Co koronawirus zmienia na kopalniach? Kwarantanna górników nie dotyczy. Kopalnie wprowadziły dezynfekcje, maski i ograniczenia w szolach

Arek Biernat
Arek Biernat

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Koronawirus i wprowadzona kwarantanna nie wpływa na pracę górników w kopalniach. Kopalnia to nie fabryka produkcyjna. Nie może stanąć na kilka tygodni, bo to może oznaczać jej koniec. Kolejne rządowe restrykcje nie dotyczą zakładów pracy, w tym kopalni. Pracują, ale na bieżąco wprowadzane są kolejne środki ostrożności mające na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Są dezynfekcje, maski ochronne, ograniczenia liczby osób w szolach. Co na to górnicy?

Walka z koronawirusem na kopalni

Koronawirus mocno utrudnia wszystkim życie. Zewsząd słychać nawoływania do ograniczenia do minimum wyjść z domu, unikaniu skupisk ludzi i pracy zdalnej. Są jednak takie zawody, gdzie nie jest to możliwe - przynajmniej nie dla większości załóg. Dotyczy to m.in. pracowników kopalni. O ile w biurach można ograniczyć liczbę osób, wprowadzić zdalną pracę, to trudno sobie to wyobrazić przy wydobyciu węgla i utrzymaniu specjalistycznej infrastruktury.

Zobacz koniecznie

Polska Grupa Górnicza zatrudniająca ok. 41 tys. osób informuje, że dbając o bezpieczeństwo pracowników wprowadzono szereg rozwiązań. W każdej kopalni działa sztab kryzysowy, opracowano procedury, przygotowano izolatki. Jest mierzenie temperatury czy dezynfekcje pomieszczeń. Jak te działania odbierają najbardziej zainteresowani - górnicy? Porozmawialiśmy z pracownikami kopalni Jankowice.

Co koronawirus zmienia na kopalniach? Kwarantanna górników n...

Kopalnia nie może stanąć z dnia na dzień

Wśród górników są obawy o zdrowie, ale też o miejsca pracy. W drodze do szoli można usłyszeć głosy sugerujące postój. Dużo jest też jednak takich, opowiadających się za normalną pracą z zachowaniem środków ostrożności. Kopalnia nie może stanąć z dnia na dzień na kilka tygodni jak fabryka produkująca części samochodowe. Co ważne, nie dotyczą jak na razie żadne restrykcje wprowadzane przez rząd.

Zobacz koniecznie

- Każdy chce wykonać swoją robotę, wyjechać i wrócić do domu. Czasem rozmawia się o koronawirusie, słychać pewne plotki, ale większość nie zawraca sobie tym głowy. Dużo osób ma świadomość, że trzeba pracować, żeby utrzymać miejsca pracy. Czasem jest problem z uruchomieniem ściany po weekendzie. To wszystko pod ziemią przecież pracuje, trzeba pompować wodę. Gdyby doszło do dłuższego postoju to wszystko mógłby szlag trafić. Mówi się, że w razie konieczności jakaś część załogi zajęłaby się utrzymaniem kopalni, ale chyba większość nie chce do tego dopuścić. Nie mamy dobrej sytuacji finansowej jak JSW. Trzeba uważać na siebie, z jak zawsze i tyle - mówi nam jeden z doświadczonych górników.

Na lampowni górnicy pobierają maski ochronne, które mają obowiązek nosić na czas zjazdów i wyjazdów oraz przemieszczaniu się kolejką.

- Trudno trochę to zrozumieć. W mediach eksperci powtarzają, żeby powinny je nosić osoby z objawami. Do tego zanim dojdziesz na lampownię to przecież mija się inne osoby kończące szychtę, jakieś słowo się zamieni. Na kilofie też z tym nie popracujesz... - słyszymy.

Nie przegap

Mniej górników w szoli

Realia na kopalni są takie, że nie da się uniknąć skupisk ludzi. Tak jest w łaźni, przy zjazdach i wyjazdach. Wprowadzono jednak pewne ograniczenia. Niektórych uspokoiły.

