Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej uczniów chodzi na religię. To pokazuje Raport o religijności Polaków 2019: prawie 88 proc. Na Śląsku i w Zagłębiu jest gorzej

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Coraz mniej uczniów chodzi na religię. Raport o religijności Polaków 2019 pokazuje, że to prawie 88 proc., mniej niż w 2018 roku. Jak pod względem edukacji religijnej wypadają uczniowie z województwa śląskiego? Ułożyliśmy diecezje w woj. śląskim od najwyższego do najniższego wskaźnika.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Coraz mniej uczniów chodzi na religię. Raport o religijności Polaków 2019 pokazuje, że to prawie 88 proc., mniej niż w 2018 roku. Jak pod względem edukacji religijnej wypadają uczniowie z województwa śląskiego? Ułożyliśmy diecezje w woj. śląskim od najwyższego do najniższego wskaźnika.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Obraz markus roider z Pixabay
Raport o religijności Polaków: coraz mniej uczniów chodzi na religię. Prawie 88 proc. uczniów w Polsce uczestniczyło w lekcjach religii w placówkach edukacyjnych - wynika z najnowszego badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Autorzy aportu o religijności Polaków za 2019 rok podają, że dokładnie 87,6 proc. polskich uczniów chodzi na religię. To dużo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że najgorszy wynik w kraju to 70 proc. Należy do diecezji warmińskiej. Jednak wskaźnik ten jest niższy niż w roku szkolnym 2018/2019, kiedy wynosił dokładnie 88 proc. Jak pod względem edukacji religijnej wypadają uczniowie z województwa śląskiego? Gorzej od średniej ogólnopolskiej.

Raport o religijności Polaków za 2019 rok przynosi kilka niespodzianek. Największą jest chyba to, że odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych choć dość wysoki, to jest niższy niż rok wcześniej. Wynosi 87,6 proc., a za rok 2018/2019 było to 88 proc. Uczniów chodzących na religię z roku na rok jest w skali kraju mniej.

Jak podają autorzy raportu ISKK, najwięcej w Polsce uczniów chodzi na religię w diecezjach: pelplińskiej - aż 99,2 proc., rzeszowskiej - 97,9 proc. i przemyskiej - 97,9 proc., zaś najmniej w diecezjach: warmińskiej (70 proc.), warszawskiej (76,0 proc.) i łódzkiej (76,2 proc.).

Najmniej religijne diecezje w woj. śląskim. W jakich miastach do kościoła chodzi mało wiernych? Raport o religijności Polaków 2019. Ułożyliśmy religijność wiernych w poszczególnych diecezjach na terenie woj. śląskich od najwyższej do najniższej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najmniej religijne diecezje w woj. śląskim. W tych miastach ...

Ciekawostką to jest to, że edukacja religijna dzieci i młodzieży wypada w raporcie znacznie lepiej niż religijność Polaków w ogóle. Autorzy badania z ISKK wskazują, że w 2019 roku w mszach świętych uczestniczyło 36,9 proc. zobowiązanych katolików, podczas gdy do Komunii Świętej przystąpiło tylko 16,7 proc.

Oznacza to, że w stosunku do 2018 roku wskaźnik dominicantes, czyli katolików uczestniczących w niedzielnych mszach, jest niższy o 1,3 proc., zaś wskaźnik communicantes, czyli osób przystępujących do Komunii Świętej - niższy o 0,6 proc.

Jak pod względem edukacji religijnej wypadają uczniowie z województwa śląskiego? W większości gorzej niż średnia ogólnopolska. Diecezja sosnowiecka, w której do Komunii Świętej w ubiegłym roku przystąpiło najmniej wiernych w kraju (ex aeqo z diecezją szczecińsko-kamieńską) - tylko 10,9 proc. uczestniczących w mszach świętych - wypada pod względem udziału dzieci i młodzieży w lekcjach religii lepiej niż będące najniżej w zestawieniu diecezje warmińska, warszawska i łódzka. Jej wskaźnik to 80,80 proc. A przypomnijmy, że w roku szkolnym 2018/2019 diecezja sosnowiecka była jedną z trzech z najniższym wskaźnikiem edukacji religijnej w Polsce. Mimo to, wciąż jest znacznie poniżej średniej ogólnopolskiej wynoszącej 87,6 proc.

Zobaczcie, jak wyglądała edukacja religijna dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2019/2020 w diecezjach woj. śląskiego

Co ważne, pod względem religijności najlepsza była w 2019 w naszym województwie diecezja bielsko-żywiecka. Tutaj również wskaźnik edukacji religijnej pozostaje bardzo wysoki (przewyższa średnią ogólnopolską), ale nie najwyższy, bowiem najlepiej wypadła diecezja kielecka, której fragment również stanowią parafie w naszym województwie.

Przypomnijmy, że w woj. śląskim jest aż siedem diecezji:

  • katowicka (322 parafie)
  • gliwicka (156 parafii)
  • sosnowiecka (162 parafie)
  • częstochowska (312 parafii)
  • bielsko-żywiecka (210 parafii)
  • opolska (400 parafii, ale na terenie woj. śląskiego jest tylko część)
  • kielecka (304 parafie, ale na terenie woj. śląskiego jest tylko część)

Dane ISKK pokazują też, że wraz z dojrzewaniem i dorastaniem wskaźnik uczniów, którzy chodzą na religię w szkole, maleje. Najwięcej uczestniczy w religii uczniów szkół podstawowych, najmniej - w ogólniakach, szkołach branżowych i technikach.

Oto, jak wypada odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii w roku szkolnym 2019/20 według typu placówki:

  • przedszkola 84,8 proc.
  • szkoły podstawowe 94,1 proc.
  • licea ogólnokształcące 75,3 proc.
  • technika 76,7 proc.
  • szkoły branżowe 75,8 proc.
  • szkoły specjalne, ośrodki (wszystkie rodzaje) 90,9 proc.

Warto podkreślić, że to badanie zostało wykonane na kilka miesięcy przed pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Czy i na ile trwale zmieniła ona zwyczaje religijne Polaków oraz jak wpłynęła na ich religijność czy edukację religijną uczniów, dowiemy się dopiero w przyszłym roku.

- Prezentowane dane to statystyczny obraz Kościoła w 2019 roku, który kilka miesięcy później wejdzie w wyjątkową sytuację epidemii – powiedział ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, socjolog i dyrektor ISKK.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera