Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku przybędzie dziś 160 nowych łóżek covidowych. Chorych gwałtownie przybywa

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Przybywa miejsc dla pacjentów z COVID-19. Do 1 grudnia liczba łóżek covidowych w śląskich szpitalach wzrośnie do ponad 2 600. Tylko w środę 55 nowych miejsc dla zakażonych uruchomi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku. Kolejne otworzą m.in. szpitale w Knurowie i Pszczynie. Wzrośnie też liczba łóżek z dostępem do respiratorów.

We wtorek, 30 listopada, na 2 439 łóżek covidowych w woj. śląskim zajętych było 1 899. W środę kolejne szpitale w regionie uruchomią nowe oddziały dedykowane pacjentom z COVID.

– Łącznie do 1 grudnia chcemy zapewnić ponad 2600 miejsc, w tym sześć dodatkowych łóżek respiratorowych – wylicza Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku dla pacjentów zakażonych koronawirusem wygospodarował 55 łóżek, w tym sześć na oddziale intensywnej opieki medycznej. Pozostałe zajmą oddziały chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej. Uruchomione zostaną 1 grudnia. Pacjenci z COVID wrócą jutro też do szpitali w Knurowie i Pszczynie.

W szpitalach covidowych zaczyna brakować miejsc. Chorują coraz młodsi

Coraz ciaśniej robi się w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach. Na 144 miejsca zajętych jest 128, w tym 12 na 14 respiratorowych. Przy czym nie ma już możliwości rozbudowy tej placówki.

W samym listopadzie jej personel zaopatrzył ponad 380 chorych. Wczoraj odwiedził go premier Mateusz Morawiecki. Jak wyliczył, od początku jego funkcjonowania przyjął ponad tysiąc pacjentów. Powołując się na rozmowy z przedstawicielami szpitala, poinformował, że około 3/4 hospitalizowanych to osoby niezaszczepione, które bardzo źle przechodzą chorobę.

Jak przyznaje Alina Kucharzewska, coraz częściej ciężko chorują osoby młode, w tym kobiety ciężarne. W miniony weekend do szpitala w Katowicach-Ochojcu trafiły dwie ciężarne pacjentki z COVID, wcześniej szpital MSWiA w Katowicach przyjął zakażoną, której stan po porodzie bardzo się pogorszył.

Nie przeocz

Coraz więcej pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. W poniedziałek aż 93 proc. tych urządzeń było zajętych. We wtorek było to 91 proc., ale tylko dzięki temu, że wojewoda zwiększył bazę łóżek z dostępem do respiratora.

Jeszcze trudniejsza sytuacja panuje w SP ZOZ MSWiA w Katowicach, drugim w pełni covidowym szpitalu w regionie. – Przygotowany jest na 120 miejsc i od tygodnia cały czas pozostaje w pełni obłożony. Co zwolni się miejsce, od razu jest zajmowane przez kolejnego chorego – opowiada Kucharzewska.

W listopadzie karetki wyjeżdżały do pacjentów z COVID 4 023 razy

W listopadzie drastycznie wzrosła też liczba wyjazdów karetek pogotowia do chorych na COVID. W październiku na 34 tys. wyjazdów, 595 było do pacjentów z rozpoznanym zakażeniem.

W listopadzie ratownicy medyczni wyjeżdżali do pacjentów z COVID łącznie 4 tys. 023 razy. Z tego aż 2 280 interwencji skończyło się przewiezieniem chorego do szpitala.

– Tylko ostatniej doby 129 zakażonych osób trzeba było przetransportować na izby przyjęć – wylicza rzeczniczka wojewody.

Tylko 30 listopada, jak poinformował resort zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 1 885 mieszkańców regionu. Łącznie od początku epidemii w całym kraju wykryto 3 mln 540 tys. 061 przypadków COVID-19, zmarło 83 tys. 583 chorych.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera