Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z nocnym handlem i prohibicją w Piekarach Śląskich? Zakończyły się konsultacje społeczne, teraz czas na decyzję radnych

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Czy prohibicja w Piekarach Śląskich zostanie wprowadzona? Nad tym debatują radni.
Czy prohibicja w Piekarach Śląskich zostanie wprowadzona? Nad tym debatują radni. arc.
Nie tak dawno w Piekarach Śląskich zostały przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące funkcjonowania handlu oraz zasad sprzedaży alkoholu. Teraz czas na ostateczne decyzje radnych - te jednak jeszcze nie zapadły. - Najprawdopodobniej będzie tak, że najpierw zostaną uchylone obowiązujące od 1999 roku przepisy, które nie do końca odpowiadają specyfice handlu dziś i nawykom kupujących. I wtedy handel całodobowy w mieście zostanie uwolniony - mówi nam radny Łukasz Ściebiorowski. A co z wprowadzeniem - ewentualnej - prohibicji w mieście?

Piekary Śląskie: co z nocnym handlem i prohibicją?

W połowie listopada ubiegłego roku w Piekarach Śląskich ruszyły konsultacje społeczne dotyczące funkcjonowania handlu i sprzedaży alkoholu. W mieście, cały czas, obowiązuje zakaz handlu w godzinach między 24 a 6 rano. Kwestie reguluje uchwała Rady Miasta z 1999 roku.

Powodem jej uchwalenia pod koniec lat dziewięćdziesiątych, jak wyjaśniał nam kilka miesięcy temu Łukasz Ściebiorowski, przewodniczący Obywatelskiego Klubu Radnych (OKR), była "chęć ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych". To był wówczas jedyny sposób.

Czasy się jednak zmieniły i w 2018 została uchwalona ustawa o wychowaniu w trzeźwości. To daje możliwość Radzie Miasta regulacji przepisów. Ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych nie oznacza, że sklepy nie mogą działać całodobowo.

- Całą ideę poddaliśmy konsultacjom społecznym, z których niewielka większość mieszkańców jest za uwolnieniem handlu, ale - z drugiej strony - również za utrzymaniem ograniczeń w sprzedaży alkoholu w godzinach od 24 do 6 rano - mówił w rozmowie z Marcinem Zasadą na antenie Radia Piekary Tomasz Wesołowski, przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie.

We wspomnianych konsultacjach, które potrwały do końca grudnia 2020, oddano nieco ponad 1070 ważnych głosów.

- Osobiście wynikiem konsultacji jestem rozczarowany, ale nie odpowiedziami, tylko tym, że niewiele osób zdecydowało się zabrać głos - napisał wiceprezydent Krzysztof Turzański, który zauważył, że ten temat wzbudził dużą dyskusję w mediach społecznościowych, ale "odzew podczas konsultacji był… taki sobie".

Mieszkańcy mogli odpowiedzieć na pięć pytań. Większość z nich jest za zmienieniem obecnie obowiązujących zasad obowiązujących w mieście w kwestii handlu (58 proc.). Zdania są jednak podzielone co do zniesienia wszelkich ograniczeń (chodzi o całodobową sprzedaż alkoholu) - 48,6 proc. osób biorących udział w głosowaniu jest na "tak", a 47,5 proc. na "nie".

Ostatnie pytanie dotyczyło z kolei prohibicji w godzinach nocnych. Ponad połowa mieszkańców uważa, że powinna ona obowiązywać od północy do szóstej rano (51 proc.). Natomiast nieco ponad 30 proc. głosujących jest za dłuższym ograniczeniem sprzedaży alkoholu na wynos (22-6).

- W gronie radnych zastanawiamy się nad tym wszystkim i analizujemy wyniki konsultacji społecznych. Żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły. Najprawdopodobniej będzie tak, że najpierw zostaną uchylone obowiązujące od 1999 roku przepisy, które nie do końca odpowiadają specyfice handlu dziś i nawykom kupujących. I wtedy handel całodobowy w mieście zostanie uwolniony. Potem będziemy dyskutować czy ograniczyć od razu sprzedaż alkoholu w określonych godzinach nocnych, czy trochę poczekać. Bierzemy pod uwagę opinię mieszkańców, którzy mogą obawiać się zakłócania spokoju przy punktach sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych - nie ma wątpliwości Łukasz Ściebiorowski z Obywatelskiego Klubu Radnych.

To właśnie radni OKR zwrócili się do prezydent Piekar Śląskich, Sławy Umińskiej-Duraj, o przeprowadzenie tych konsultacji, dzięki którym w przyszłości uda się uporządkować prawo w temacie handlu.

- Temat nie jest prosty. Czy decyzje nastąpią już w lutym? Raczej nie. Bardziej prawdopodobny termin to marzec tego roku. Nic nas nie goni, nie mamy określonego terminu, do którego musimy podjąć uchwałę w tym temacie. Z drugiej strony – nie chcemy tego wszystkiego przeciągać w nieskończoność. Na pewno będziemy chcieli pogodzić różne głosy – zarówno ze strony mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Nie chcemy utrudniać działalności tym drugim, zwłaszcza w obecnej, trudnej sytuacji pandemicznej - dodaje Ściebiorowski.

Tomasz Wesołowski, we wspomnianej rozmowie na antenie Radia Piekary, dodał także, że wprowadzenie zmian w przepisach jest planowane przed tegorocznymi wakacjami. - Chcemy dać czas przedsiębiorcom na przygotowanie się do nowych realiów. Dotyczy to np. właścicieli stacji benzynowych, które dziś mogą sprzedawać alkohol całą dobę - wyjaśniał przewodniczący Rady Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera