Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co piąte dziecko z regionu jest leczone z powodu chorób przewklekłych, najczęściej alergii

Agata Pustułka
Coraz więcej dzieci w województwie śląskim cierpi na rozmaite choroby alergiczne, głównie na dychawicę (astmę) oskrzelową. Na drugim miejscu są zniekształcenia kręgosłupa
Coraz więcej dzieci w województwie śląskim cierpi na rozmaite choroby alergiczne, głównie na dychawicę (astmę) oskrzelową. Na drugim miejscu są zniekształcenia kręgosłupa Arkadiusz Gola
Co piąte dziecko z regionu jest leczone z powodu chorób przewklekłych, najczęściej alergii. Mówiono o tym na I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Dziecko chore we współczesnym świecie"

Jak wynika z danych statystycznych, ponad 20 proc. dzieci i młodzieży województwa śląskiego jest leczona w ramach podstawowej opieki zdrowotnej z powodu chorób i dolegliwości przewlekłych. Najczęstszym problemem zdrowotnym są choroby alergiczne. Największą zachorowalność odnotowano na dychawicę (astmę) oskrzelową, alergie skórne i alergie pokarmowe. Oprócz chorób alergicznych, wiodącą przyczyną zgłoszeń do lekarzy były zniekształcenia kręgosłupa, a następnie zaburzenia refrakcji i akomodacji oka.

Mali pacjenci to pacjenci szczególni. Właśnie problemowi opieki nad chorym dzieckiem w wielu aspektach została poświęcona pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Katowicach.

Anna Kózka i Katarzyna Korbut, studentki psychologii Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zwróciły uwagę, że dorośli często nie doceniają problemów psychicznych małych, chorujących pacjentów.

- Problemy emocjonalne dzieci mogą przybrać rozmaitą postać: od depresji i lęku przed pogarszaniem się stanu zdrowia, przez zaburzenia samooceny, poczucia bezpieczeństwa do cierpienia spowodowanego bólem i mogącego powodować stan "psychicznego odrętwienia"- stwierdziły.

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił się świat, w jakim funkcjonuje chore dziecko i jego rodzina. - To już nie jest znany nam świat biernego, dającego się leczyć pacjenta i decydującego o wszystkim lekarza. W zachowaniu współczesnych pacjentów i ich rodzin wyraźnie dominuje mentalność prawego kciuka - wyjaśnia dr Agnieszka Pasztak-Opiłka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, jedna z organizatorek konferencji. Pojęcie "prawego kciuka" zostało wprowadzone i nadal jest badane przez Zakład Psychologii Zdrowia i Jakości Życia pod kierownictwem dr Małgorzaty Górnik-Durose.

- Chodzi o to, że na co dzień szukamy rozwiązań szybkich, łatwych i jednoznacznych, chcemy życia z "pilotem w ręku", przełączając prawym kciukiem codzienność i po kliknięciu natychmiast otrzymując to, czego pragniemy - dodaje dr Pasztak-Opiłka.

Tymczasem realia służby zdrowia nie są w stanie sprostać takim oczekiwaniom, co w rezultacie rodzi złość, frustrację, zniechęcenie, ale i sprzyja podejmowaniu alternatywnych działań.

- Żyjąc w kulturze konsumenckiej, zdrowie zaczynamy traktować jak specyficzny zasób, który można kupić, sprzedać lub wymienić na inne dobra. Tym, co cechuje współczesny świat jest na pewno problem medykalizacji, a więc tendencja do ujmowania naturalnych procesów i zachowań społecznych w kategoriach problemów medycznych, które wymagają interwencji, najczęściej farmakologicznej. W rezultacie szukamy pigułki na pocenie, na potencję, na starość, na urodę, na grzeczność, na miłość, co chętnie wykorzystują koncerny farmaceutyczne zalewając nas potokiem suplementów diety i innych produktów - dodaje dr Pasztak-Opiłka. Łatwo takim sugestiom poddają się dzieci, ale też rodzice, którzy jak najszybciej chcą im pomóc. To niebezpieczna droga.

Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na zbytnią technicyzację zdrowia. - Nasz świat zaczynają wypełniać urządzenia. Intensywny rozwój medycyny sprzyja z kolei "naddiagnostyce". - Zaczynamy wręcz doszukiwać się w swym organizmie dysfunkcji, a zjawisko naddiagnostyki wykorzystują z kolei osoby odpowiadające za przysyłanie nam każdego dnia propozycji zakupów grupowych: diagnostycznych oraz terapeutycznych. To, czego nie można dostać "na już", w przychodni, możemy kupić przez internet - mówi dr Pasztak-Opiłka.

W internecie w języku polskim działa ponad 600 stron poświęconych problematyce medycznej.

Technika jest jednak bezcenna w leczeniu dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, których też przybywa. - Liczne badania wykazały, że uczenie się nowych umiejętności motorycznych pobudza neuroplastyczność mózgu i w efekcie umożliwia poprawę funkcjonalną dziecka - wyjaśnia dr Ilona Kwiecień-Czerwieniec, ordynator Oddziału Rehabilitacji Centrum Pediatrii w Sosnowcu, gdzie ma zostać uruchomiona pierwsza w Polscerehabilitacyjna "jaskinia" w technologii 3D, umożliwiająca wykorzystanie supernowoczesnych technik, które zmobilizują dzieci do określonych ćwiczeń.

Co jest ważne dla chorego dziecka i jego rodziców

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Dziecko chore we współczesnym świecie" została zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Psychologów SKNP działające przy Instytucie Psychologii UŚ w Katowicach, we współpracy z fundacją "Mam Marzenie" , pod medialnych patronatem "Dziennika Zachodniego".

Wykłady objęły szeroką tematykę, od wizerunku ciała, przez ADHD, płodowy zespół alkoholowy, po aspekty prawne związane z chorobą dziecka. Zwrócono uwagę uwagę na problem przemocy seksualnej wobec dzieci niepełnosprawnych. W Polskich badaniach ten temat jest rzadko podejmowany, brakuje statystyk dotyczących częstości występowania tego zjawiska.

Zagraniczne badania wskazują , że liczba dzieci niepełnosprawnych z roku na rok wzrasta, a są one znacznie bardziej narażone na możliwość doznania przemocy seksualnej. Wiele miejsca poświęcono też relacji otoczenia - rodziców z chorym dzieckiem, zwłaszcza chorym przewlekle. - Bez względu na to, z jakim zaburzeniem mamy do czynienia, dziecko ma przed sobą do postawienia wiele kroków rozwojowych - oceniła mgr Magdalena Skotnicka-Chaberek z Centrum Neurorehabilitacji im. Zofii i Józefa Dziurkowskich, przewodnicząca zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.

Rosną zachorowania na cukrzycę, związane z epidemią otyłości wśród dzieci.

Dr Alina Strzała-Kłeczek, diabetolog, pediatra z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach poruszyła problem dziecka z cukrzycą, zwracając uwagę na bardzo duże wymagania, jakie niesie za sobą dobre wyrównanie cukrzycy. Istotne jest, by chore na cukrzycę dziecko, z uwagi na coraz częściej występujące problemy psychologiczno-psychiatryczne, było objęte opieką psychologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!