Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy terrorysta z bronią wtargnie do szkoły? ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Policja radzi: co zrobić, gdy terrorysta z bronią wtargnie do szkoły?
Policja radzi: co zrobić, gdy terrorysta z bronią wtargnie do szkoły? KPP Mikołów
Policjanci z mikołowskiej komendy tłumaczyli w jednej ze szkół, jak należy zachować się, kiedy do placówki wtargnie terrorysta z bronią palną. - W dobie istniejącego zagrożenia terrorystycznego, zajęcia informacyjne o takiej tematyce stają się elementem obligatoryjnym - tłumaczą w komendzie.

Uczniowie II Licem Ogólnokształcącego w Mikołowie mieli okazję wysłuchać rad i wskazówek, jak zachować się w sytuacji wtargnięcia do szkoły osoby z bronią palną.

- W dobie istniejącego zagrożenia terrorystycznego, zajęcia informacyjne o takiej tematyce stają się elementem obligatoryjnym - mówi st. sierż. Ewa Urbańczyk z mikołowskiej komendy policji.

Spotkanie przeprowadził st.sierż. Artur Ceran - policjant mikołowskiej komendy, który na co dzień zajmuje się nie tylko tematyką szeroko pojętej profilaktyki wśród młodzieży, ale jest także dowódcą mikołowskiej Grupy Szybkiego Reagowania oraz policjantem przeszkolonym w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Towarzyszyła mu wykładowca Szkoły Policji w Katowicach, podkom. Aleksandra Kukuła z Zakładu Wyszkolenia Specjalnego, specjalista z zakresu zarządzania kryzysowego, środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej.

- Prelekcja dotyczyła poznania zjawiska wtargnięcia uzbrojonego napastnika na teren placówki oświatowej oraz procedur postępowania nauczycieli, pracowników szkół i służb powołanych do ochrony bezpieczeństwa i przeciwdziałania aktom terroru - tłumaczy st. sierż. Ewa Urbańczyk.

Policjanci przekazali wszystkim zebranym m.in. wiedzę na temat algorytmu postępowania. Tłumaczyli, że właściwa reakcja na taki atak powinna być podporządkowana zasadzie opracowanej przez FBI: „run, hide, fight / uciekaj, schowaj się, walcz”.

- Prowadzenie działalności profilaktycznej ukierunkowanej na podnoszenie świadomości i kształtowanie pożądanych postaw i zachowań w sytuacji zagrożeń o charakterze terrorystycznym, jest jednym z zadań wynikających z „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019” - mówi st. sierż. Ewa Urbańczyk.

Na koniec spotkania mundurowi zachęcali młodzież do podjęcia służby w policji, rozdawali ulotki z informacjami dla kandydatów do służby i odpowiadali na różne pytania dotyczące rekrutacji. Młodzi interesowali się również tym, jak wygląda praca w tej wyjątkowej formacji i jakie korzyści płyną z oddania ojczyźnie i społeczeństwu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!