Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COVID-19 można wykryć na podstawie zdjęcia RTG płuc. System opracowała Politechnika Sląska

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Badanie RTG
Badanie RTG Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse
Chorzy na COVID-19 mogą być zdiagnozowani przez internet? Teraz to możliwe. Politechnika Śląska opracowała właśnie specjalny system internetowy, który wspiera diagnostykę obrazowej COVID-19 na podstawie zdjęć RTG płuc pacjenta. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało się także przeznaczyć spore środki finansowe na realizację tego zadania.

System zdiagnozuje COVID-19

CIRCA, bo tak nazywa się system opracowany przez zespół naukowców z Politechniki Śląskiej, powstał na podstawie 1200 zdjęć RTG płuc osób chorych. Internetowy system jest w stanie rozpoznać na podstawie kolejnych zdjęć, czy dana osoba choruje na COVID-19, czy nie.

Musisz to znać

Internetowy system CIRCA ma na celu wsparcie i przyspieszenie diagnostyki obrazową COVID-19 w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Narzędzie zostało opracowane pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Joanny Polańskiej, Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, przez zespół, w którego skład weszli: dr inż. Franciszek Binczyk, dr inż. Paweł Foszner, mgr inż. Wojciech Prażuch oraz mgr inż. Aleksandra Suwalska.

System stworzony przez naukowców z Politechniki Śląskiej ma za zadanie przede wszystkim usprawnić pracę medyków, którzy w czasie pandemii koronawirusa mają znacznie więcej obowiązków, niż na co dzień.

Internet się śmieje

 – Ponieważ objawy chorobowe we wczesnym stadium zapalenia płuc i COVID-19 są w większości bardzo podobne, pojawiła się potrzeba stworzenia narzędzia dla lekarzy, niebędących radiologami, które mogłoby utwierdzić ich w przekonaniu, że ten obraz, który pozyskali w badaniu RTG, jest obrazem, wskazującym rozwinięcie choroby w stronę COVID-19 – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Joanna Polańska, koordynatorka projektu, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Obejrzyj dokładnie

CIRCA wykorzystuje techniki uczenia maszynowego, które pozwolą lekarzom dyżurującym na izbach przyjęć oraz oddziałach szpitalnych na wstępną ocenę charakteru zmian w rejonie płuc pacjentów z zaburzeniami czynności oddechowych.

Dzięki temu lekarz, który nie jest radiologiem, szybko może ocenić stan, w jakim znajduje się pacjent. Z systemu mogą korzystać jednak nie tylko lekarze. Politechnika Śląska zdecydowała się udostępnić system dla wszystkich. Wystarczy posiadać zdjęcie RTG płuc. CIRCA dostępna jest pod adresem COVID.AEI.POLSL

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera