MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić w przypadku zniszczenia mienia po nawałnicy? Polska Izba Ubezpieczeń podpowiada

OPRAC.:
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Co zrobić w przypadku zniszczenia mienia po nawałnicy? Polska Izba Ubezpieczeń podpowiada
Co zrobić w przypadku zniszczenia mienia po nawałnicy? Polska Izba Ubezpieczeń podpowiada Piotr Chrobok
Gwałtowne burze i ulewy od początku czerwca spędzają sen z powiek mieszkańcom województwa śląskiego. Ich skutki dotkliwie odczuli niemal wszyscy mieszkający na południu Polski. 19 czerwca na naszym terenie strażacy interweniowali ponad 1000 razy! Polska Izba Ubezpieczeń radzi, jak zgłosić szkodę oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic. Przypomina też, że ubezpieczenia to skuteczne narzędzie finansowe, które rekompensuje straty spowodowane przez nawałnice.

Co zrobić w przypadku zniszczenia mienia po nawałnicy? Polska Izba Ubezpieczeń radzi

Ubezpieczyciele w sytuacjach masowych szkód uruchamiają szybkie ścieżki likwidacji szkód. Kontaktują się z klientami na danym terenie i wysyłają mobilnych likwidatorów szkód, by jak najszybciej zebrali informacje potrzebne do wypłaty odszkodowania. Często też natychmiast wypłacają zaliczki, by pomóc finansowo poszkodowanym w najpilniejszych wydatkach.

Polska Izba Ubezpieczeń radzi jak działać w razie nawałnic i jak później zgłosić ewentualną szkodą:

 • Zabezpiecz mienie przed dalszym zniszczeniem.
 • Jeśli do zabezpieczenia mienia musisz szybko wykonać naprawę – zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Pamiętaj o zachowaniu rachunków za naprawy.
 • O ile to możliwe, fotografuj uszkodzenia. Wystarczą zdjęcia telefonem komórkowym.
 • Możesz sprzątać dom i teren wokół domu, ale pozostaw zniszczone przedmioty w jednym miejscu, do czasu przybycia rzeczoznawcy ubezpieczyciela. Nie dokonuj remontów bez konsultacji z ubezpieczycielem.
 • Niezwłocznie zgłoś szkodę ubezpieczycielowi – przez jego stronę www albo telefonicznie – numer znajdziesz na polisie, u swojego agenta lub na stronie ubezpieczyciela. Przed rozmową przygotuj numer polisy i konta bankowego. Poinformuj ubezpieczyciela o tym, co się dokładnie stało i o tym, czy zrobiłeś/-aś zdjęcia.
 • Po zgłoszeniu szkody twój ubezpieczyciel przekaże ci dokładnie informacje o dalszym postępowaniu.

A przed następną burzą…

 • Śledź prognozy pogody. Wypatruj zjawisk, które mogą zaszkodzić Twojemu mieniu – burz, ulewnych opadów, silnych wiatrów itd.
 • Stosuj się do alertów RCB. Zabezpiecz rzeczy, które trzymasz na zewnątrz i które może porwać wiatr. Zamknij okna i drzwi. Odłącz od prądu urządzenia RTV. Upewnij się, że twój samochód nie znajduje się w zagłębieniu terenu lub pod drzewami. Jeżeli możesz, zostań w domu.
 • Jeżeli burza spotka cię poza domem, znajdź bezpieczne schronienie. Na drodze szybkiego ruchu zatrzymaj się w MOP lub na stacji benzynowej. Nie stawaj na poboczu lub pod wiaduktem.
 • Regularnie wykonuj przeglądy domu. Szczególną uwagę zwracaj na dach, rynny i inne urządzenia, których zadaniem jest odprowadzanie wody. Sprawdź stan instalacji odgromowej. Nie zapominaj o bieżącym utrzymywaniu porządku na posesji.
 • Sprawdź swoje ubezpieczenie, a jeżeli go nie masz – koniecznie je zakup. Zwróć uwagę na jego zakres i zadbaj, by obejmowało ono nie tylko mury i stałe elementy w domu, ale także ruchomości (np. duży sprzęt AGD, RTV, meble). Ustal odpowiednią sumę ubezpieczenia, która w skrajnym przypadku pozwoli ci odbudować dom lub kupić mieszkanie o podobnym standardzie. Pamiętaj, że wartość twojego mienia może rosnąć – uwzględnij to przy odnawianiu umowy ubezpieczenia. Skontaktuj się z agentem.

Specjaliści ostrzegają, że częstotliwość groźnych zjawisk atmosferycznych będzie rosnąć. Najczęściej sa one krótkotrwałe, ale niosą wiele zniszczeń.

- Wobec zmian pogodowych nie możemy być obojętni. Jedno spokojniejsze lato nie oznacza, że można o tym zapomnieć. A tu niestety nie ma reguł - mówi Agnieszka Durska, rzeczniczka Polskiej Izby Ubezpieczeń. - W tym roku najpierw mieliśmy falę przymrozków, z których rolnicy i sadownicy jeszcze w maju zgłosili ponad 20 tys. szkód, potem powodzie i podtopienia na południu Polski. Teraz burze i gradobicia na Śląsku i Mazowszu. W takiej sytuacji ubezpieczenie to skuteczny mechanizm rekompensowania strat. Konieczne są też działania prewencyjne, by zminimalizować ryzyko dużych zniszczeń. Te działania podejmują państwo, samorządy, ale też sami powinniśmy przystosować się do gwałtownej pogody. Przykładowo – reagujmy na alerty, zabezpieczajmy przedmioty, które może porwać wiatr, regularnie dbajmy o stan techniczny naszych budynków – dodaje.

Stosunek Polaków do zagrożenia przekłada się na podejście do ubezpieczeń. 71 proc. budynków jednorodzinnych jest ubezpieczonych od huraganu, a 63 proc. – od powodzi. Specjaliści twierdzą, że to zdecydowanie za mało. W 2022 r. średnio tylko połowa nieruchomości ogółem w Polsce była chroniona za pomocą ubezpieczenia przed skutkiem ryzyka katastroficznego, takiego jak powódź czy silny wiatr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni