Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej wiemy o synagodze w Wirku. Dziś miałaby 121 lat

M. Chruścińska, J. Oreł
O rudzkiej budowli powstaje też książka. Będzie wydana w maju pod tytułem "Synagoga w Wirku. Ocalona pamięć"
O rudzkiej budowli powstaje też książka. Będzie wydana w maju pod tytułem "Synagoga w Wirku. Ocalona pamięć" arc.
Jeszcze do niedawna znaliśmy ją tylko z jednej fotografii. Dzisiaj, dzięki grupie pasjonatów i historyków z Rudy Śląskiej, o synagodze w Wirku, wysadzonej w powietrze przez hitlerowców podczas wojny, wiemy coraz więcej. Gotowy jest już model architektoniczny świątyni, a na maj zapowiadana jest książka o niej. Z kolei działkę przy ulicy Kupieckiej, na której stała, przejęła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach.

Barbara i Adam Podgórscy z Rudy Śląskiej badają historię synagogi już pięć lat. Zanim rozpoczęli, o bożnicy niewiele było wiadomo. Sprzeczne były nawet relacje co do tego, w którym miejscu stała. Dziś Podgórscy wiedzą już, jak wyglądała i gdzie dokładnie się znajdowała. - Dotarliśmy do dokładnych map niemieckich z 1902 roku lokalizujących bożnicę. Umożliwiło to m.in. jej zwymiarowanie. Miała około 26 metrów długości i 15 metrów szerokości.

Prawdziwym przełomem okazało się jednak dotarcie do pocztówki z kolejnym wizerunkiem synagogi. Zobaczymy na niej, że do budowli "wiodły ośmiostopniowe, łamane w wielokąt schody, przechodzące w taras przed wejściem głównym. Czołowa część fasady miała kształt połowy sześciokąta regularnego, wysuniętego względem bliźniaczych części bocznych, i dźwigała największą kopułę z gwiazdą Dawida" - opisuje Adam Podgórski.

Na ukończeniu jest już książka "Synagoga w Wirku. Ocalona pamięć", która powinna ukazać się w maju. Podgórscy pracowali nad nią wspólnie z grupą historyków. W publikacji znajdą się teksty: Marcina Jarząbka, Jana Kołodzieja, Przemysława Noparlika, Henryka Mercika, Antoniego Ratki i Dariusza Walerjańskiego. Według tego ostatniego, znanego zabrzańskiego historyka sztuki, synagogę zbudowano w 5651 roku, licząc według kalendarza żydowskiego, czyli w 1891 roku. Była murowana ze ścianami z czerwonej cegły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!