Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeci Polak aktywnie poszukuje nowej pracy. Główne przyczyny zmiany pracy to zarobki, rozwój i docenianie przez pracodawcę

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Co ciekawe, pomimo różnych czynników wpływających na poczucie stabilizacji, firmy zatrudniała, a pracownicy szukali nowego zatrudnienia.
Co ciekawe, pomimo różnych czynników wpływających na poczucie stabilizacji, firmy zatrudniała, a pracownicy szukali nowego zatrudnienia. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
Potencjał mobilności zawodowej w kraju utrzymuje się na wysokim poziomie. 36 proc. Polaków aktywnie poszukuje nowej pracy, a 83 proc. jest otwartych na otrzymanie nowej propozycji zatrudnienia. – Pomimo różnorodnych czynników wpływających na poczucie stabilizacji, obecnie obserwujemy bezprecedensowe ożywienie rekrutacyjne – mówi nam ekspertka.

Ostatnie miesiące na rynku pracy stanowią doświadczenie, którego nikt się nie spodziewał. Pandemia, praca zdalna i obostrzenia epidemiczne, a następnie wojna na Ukrainie trwale wpłynęły na postawy na rynku pracy. Jednocześnie mimo tych trudnych doświadczeń od wielu miesięcy obserwujemy w Polsce bezprecedensowo rosnące ożywienie rekrutacyjne.

Co ciekawe, pomimo różnych czynników wpływających na poczucie stabilizacji, firmy zatrudniała, a pracownicy szukali nowego zatrudnienia. Jak wynika z badania Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy”, 22 proc. Polaków posiadających pracę, deklaruje, że zmienili miejsce zatrudnienia w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Polacy chcą zmieniać pracę i ją zmieniają

– Pomimo różnorodnych czynników wpływających na poczucie stabilizacji, obecnie obserwujemy bezprecedensowe ożywienie rekrutacyjne. Z naszych badań wynika, że 36 proc. Polaków aktywnie poszukuje nowej pracy. Warto podkreślić, że aż 83 proc. Polaków jest otwartych na otrzymanie nowej propozycji zatrudnienia – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Grupa Pracuj.– Największą mobilnością zawodową charakteryzowali się najmłodsi respondenci – dodaje.

Dlaczego zmieniamy pracę? Główne przyczyny zmiany pracy przez Polaków, można podsumować w trzech punktach zgodnie z hierarchią istotności: zarobki, rozwój i docenianie wykonywanej pracy przez pracodawcę. – Największą mobilnością zawodową charakteryzowali się najmłodsi respondenci – dodaje ekspertka.

Dlaczego zmieniamy pracę

– 77 proc. badanych w wieku od osiemnastu do dwudziestu czterech lat, deklaruje gotowość zmiany pracy. Z przeprowadzonych przez nas badań zauważyliśmy, że nieco ponad 40 proc. bardziej doświadczonych pracowników wyrażała gotowość do zmiany pracy. Jest to grupa osób od 25 do 34 lat – mówi i dodaje, że zarysowuje się pewien trend. Im jesteśmy starsi, tym nasza aktywność na rynku pracy maleje. Jednak wraz z wiekiem, rośnie znaczenie dwóch czynników: pracy w dobrze poznanym środowisku oraz stabilizacja. – Niezmiennie zarobki są kluczowe do pozostania w tym samym miejscu pracy – dodaje.

Ponadto 1/3 Polaków zadeklarowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła pracę. – Po dwóch latach pandemii, zmieniły się oczekiwania pracowników wobec formy pracy. Więcej niż co szósty badany jako motywację wskazuje chęć zmiany branży lub zawodu. Symbolem pandemicznych zmian są natomiast kwestie związane z charakterem pracy. Coraz więcej osób chce zmiany pracy przez uciążliwe dojazdy czy brak możliwości pracy zdalnej – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera