18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co kryje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w magazynach? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Magdalena Nowacka-Goik
Tych owadów nie zobaczycie na wystawie. Drzemią w magazynie
Tych owadów nie zobaczycie na wystawie. Drzemią w magazynie Magdalena Nowacka-Goik
Odwiedzacie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu? A zastanawialiście się kiedyś, ile tu mieści się eksponatów? Około miliona! Większość jednak nie dla oka zwiedzającego, bo ukryta w magazynach. Część z nich, tych przyrodniczych, pokazał nam Waldemar Żyła z działu przyrody. Pomieszczenie przypomina trochę bibliotekę - od góry do dołu półki, gdzie indziej szczelnie zamknięte szafy. A każda z nich kryje prawdziwe skarby

- Dla przeciętnego widza to jakieś robaki, mało ciekawe, szare motyle. Ale dla specjalisty, prawdziwy raj - objaśnia Waldemar Żyła.

Wyobraźcie sobie, każdy z najmniejszych owadów ma swoją metryczkę z dokładnym opisem i własny niepowtarzalny numer. Są tu takie, które mają po kilka... milimetrów. Ale są i chrząszcze prawie wielkości dłoni.

- W naszej kolekcji najliczniejsze są owady, ale posiadamy również zielnik, dermoplasty (wypchane zwierzęta ), balgi (zwierzęta spreparowane do celów naukowych), kolekcję ptasich jaj i gniazd, a nawet naukową kolekcję ptasich skrzydeł - pokazuje Waldemar Żyła. A co może być ciekawego w piórze? - Odwiedził nas naukowiec z Rosji, zajmujący się analizą stężenia metali ciężkich w piórach. Dzięki temu mógł zdobyć informacje o środowisku, w którym żyły badane zwierzęta - zdradza przyrodnik.

Wszystkie okazy muszą być chronione od światła, kurzu, wilgoci i szkodników. W muzeum zobaczyliśmy też komorę termiczną! Tutaj zbiory poddawane są odpowiedniemu procesowi dezynsekcji (likwidacji szkodników owadzich). - To alternatywa dla stosowanych do konserwacji środków chemicznych, które często szkodzą również ludziom. A szkodniki magazynowe, przed którymi chcemy chronić okazy, szybko się na nie uodporniają. Ale wszystko załatwia kilkadziesiąt godzin pobytu w takiej komorze - mówi Żyła.



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!