18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co mówili o Śląsku Długosz, Jan III Sobieski, Goethe i Churchill? [SŁYNNE CYTATY]

Marcin Zasada
"Wielce interesująca to kraina, ten Śląsk" - Johann Wolfgang von Goethe, w liście do Johanna Herdera, podczas podróży po  Śląsku w 1790 r. To nie jedyna poety refleksja na temat Śląska z tego czasu. W Tarnowskich Górach zostawił po sobie wzbudzający kontrowersje wierszyk: "Z dala od ludzi wykształconych, na końcu świata, kto wam pomaga skarby odkrywać i je szczęśliwie do światła podnosić? Tylko rozum i uczciwość, tylko te dwa klucze pro-wadzą do każdego skarbu, który ziemia kryje".  A o Wrocławiu napisał, że jest  "brudny, hałaśliwy i śmierdzący".
"Wielce interesująca to kraina, ten Śląsk" - Johann Wolfgang von Goethe, w liście do Johanna Herdera, podczas podróży po Śląsku w 1790 r. To nie jedyna poety refleksja na temat Śląska z tego czasu. W Tarnowskich Górach zostawił po sobie wzbudzający kontrowersje wierszyk: "Z dala od ludzi wykształconych, na końcu świata, kto wam pomaga skarby odkrywać i je szczęśliwie do światła podnosić? Tylko rozum i uczciwość, tylko te dwa klucze pro-wadzą do każdego skarbu, który ziemia kryje". A o Wrocławiu napisał, że jest "brudny, hałaśliwy i śmierdzący". arc.
Wiemy, co o Śląsku mówili Komorowski, Tusk czy Kaczyński. A co na jego temat mieli do powiedzenia kronikarz Jan Długosz, król Jan III Sobieski, poeta Johann Wolfgang Goethe czy brytyjski premier Winston Churchill?

Gdyby za każde słowo: "Śląsk" padające w publicznej dyskusji na ważne aktualne tematy, do budżetu woj. śląskiego wpływała choć złotówka, jego marszałek mógłby rzec, że rządzi bardzo bogatym regionem.

Śląsk i dotyczące go kwestie, takie jak tożsamość, język, historia i przyszłość, tworzą razem najbardziej problematyczne zagadnienie współczesnej Polski. Poświęcona mu tzw. debata, tak w regionie, jak i poza jego granicami, obfituje w kontrowersyjne wypowiedzi. Nie rozstrzygamy, jakich wniosków słuchamy najchętniej. Łatwiej za to przytoczyć te konkluzje, które wryły się w naszą pamięć najmocniej.

Dziś, zapytani o nie, przywołalibyśmy opinie dotyczące choćby starań o język regionalny. Np. tę historyka Normana Daviesa: "Ze względu na funkcje etnolektyczne śląski powinien być uznany za osobny język" czy tę prezydenta Bronisława Komorowskiego: "Nie ma co wymyślać języka śląskiego. (...) Język albo jest, albo go nie ma".

Oto pamiętne słowa o Śląsku z przeszłości. Niektóre nadal aktualne. Aha, tym razem ani słowa o nieszczęsnej "opcji niemieckiej" Jarosława Kaczyńskiego.

MZ, wsp. T. Borówka
zdjęcia: arc, Wikipedia, Wojciech Barczyński


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!