Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co za widok! Setki ptaków nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej. Zimują tu łabędzie, kaczki i łyski

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nad Pogorią III - jak zazwyczaj w zimie - możecie zobaczyć dziś setki ptaków.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nad Pogorią III - jak zazwyczaj w zimie - możecie zobaczyć dziś setki ptaków.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Nad jeziorem Pogoria III w Dąbrowie Górniczej można spotkać po raz kolejny niecodzienny widok. Zimują tu tradycyjnie setki ptaków, które o tej porze roku muszą liczyć na wsparcie ludzi, by przetrwać ten trudny dla nich czas.

Niezwykły widok nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej

Widzimy więc niezliczoną ilość wodnych ptaków wędrownych - łysek, które obecnie znalazły swoje miejsce nad dąbrowskim jeziorem. Towarzyszą im zadomowione w tym miejscu od lat kaczki oraz łabędzie. W środę 26 stycznia pojawili się w tym miejscu przed południem nieliczni spacerowicze, bo i pogoda nie zachęcała za bardzo do wyjścia z domów. Tym razem nie mieli nic, co mogliby podrzucić łabędziom czy kaczkom.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pamiętajmy jednak, by nie karmić ptaków byle czym, nie dawać im. np. chleba. Można natomiast przynieść m.in. ugotowaną kaszę. Jeśli więc chcecie zobaczyć te piękne ptaki w tak dużej ilości, to warto wybrać się w najbliższych dniach w to chętnie odwiedzane o każdej porze roku miejsce. Jeśli będziemy mieć nieco więcej czasu warto obejść cały wodny zbiornik wodny dookoła.

Większa część jeziora pokryta jest lodową taflą, ale w wielu miejscach widać wodę, tak więc nie należy wchodzić na lód. Taka wyprawa może bowiem mieć przykre konsekwencje.

Kompleks zbiorników Pogoria w Dąbrowie Górniczej to zamienione na akweny dawne wyrobiska piaskowe, skąd dostarczano materiał podsadzkowy do okolicznych kopalń. Już w latach czterdziestych XX wieku powstał zbiornik Pogoria I. W latach 1976-1978 po zalaniu niezasypanej części sąsiedniej Piaskowni powstał zbiornik Pogoria II. Kilka lat wcześniej, w latach 1973-1975 zalano zbiornik Pogoria III. Pogoria IV to tak naprawdę zbiornik Kuźnica Warężyńska. Uroczyście otwarty został w 2005 roku.

Dziś wszystkie te akweny tworzą niezwykle popularną bazę przyrodniczo-rekreacyjną, która, zwłaszcza w letnie weekendy, jest bardzo popularna wśród mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, a także Śląska i Małopolski. Możliwości spędzania wolnego czasu jest tu wiele: spacery, rolki, rowery, plaża, wędkowanie, punkty gastronomiczne, molo - to tylko niektóre z nich.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera