Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co piąty Polak jest zmęczony jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Ekspert: Potężne straty dla firm i gospodarki

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ponad jedna trzecia pracowników przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się przemęczona po pracy (35 proc.), a co piątemu takie uczucie towarzyszy jeszcze przed jej rozpoczęciem (19 proc.).
Ponad jedna trzecia pracowników przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się przemęczona po pracy (35 proc.), a co piątemu takie uczucie towarzyszy jeszcze przed jej rozpoczęciem (19 proc.). Pixabay
Jeden na pięciu aktywnych zawodowo Polaków odczuwa zmęczenie jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a w jej wykonywanie angażuje się w mniejszym zakresie co dziesiąta osoba – wynika z raportu Benefit Systems. Skutki tego zjawiska mogą być szczególnie dotkliwe dla pracodawców, z których 7 na 10 już dziś deklaruje trudności w zrekrutowaniu nowych osób z wymaganymi kompetencjami.

Spis treści

Coraz szybsze tempo życia i pracy nie sprzyjają osiągnięciu work-life balance i dobrego samopoczucia przez pracowników w Polsce. Coraz bardziej powszechny staje się także syndrom wypalenia zawodowego. Łączony z obecnością długo utrzymującego się i nierozładowywanego stresu, wpływa negatywnie na efektywność pracowników, prowadzi do licznych absencji i wyższej rotacji pracowników.

Z raportu Benefit Systems „Zmęczeni, obojętni, niezaangażowani. Postpandemiczne potrzeby pracowników” wynika, że ponad jedna trzecia pracowników przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się przemęczona po pracy (35 proc.), a co piątemu takie uczucie towarzyszy jeszcze przed jej rozpoczęciem (19 proc.).

Dla pracodawcy oznacza to jedno – większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego u zatrudnionego, a przez to spadek jego produktywności.

Od zmęczenia do wypalenia

Dr Elżbieta Lisowska, ekspert w zakresie stresu organizacyjnego i wypalenia zawodowego związana z Uniwersytetem SWPS wskazuje, że dane zawarte w raporcie w oczywisty sposób należy je łączyć z wypaleniem zawodowym.

- W procesie wypalenia zmęczenie jest jednym z bardziej dotkliwych objawów. Bez względu na ilość podejmowanych prób odpoczynku, zniwelowania zmęczenia, nie udaje się osiągnąć odprężenia. W tym przypadku zmęczenie utrzymuje się stale i zawsze towarzyszy mu poczucie porażki. Jest to związane z wieloma przeciążeniami, brakiem energii, złą organizacją pracy i pogorszeniem stanu zdrowia – tłumaczy dr Lisowska.

Ekspertka dodaje, że pracując w systemie pięciodniowym, w weekend podejmujemy próby odpoczynku i tym samym zaburzamy dotychczasowy rytm. – W efekcie po weekendzie czujemy się dodatkowo zmęczeni - można powiedzieć, że z początkiem tygodnia pracownicy często czują się tak, jakby właśnie zmienili strefę czasową. Być może nie lubimy poniedziałków właśnie dlatego, że zazwyczaj towarzyszą im odczucia podobne dla jet lagu – mówi dr Lisowska.

Polacy zmęczeni i sfrustrowani

Aktywni zawodowo Polacy deklarują także, że przynajmniej kilka razy w tygodniu towarzyszą im takie odczucia, jak frustracja lub zmęczenie pracą (22 proc.), a także przygnębienie (13 proc.).

Co dziesiąty z naszych rodaków (12 proc.) stwierdził również, że przynajmniej kilka razy w tygodniu zdarza mu się odczuwać mniejsze zaangażowanie w swoje obowiązki. Alarmujący jest także fakt, że aż jedna piąta (21 proc.) pytanych pracowników przynajmniej kilka razy w miesiącu ma poczucie utraty wiary w siebie i własne kompetencje.

Małgorzata Frankowska, Dyrektor HR w Benefit Systems podkreśla, że ostatnie lata można porównać do „biegu na długim dystansie, w którym nie mamy czasu na przerwę i regenerację”.

- W pandemii wiele branż i przedsiębiorstw walczyło o przetrwanie, później o szybką odbudowę kondycji finansowej, co znacząco obciążało psychicznie i fizycznie wielu pracowników (…) Czerpiąc z danych zagranicznych widzimy, że zmęczenie pracowników przynosi realne koszty - szacuje się, że wyczerpanie amerykańskich pracowników kosztuje gospodarkę USA 411 miliardów dolarów rocznie, ponieważ zmęczenie przed rozpoczęciem pracy deklaruje prawie 3/4 amerykańskich pracowników. To potężne straty finansowe dla firm – wskazuje Frankowska.

Aktywność fizyczna niweluje stres

Badanie pokazuje, że według większości zatrudnionych aktywność fizyczna sprzyja odreagowaniu stresu związanego z pracą (95 proc.), ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację (93 proc.) oraz sprzyja kreatywnemu myśleniu (91 proc.). Potrzeby te dostrzegają pracodawcy, dla których w świecie postpandemicznym dobra kondycja psychofizyczna zespołów staje się jednym z kluczowych wyzwań.

Według badania „2021 Benefit Trend Survey” firmy Willis Tower Watson, dla 73 proc. pracodawców stres, wypalenie zawodowe i problemy z kondycją psychiczną pracowników, to dziś główne wyzwania zarządzania kapitałem ludzkim. Z kolei według raportu Deloitte „Global Millennial Survey Report 2021” już 46 proc. przedstawicieli pokolenia Z i 41 proc. milenialsów stresuje się cały czas.

Niestety, wszystko to ma negatywny wpływ na efektywność organizacji – dla przykładu, już 31 proc. zetek i 35 proc. milenialsów przyznaje, że w czasie trwania pandemii wzięło L4 z powodu stresu i lęku, a wśród tych, którzy tego nie zrobili, czterech na dziesięciu przyznaje, że mimo permanentnego stresu zdecydowali się pracować.

Choć mamy czas na relaks, nie umiemy odpocząć

Z raportu Benefit Systems wynika, że 88 proc. pracowników deklaruje, że ma czas na relaks po pracy, a 27 proc. robi to każdego dnia. Jednak 37 proc. zatrudnionych ma trudności w osiągnięciu relaksu w czasie wolnym.

Zdaniem autorów badaniem może to świadczyć o tym, że nawet po wyjściu pracownika z pracy jego głowa nadal w niej pozostaje, przez co ewentualne problemy zawodowe przestają mieć jakiekolwiek ramy czasowe.

Eksperci zwracają uwagę, że w prewencji wypalenia zawodowego ważne jest, aby zachować proporcje między pracą, odpoczynkiem, życiem prywatnym, czyli stosować coś, o czym wszyscy często słyszymy, a więc work-life balance.

Taka higiena życia będzie nas chronić przed wyczerpaniem, łatwiej zniwelujemy zmęczenie, które przecież w naturalny sposób pojawia się i właśnie ta bieżąca regularna dbałość o dobrostan fizyczny i psychiczny jednocześnie jest tak istotna. Wypalenie pojawia się z powodu utraty wielu zasobów i niemożności ich odbudowania, dlatego dbanie o te zasoby, a także o własną dobrą kondycję psychofizyczną pomaga mierzyć się z różnymi trudnościami i wyzwaniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co piąty Polak jest zmęczony jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Ekspert: Potężne straty dla firm i gospodarki - Strefa Biznesu