Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej e-sklepów podwaja dochody w ciągu roku. Wciąż opłaci się wejść w ten biznes

Zbigniew Biskupski AIP
Grzegorz Dembiński
76 proc. właścicieli e-sklepów odnotowało w ubiegłym roku wzrost przychodów względem roku poprzedniego. W wypadku 40 proc. takich firm wzrosty sięgały 10-30 proc, wynika z raportu z polskich sklepów internetowych, opublikowanego przez platformę Shoper.

Dwa razy większym przychodem może pochwalić się co dziesiąty e-sklep.  Według sklepów za wzrost przychodów odpowiadają przede wszystkim działania marketingowe – wskazało je 55 proc. ankietowanych. Ponadto wymieniano: lepszą ofertę niż przed rokiem (54 proc.) oraz większą rozpoznawalność marki (48 proc.).

Z roku na rok rośnie doświadczenie rynku e-commerce. Według raportu, w latach 2015-2016 powstało o 27 proc. więcej nowych e-biznesów niż w latach 2013-2014. Niemal 40 proc. e-sprzedawców prowadzi sklep od 1 do 3 lat, ale już co piąty działa od pięciu lat. A trzeba pamiętać, że to pierwszy rok sklepu bywa dla niego najtrudniejszy i w tym czasie zapadają kluczowe decyzje dotyczące przyszłości biznesu.

Obejrzyj też:
Każdy zaciągnął albo wkrótce zaciągnie kredyt. Warto wiedzieć co zrobić, by nie nabrać się na sztuczki

Dla większości przedsiębiorców o długim stażu działalność internetowa jest dodatkowym źródłem dochodu. Natomiast dla młodszych e-sprzedaż stanowi główny filar działalności.

Rynek profesjonalistów

– Dziś możemy śmiało mówić o kolejnym etapie w dziejach polskiego e-commerce. Sprzedawcy z roku na rok coraz bardziej się profesjonalizują – dostępne są studia z e-handlu, kursy, prężnie działają instytucje zajmujące się e-gospodarką. Profesjonalizują się również podmioty działające na tym rynku, firmy logistyczne i operatorzy płatności elektronicznych, a same platformy SaaS nie są już postrzegane jako narzędzia tylko dla małych i średnich firm – zauważa Tomasz Tybon, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Dreamcommerce, dostawcy oprogramowania dla sklepów internetowych Shoper.

Sprzedawcy idą z duchem czasu i dostosowują proces zakupowy do potrzeb klientów. Zdecydowana większość sklepów przepytanych przez platformę Shoper, bo aż 85 proc., wprowadziła w minionym roku zmiany – najpopularniejsze z nich dotyczyły bezpieczeństwa, np.  wprowadzenia certyfikatu SSL (22 proc.), wygody, m.in. przez udostępnienie płatności online (22 proc.) i zmiany grafiki sklepu (16 proc.). Przedsiębiorcy nie spoczywają jednak na laurach, wiedząc, że sprzedaż w internecie musi być cały czas analizowana i optymalizowana.

Nowości nakręcają koniunkturę

Pytani o plany na najbliższy rok, zamierzają przede wszystkim wprowadzić nowości – 40 proc. ankietowanych planuje wzbogacić ofertę o nowe produkty lub marki. Prawie co trzeci sklep chce zainwestować w reklamę, a co dziesiąty – zmienić operatora płatności. Również co dziesiąty sklep planuje ekspansję za granicę.

Czytaj też:
Obietnice wyborcze wobec frankowiczów okazały się pustymi słowami. Zostaną całkiem bez wsparcia?

– Mali przedsiębiorcy dysponują ogromnymi zasobami odwagi i motywacji do działania, zwłaszcza w świetle zmian ich makroekonomicznego otoczenia, m.in. zmian na Allegro i coraz większej konkurencji dużych uczestników rynku. Szukanie klientów poza granicami kraju to duże wyzwanie, ale równocześnie konieczny ruch do poszerzenia grona klientów, a co za tym idzie do zwiększenia przychodów – ocenia Tomasz Tybon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej e-sklepów podwaja dochody w ciągu roku. Wciąż opłaci się wejść w ten biznes - Strefa Biznesu