- W szoli są duże ograniczenia. U nas przynajmniej z połowę mniej osób wchodzi do klatek. Zwłaszcza przy wyjazdach jest to pilnowane, bo wiadomo każdy chce wyjechać jak najszybciej. Wcześniej wypełniało się je maksymalnie. Teraz poza sporadycznymi przypadkami większość przyjmuje to ze zrozumieniem. Jednak jak ktoś kaszlnie czy kichnie to i tak na małej przestrzeni nie uchronisz się. Z resztą kichanie to normalka. Wiadomo, tabaka sypie się gęsto - dodaje z uśmiechem inny rozmówca.

Na Jankowicach tłok pomogło rozładować rozdzielenie porannej zmiany na 5, 6.30 i 8 rano (podobne rozwiązania wprowadzono na pozostałych kopalniach PGG). To właśnie rano pracuje najwięcej osób. Do konkretnych robót też wysyłane są mniejsze grupy. - Nie zawsze to jednak możliwe, bo w pewnych sytuacjach musi być określona liczba osób, bo roboty nie wykonasz - dodaje inny nasz rozmówca.

Jak słyszymy, na kopalniach nie brakuje mydeł i płynów do dezynfekcji. - Trudno powiedzieć jak można jeszcze polepszyć procedury. Może częstsze dezynfekcje łaźni i innych pomieszczeń gdzie przewija się mnóstwo osób. No i więcej płynów do dezynfekcji, które powinny być cały czas na bieżąco uzupełniane - radzi jeden z górników.

Do tej pory sporo problemów stwarzały pomiary temperatury za pomocą bezdotykowych termometrów. Utrudniały wejście na zakład pracy.

- Tworzyły się długie kolejki. Ludzie wchodzili z zimnego dworu do budynku, a termometry wariowały. Nie mogły mierzyć temperatury. Konieczne były powtórne pomiary. Tworzyły się kolejki na bramie, co raczej nie sprzyjało minimalizowaniu ryzyka związanego z koronawirusem - opowiada jeden z pracowników.

Teraz jest lepiej. W zakładach wprowadzono kamery na podczerwień. Mobilne zestawy pozwalają z odległości do 2 m zobrazować na ekranie temperaturę ciała człowieka i wychwycić osoby, u których rozwija się gorączka – jeden z możliwych objawów infekcji koronawirusem.

Co ważne, w przypadku infekcji, problemu z opieką nad dzieckiem, z wolnym nikt nikomu problemu nie robi. - Zwłaszcza jeśli chodzi o infekcje, mają przykaz tego pilnować. Nie ma co ryzykować i lepiej taką osobę do domu odsyłać niż później zamykać w kwarantannie oddział czy zmianę - słyszymy.

Zobacz koniecznie

Środki ostrożności w kopalniach PGG

Polska Grupa Górnicza zatrudnia 41 tys. osób. Na portalu pracownika PGG, do którego dostęp ma cała załoga firmy, umieszczono też szczegółowe informacje dotyczące profilaktyki przeciwwirusowej (komunikaty i instrukcje wyświetlane są w taki sposób, aby nie dało się ich ominąć bez przeczytania).

Analogiczne informacje na plakatach i ulotkach informacyjnych wywieszone zostały we wszystkich kopalniach PGG. Dodatkowo wiadomości związane z prewencją zakażeń koronawirusem wyświetlane są również w uczęszczanych przez załogi cechowniach kopalń na specjalnie przygotowanych telebimach komunikacji wewnętrznej.

W spółce podkreślają, że kierownikom zespołów i wszystkim pozostałym pracownikom PGG zalecono, aby – jeżeli tylko jest to możliwe – sprawy związane z bieżącym działaniem firmy załatwiane były w sposób zdalny, przez telefon, internet, telekonferencje.

Na terenie kopalń mierzona jest też temperatura (za pomocą kamer na podczerwień), są środki do odkażania rąk, przygotowano izolatki. Polska Grupa Górnicza postanowiła we własnym zakresie wytwarzać płyn do dezynfekcji pomieszczeń, m. in. łaźni, korytarzy, poręczy i klamek, z których codziennie korzystają tysiące pracowników. Produkowany jest w Ruchu Ziemowit. Obecnie postój kopalni nie jest planowany.

- Nie wykluczamy wprowadzenia kolejnych środków ostrożności. Na bieżąco dostosowujemy się do sytuacji. Wsłuchujemy się też w głosy pracowników konkretnych zakładów- mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PPG.

W kopalniach od dłuższego czasu opracowywany jest plan awaryjny czasowego skoszarowania grupy pracowników kluczowych dla zachowania ciągłości pracy kopalni.

Spółki węglowe rozważają także możliwość czasowego skoszarowania grupy osób kluczowych dla zachowania ciągłości pracy kopalń.

W JSW trzy zmiany

Od poniedziałku, 23 marca, do odwołania we wszystkich kopalniach JSW obowiązuje trzyzmianowy system pracy. Jedna zmiana będzie pracować 6 godzin.

– Służby odpowiedzialne za utrzymanie zabezpieczenia przeciwepidemicznego zyskają dodatkowe 2 godziny po każdej zmianie na utrzymanie czystości i przeprowadzenie odkażania w newralgicznych miejscach (na przykład sprzątanie, dezynfekcja i przewietrzanie łaźni górniczych między zmianami) – mówi Artur Dyczko, wiceprezes JSW SA i szef sztabu kryzysowego.

Wyjątki od nowego systemu organizacji pracy to: stanowiska pracy wymagające ciągłej obsługi i obecności w zakładzie w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego (np. zastępy ratownicze obsługa głównych pompowni, rozdzielni, szybów) oraz w sytuacji, kiedy trzeba usunąć zagrożenia.

Decyzję o zmianie organizacji pracy w kopalniach podjął sztab kryzysowy powołany przez prezesa JSW SA. Przygotowania do wykonania tej decyzji trwały kilka dni. System trzyzmianowy pozwoli na uniknięcie kontaktu pomiędzy kolejnymi zmianami w newralgicznych miejscach: w cechowni, w łaźni, na nadszybiu i podszybiu oraz w wyrobiskach. Wcześniej w kopalniach JSW zmieniono organizację pracy osób zajmujących stanowiska kluczowe. Pracownicy z tego szczebla zostali podzieleni na zmiany, tak aby nie kontaktowali się ze sobą w pracy. Pozwoliło to ograniczyć ryzyko zarażenia.

– W każdej kopalni grupa osób niezbędnych do prowadzenia ruchu zakładu górniczego jest ograniczona. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy wszyscy musieliby poddać się kwarantannie – powiedział szef sztabu kryzysowego.

Kopalnie w sposób nieskrępowany będą prowadziły roboty związane ze zbrojeniem i likwidacją ścian oraz drążeniem wyrobisk korytarzowych. Sztab kryzysowy liczy się ze wzrostem absencji. Uzbrojone ściany zostaną zabezpieczone i przygotowane do rozpoczęcia eksploatacji w sprzyjających warunkach.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 90

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojtek

Sugeruje zobaczyć panów z ochrony zmiany co 12g .bez masek bez okularów pomiar temperatury u kilkuset osób w ciągu doby narażen, zakażeniem lub nosicielstwem ogromne. Dział BHP nie widzi problemu. Po zwróceniu uwagi cytuje" co się k czepiasz,". Wiem że musimy pracować nie mam z tym problemu ale będziemy mieli kilkuset zarażonych to i tak nie pojedziemy żadną ścianą. Włączyć myślenie panowie preze

E
Esy
26 marca, 21:13, Ginter:

Wont z tymi kopidołami! Dać im te kopalnie na własność!!! Kopidoły, czemu nie drzecie mordy o kopalnie tylko wiecznie o podwyżki i przywileje??? Mamy w dupie waszą prace, bo to WASZ wybór. Możecie się zwolnić - czemu się nie zwalniacie z roboty skoro taka ona zła??? No czemu???? Zakłamane gnoje jesteście i tyle!!! Wont!!!

Strasznie sfrustrowany z ciebie człowiek chłopaku, każdego zawodu można się uczepić a ty masz ewidentny ból [wulgaryzm] do górników. Nawet w czasie kryzysu leje się hejt .Jestes frajer

P
Polak

Parodia nadsztygarzy w biorach pozamykani planistki wolne a ryle do dziury w szli po 15 osob

K
Ktos

Jakie ograniczenia? Mierzą temperaturę jakimiś złej jakości termometrami. Pomiar pokazuje 32 stopnie zamiast 36.6 i nikt nie widzi w tym nic dziwnego tylko' idź do pracy '. Jakie ograniczenie w klatach? Szola na 40 os a na piętrze ponad 60, więc ciekawe gdzie to działa.

K
Ktosik
24 marca, 18:09, NAS:

Prawda jest taka że kopalnie to już nie jest kwiat narodu jest to skarbonka bez dna która utrzymują wszyscy Polacy a nie na odwrót tak że jak ktoś myśli że kopalnia to potęga narodu to jest skończonym debilem

Nareszcie coś o sobie napisałeś że jesteś debilem

K
Kwk
26 marca, 10:27, Man:

Co za glupoty piszecie jakie ograniczenia w szolach jestesmy jeden na drugim pelny scisk tak nas laduja do szoli w toaletach na lazniach brak papieru syf I mogila redakcjo. Skad macie takie informacje gdy by tam pip przyjechal ta nawet nie zdaza nic zrobic bo I toalety sa rozwalone cale

A kto sra i leje e kiblach,no chyba nie PIP?Ryle to motłoch i brak kultury.

P
Piotr

Na Jankowicach pełne szole zjeżdżają i wyjeżdżają zmieniło się tylko to że zaleca się stosowanie maski.. A dużo ludzi maskę zakłada dopiero kiedy wychodzi się z szoli żeby się bechapowoec nie przyczepił

G
Gosc 11

Zdrowie jest najważniejsze pamiętajcie o Tym !!!! Firmy upadają pojawiają się nowe. Życie masz jedno wiec nie odbieraj go sobie i innym przez głupotę.... Pozdrawiam

J
Julian

Ostatnio była wypowiedź w TV, że duże firmy kupują bramki z pomiarem temperatury takie jak sprzedaje firma SPY SHOP. Zawsze to jakieś dodatkowe zabezpieczenie.

G
Gość
26 marca, 11:11, Górnik:

Bracia Górnicy, nie odpisójcie na zaczepki prywaty, to zazdrosne pomioty komuchów i ci co nie wytrzymali tygodnia na dole, teraz psioczą na górnictwo bo oglądają tvn, to same przygłupy i nieroby. Niech żyje nam Górniczy stan. Szczęść Boże.

No proszę. Najpierw wyzywanie kogoś od pomiotów a na końcu Szczęść Boże. Jak ci tvpis tok myślenia zresetował, to nie musisz nikogo obrażać.

A
Antypis
26 marca, 11:11, Górnik:

Bracia Górnicy, nie odpisójcie na zaczepki prywaty, to zazdrosne pomioty komuchów i ci co nie wytrzymali tygodnia na dole, teraz psioczą na górnictwo bo oglądają tvn, to same przygłupy i nieroby. Niech żyje nam Górniczy stan. Szczęść Boże.

Najlepiej oglądać TVP pisowska pisiorze

M
Michu

Jak pięknie opisane. Jestem kierowca który jeździ po wegiel na wesolej nie ma nic zero rękawiczek płynów do dezynfekcji na parkingu 50 kierowców jeden kibel w którym nie ma papieru i ciepłej wody

G
Gość

Przypominam wydawcom, ze ignorowanie komentarzy, ktore zglaszane sa moderacji ze wzgledu na razaca tresc (np. zyczenie innym smierci, jak ponizej), moze prowadzic do konsekwencji karnych. Jestescie odpowiedzialni za to, co jest opublikowane na tej stronie i za to, komu udzielacie glosu.

G
Gość
25 marca, 13:59, MN:

ZAMKNAC W KONCU TE KOPALNIE A RYLE SIE PRZEKWALFIKOWAC I JUZ DOSC MARNOTRAWIENIA KASY POLAKOW

25 marca, 23:59, Gość:

Tak? Śląsk bez Polski poradziłby sobie doskonale, jaśnie mądralo.

26 marca, 09:35, Gość:

Ty to koło Plakat nawet nie stałeś KMIOCIE

Wracaj do swojej jaskini, hołoto, egzamin gimnazjalny już niedługo.

G
Gość
26 marca, 13:40, Gość:

Ściema bajera na kopalniaxh skupiska ludzi...

Tylko dwie osoby obce sobie mogą być w katakcie te przepisy od wczoraj ci obowiązują (niechce mi się ich dokładnie cytować) kwk 15 osób na piętrze szoli o wymiarach 180 x269 ludzie się nie znają wogule

ale nie dotyczy przepis zakłądów pracy

Dodaj ogłoszenie