Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COP24 Katowice bez porozumienia. Prezydent Duda: Mamy nadzieję WIDEO

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Prezydent Andrzej Duda przekonywał na COP24, że wciąż jest szansa na podpisanie dokumentów wdrażających założenia porozumienia paryskiego
Prezydent Andrzej Duda przekonywał na COP24, że wciąż jest szansa na podpisanie dokumentów wdrażających założenia porozumienia paryskiego Dziennik Zachodni
Z uwagi na to, że władze państw nie mogą dojść do kompromisu, zdecydowano o przedłużeniu trwania COP24 w Katowicach. - Wszyscy mamy nadzieję, że ten ostateczny kompromis zostanie osiągnięty - mówi prezydent Polski Andrzej Duda, przekonując, że wciąż jest szansa na podpisanie dokumentów wdrażających założenia porozumienia paryskiego.

Wszyscy mamy nadzieję, że ten ostateczny kompromis zostanie osiągnięty - tak dzisiaj, 14 grudnia, na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach mówił prezydent Polski Andrzej Duda, przekonując, że wciąż jest szansa na podpisanie dokumentów wdrażających założenia porozumienia paryskiego. - Cieszę się, że przyjęto zaproponowane przez nas deklaracje w zakresach dotyczących lasów, elektromobilności oraz sprawiedliwej transformacji. Proponujemy zdroworozsądkowe podejście, ponieważ realizacja zmian na rzecz ochrony klimatu musi uwzględniać potrzeby i możliwości państw oraz społeczeństw - podkreślał Duda.

Optymistyczne podejście prezydenta zdaje się jednak kłócić z tym, co realnie działo się dziś na COP24. Rano prezydent Katowic Marcin Krupa i minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdzili bowiem, że zapadła decyzja o przedłużeniu szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach do soboty, a być może nawet do niedzieli. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że powodem jest brak porozumienia między państwami rozwijającymi się a rozwiniętymi w wielu kwestiach. Pojawiają się nawet głosy, że podpisanie porozumienia wisi tak naprawdę na włosku.

COP24 w Katowicach trwa od 2 grudnia i miał w trakcie wydarzenia przyciągnąć do miasta ponad 30 tys. osób z blisko 200 krajów na całym świecie. Aktualne statystyki mówią jednak, że na COP24 zarejestrowało się ok. 33 tys. osób, zaś identyfikatory odebrało 21,5 tys. uczestników.

Pierwszy tydzień COP24 upłynął głównie pod znakiem ceremonii otwarcia i aktywistów społecznych oraz gwiazd, które swoimi płomiennymi przemówieniami przekonywały do działań na rzecz ochrony klimatu. To właśnie ich słowa trafiały do słuchaczy celniej niż często nudne wywody polityków. Wśród znanych i cenionych osób w Katowicach pojawili się: David Attenborough - brytyjski biolog i popularyzator wiedzy przyrodniczej, Arnold Schwarzenegger - aktor, były gubernator stanu Kalifornia, czy Greta Thunberg - 15-letnia aktywistka klimatyczna ze Szwecji. Scenę w drugim tygodniu szczytu zdecydowanie skradł były wiceprezydent USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Al Gore.

Sukcesem szczytu ONZ jest to, że deklarację katowicką podpisały kolejne 23 polskie miasta, które znalazły się wśród setki miast w kraju działających w platformie NAZCA, wspierającej samorządy na całym świecie w walce ze zmianami klimatu.

Kluczowa sprawa jednak wciąż przed nami: czy ostatecznie dojdzie do wdrożenia porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w historii międzynarodowej umowy zobowiązującej kraje na całym świecie do działań na rzecz ochrony klimatu? Tego dowiemy się w najbliższym czasie. POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Arnold Schwarzenegger w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo