Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ze szkołami w Żorach? Radni już wiedzą - koszty mogą wynieść 10 mln złotych

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk
Radni wysłuchali prezydenta i urzędników w temacie zmian w strukturze szkół.
Radni wysłuchali prezydenta i urzędników w temacie zmian w strukturze szkół. Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni
Do końca marca samorządy mają czas na ostateczne decyzje co do kształtu nowej sieci szkół od września. W Żorach radni dyskutowali o reformie oświaty na nadzwyczajnej sesji w ostatni wtorek. W czwartek natomiast zostaną przyjęte pierwsze uchwały. Jak będą wyglądać szkoły we wrześniu?

W tej kadencji rady nadzwyczajna sesja została zwołana po raz pierwszy na wniosek radnych Żorskiej Samorządności. Tematów było kilka, m.in. szkoły. Sytuację żorskiej oświaty po 1 września dokładnie opowiedziała radnym naczelnik wydziału edukacji urzędu miasta Bożena Dąbrowska. Wszystkie szkoły podstawowe staną się 8-letnie. – Najbardziej poszkodowane będzie Gimnazjum nr 1 i Zespół Szkół Ogólnokształcących. To gimnazjum tworzyli uczniowie z SP9, SP7 oraz klasy dwujęzyczne bezobwodowe. Nie jest już możliwe tworzenie klas dwujęzycznych bezobwodowych, można utworzyć je w ramach danego obwodu. Nie ma możliwości przekształcić tego gimnazjum w szkołę podstawową. Długo szukaliśmy rozwiązania. Po wielu rozmowach uznaliśmy, że za dwa-trzy lata spróbujemy otworzyć technikum nr 4 w rzadkich zawodach – technik realizacji dźwięku oraz technik analityk. Ponieważ jest to zespół złożony z gimnazjum i liceum, gimnazjum stanie się częścią liceum, a będziemy w późniejszym czasie tworzyć technikum – poinformowała radnych Bożena Dąbrowska.

Gimnazjum nr 2 stanie się częścią SP3. Starsze klasy mają uczyć się w obecnym budynku gimnazjum, a młodsze w obecnej szkole podstawowej. – Gimnazjum nr 3 zostanie przekształcone w SP 14 Mistrzostwa Sportowego w ZS nr 3. W Gimnazjum nr 4 rozmawialiśmy na temat włączenia placówki lub przekształcenia w szkołę podstawową. Po rozmowach uznaliśmy, że G4 będzie częścią SP17. To jedna z niewielu szkół, która była przepełniona. Korzystając z budynku gimnazjum, kolejne klasy będzie można przenosić swobodnie. Odległości między budynkami nie są ogromne, więc nie będzie to problem. Będzie to jedna z większych szkół – wyjaśnia naczelnik wydziału edukacji.

G5 zostanie włączone w SP11, G6 włączone zostanie w SP 13 Mistrzostwa Sportowego, a G7 stanie się częścią SP12 w Zespole Szkół Specjalnych. Gimnazjum nr 8 będzie od września częścią SP 16 z oddziałami integracyjnymi.

Dyrektorzy gimnazjów zgodnie z prawem staną się wicedyrektorami ośmioletnich podstawówek, a obecni wicedyrektorzy stracą swoje uprawnienia, ale dyrekcje będą mogły w nowym roku znowu powołać ich na stanowiska. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, że dyrektorzy gimnazjum z dnia na dzień stracą pracę. Żaden budynek szkolny w Żorach nie pozostanie wolny. Budynki w dzielnicach Osiny i Baranowice będą wymagały przebudowy i powiększenia. Natomiast w Rogoźnej planowana jest przebudowa istniejącej lub budowana nowej szkoły. – Przewidywane koszty rozbudowy placówek to ok. 10 mln złotych, ale należy podkreślić, że i tak planowaliśmy rozbudowę szkoły w Rogoźnej – informuje prezydent Waldemar Socha.

Prezydent Duda w ostatniej chwili podpisał ustawę o reformie oświaty. Gimnazja do likwidacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!