górnictwo. Mowa jest o dobrodziejstwach tarcz antykryzysowych. Większość programu poświęcona jest ochronie rodziny i LGBT.

Trzaskowski: ekologa, wymiana kopciuchów, walka ze smogiem i sukcesywne odchodzenie od węgla

Rafał Trzaskowski swoje postulaty zawarł w programie "Nowa Solidarność". Jego zdaniem, polityka energetyczno-klimatyczna Polski potrzebuje zmiany o 180 stopni.

Widok na rondo i Strefę Kultury w Katowicach, z prawej widać .KTW I, Spodek, MCK, gmach NOSPR i fragment Muzeum Śląskiego

Katowice jak Las Vegas. Zachwycające zdjęcia miast Śląska z ...

- W następnych dekadach musimy przestawić całą polską gospodarkę na nowe tory, przejść z epoki węgla do epoki energii odnawialnej. Jeszcze szybciej musimy rozwiązać problem smogu, który co roku zabija 40 tysięcy Polek i Polaków. W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie jest siedem polskich – tak państwo dba o swoich obywateli - pisze Trzaskowski.

Zamierza domagać się od rządu przyjęcia unijnego Zielonego Ładu dla Polski i rozpoczęcia stopniowego odchodzenia od węgla – najpóźniej do 2030 roku w ogrzewaniu domów i do 2040 roku w elektroenergetyce.

- W 2050 roku, zgodnie ze zobowiązaniem przyjętym przez pozostałe państwa UE, polska gospodarka osiągnie neutralność – bilans emisji gazów cieplarnianych wyniesie zero. Zawetuję każdą ustawę, która stałaby w sprzeczności z tymi celami. Jednym z podstawowych źródeł taniej energii powinny być duże instalacje OZE, w tym morskie farmy wiatrowe. Polski węgiel pozostanie w rezerwie strategicznej, potrzebnej dla energetycznego bezpieczeństwa kraju - ocenia kandydat na prezydenta.

Musisz to wiedzieć

- Fundusze europejskie na transformację energetyczną i odejście od węgla powinny zostać wydane przede wszystkim w tych regionach Polski, które dziś są powiązane z przemysłem węglowym - głosi dokument Trzaskowskiego.

- Jako prezydent powołam przy kancelarii specjalną radę, której zadaniem będzie wypracowanie, wraz z niezależnymi ekspertami, zaleceń dla strategii energetycznej Polski do 2050 roku. W powiązaniu z polityką klimatyczną UE powinna opierać się na stabilnych przepisach, energetyce odnawialnej oraz idei energetyki rozproszonej, obywatelskiej, z mocną rolą samorządów terytorialnych, w pełni respektującej zdrowie obywateli oraz poszanowanie środowiska naturalnego - obiecuje Trzaskowski, który zamierza promować platformy inwestycyjne, dzięki którym małe miasta i miejscowości będą mogły wspólnie pozyskiwać fundusze na zielone inwestycje (na przykład w energetykę odnawialną i poprawę efektywności energetycznej budynków). - Mieszkanki i mieszkańcy mniejszych miejscowości w Polsce zasługują na tańszy prąd i lepsze powietrze - twierdzi kandydat.

Jedną z najważniejszych obietnic jest wymiana kopcichów w ramach programu ekoremontów.

- Doprowadzę do zwiększenia wydatków państwa na wymianę starych pieców, tak zwanych kopciuchów, termomodernizację budynków, instalacje OZE oraz do zwiększenia wsparcia dla osób ubogich energetycznie – ze 103 mld zł (planowanych obecnie) do 120 mld zł w perspektywie do 2030 roku. Będę domagał się od rządu zaostrzenia systemu kontroli nad emisjami przemysłowymi. Likwidacja smogu powinna być naszym priorytetem - czytamy w programie Trzaskowskiego.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera