Coś głosowali, ale zapomnieli co

Wanda Then
Na rondzie nie ma na razie żadnego śladu, że radni już blisko 4 miesiące temu nadali mu nazwę Narodowych Sił Zbrojnych
Na rondzie nie ma na razie żadnego śladu, że radni już blisko 4 miesiące temu nadali mu nazwę Narodowych Sił Zbrojnych fot. Łukasz Klimaniec
Udostępnij:
Bielscy radni kłamią albo nie wiedzą, jakie decyzje podejmują - twierdzi bielszczanin Jerzy Bizoń.

Próbował sprawdzić, czy w mieście istnieje rondo im. Narodowych Sił Zbrojnych, czy też nie.

- Ponieważ docierały do mnie informacje o nadaniu jednemu z rond takiej nazwy, zwróciłem się z pytaniem w tej sprawie do rady miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, której dwaj członkowie są radnymi miejskimi. Odpowiedzi w ich imieniu udzieliła mi Elżbieta Rajewska z miejskiego zarządu tej partii, zapewniając, że nie ma takiego ronda - mówi Bizoń.

Dla pewności odwiedził jednak biuro rady miejskiej, gdzie dowiedział się, że rondo o tej nazwie jednak istnieje. Radni podjęli uchwałę o nadaniu imienia 9 grudnia ubiegłego roku, a Grzegorz Biesok jeden z dwóch radnych SLD, głosował nawet za jej przyjęciem. Drugi, Jerzy Balon, był na sesji nieobecny.

- Propozycja takiej nazwy pojawiła się podczas komisji edukacji i kultury. Nie było dyskusji. Nie pamiętam jak głosowałem na sesji, ale na pewno nie byłem przeciwny. Wiem, że sprawa jest kontrowersyjna, szczególnie w kręgach lewicowych. Ja też miałem wątpliwości - wyjaśniał nam wczoraj Grzegorz Biesok.

Jerzy Balon nieobecny był również na posiedzeniu komisji. Teraz jest na urlopie i sprawy nie chciał wczoraj komentować.

Elżbieta Rajewska mimo wszystko zapewnia, że radni SLD o takim rondzie nie wiedzieli. - Ja też pierwszy raz od was o nim słyszę. Jestem tym zaskoczona. Rozmawiałam z Balonem i powiedział mi, że nie przypomina sobie, by była taka nazwa - uzasadnia daną Bizoniowi odpowiedź.

Wydaje się, że nazwa ronda z początku nie budziła zainteresowania radnych. Gdy głosowano o nadaniu imienia, w sali obrad nie było pięciu radnych. Reszta głosowała "za" i wyszło na to, że uchwała przeszła jednogłośnie i bez dyskusji, choć zgodnie z zapewnieniami, radny Biesiok miał wątpliwości.

Wczoraj nieobecni podczas głosowania radni zapewniali, że nie są entuzjastami pomysłu nadania rondu nazwy Narodowych Sił Zbrojnych. Gdyby byli obecni, wstrzymaliby się od głosu. - Nie znam zbyt dobrze historii tego trudnego okresu. Jest bardzo kontrowersyjna. Nazwę radni nadali automatycznie, bez namysłu - uzasadniał radny Jan Kania.

Bardziej zdecydowanie o pomyśle bielskich radnych wypowiada się Jerzy Paluchiewicz, radny SLD Rady Miejskiej w Katowicach. - Z mojego punktu widzenia to śmieszne i mocno kontrowersyjne. Ronda i ulice niekoniecznie muszą się tak nazywać. Jest tylu ludzi zasłużonych, skromnych, spokojnych, których można uhonorować. Nazwy powinny być ponadczasowe, niezależne od opcji politycznych. Tymczasem u nas przychodzi nowa i zmienia wszystko, co się dotychczas zdarzyło. Tak nie może być. Ja bym pomysłu takiej nazwy nie poparł - przyznaje katowicki radny.

Trudna historia

Narodowe Siły Zbrojne to konspiracyjna organizacja wojskowa utworzona we wrześniu 1942 r.
Prowadziły walkę z okupantem hitlerowskim, ale gdy jego klęska stała się kwestią czasu, uznały ZSRR za głównego wroga Polski i skierowały działalność przeciw Armii Ludowej. Gdy w 1944 r. dowództwa AK i NSZ zdecydowały o połączeniu, większość oddziałów NSZ nie podporządkowała się rozkazom. NSZ były też przeciwne idei AK powstania antyniemieckiego. Niektóre oddziały NSZ na własną rękę podjęły walki z Gwardią Ludową. W 1943 r. rozstrzelały na Kielecczyźnie oddział GL, złożony głównie z Żydów. Akcją kierował Hubert Jura, skazany potem wyrokiem KG NSZ na karę śmierci za współpracę z gestapo. Drugi oddział GL członkowie NSZ rozstrzelali w Borowie 9 sierpnia 1943 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie