COP24: Pawilon z węglem, rozmowa z dziennikarką z Nowej...

  COP24: Pawilon z węglem, rozmowa z dziennikarką z Nowej Zelandii i siła młodości. Tak minął czwarty dzień COP24

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czwartek 6 grudnia 2018 był czwartym dniem szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dziennik Zachodni

  COP24 w czwartek 6 grudnia 2018. Dziś czwarty dzień szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach! Witamy Państwa w czwartym odcinku naszej serii materiałów wideo, w ramach których codziennie relacjonujemy to, co dzieje się podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. W dzisiejszym odcinku pokażemy Państwu rozmowę z nowozelandzką dziennikarką i dowiemy się, jak z jej perspektywy wygląda katowicki szczyt klimatyczny. Zajmiemy się też tematem kontrowersyjnego pawilonu pełnego węgla oraz porozmawiamy z aktywnymi, młodymi ludźmi zaangażowanymi w pracę na rzecz klimatu. Zapraszam.


  COP24 to gigantyczne wydarzenie, na które przyjechało wielu gości z całego świata, w tym wielu zagranicznych dziennikarzy. Porozmawialiśmy z Cindy Baxter, dziennikarką z Nowej Zelandii, która od wielu lat zajmuje się sprawami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Zapytaliśmy ją m.in. o to jak ocenia polską politykę klimatyczną.


  Świat bardzo skorzystałby na pozbyciu się węgla. Sądzę, że to uratowałoby miliony istnień na świecie każdego roku. Polska nie będzie odporna na efekty zmian klimatycznych. Polski prezydent chyba nie myśli o zdrowiu swoich obywateli, mówiąc że nie zrezygnuje z węgla - mówi Cindy Baxter.

  Kontrowersyjny pawilon z węglem

  W halach, ustawionych na szczyt klimatyczny w Katowicach znajdziemy kilkadziesiąt pawilonów przygotowanych przez przedstawicieli wielu krajów świata. najwięcej kontrowersji budzi jednak pawilon miasta gospodarza COP24, czyli Katowic. Na stanowisku miasta króluje bowiem węgiel, i to zarówno w tradycyjnej postaci, jak i w postaci kosmetyków z węglem. czy też biżuterii zrobionej właśnie z węgla. Czy wypada w ten sposób promować miasto na szczycie klimatycznym?

  - Chcemy pokazać to, co było, to, co jeszcze jest istotne dla nas, ale też drogę istotną dla nas - mówi Marcin Krupa. - Chcemy podążać do zielonego, chcemy mieć czyste powietrze, ale musimy pokazać też to, co z węgla dzisiaj można zrobić. W miejscu, w którym teraz jesteśmy, stała kopalnia węgla kamiennego, a dzisiaj mamy tutaj strefę kultury - dodaje prezydent Katowic.

  Młodzi rządzą na szczycie klimatycznym

  Po dniu Elektromobilności i dniu innowacji nadszedł czas na dzień młodych. To właśnie młodzi aktywiści byli najbardziej widoczni czwartego dnia szczytu klimatycznego. Organizowali happeningi i apelowali do rządzących aby przestali finansować korporację, spalające paliwa kopalne.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim