Cracovia 2-1 Piast Gliwice. Nieudane rozpoczęcie walki o utrzymanie [GALERIA, RELACJA]

Piast Gliwice przegrał z Cracovią 1-2 w pierwszym meczu rundy finałowej Lotto Ekstraklasy Andrzej Banas / Polska Press
W sobotnim meczu 31. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał na wyjeździe z Cracovią 1-2. Jedyną bramkę dla gości zdobył w drugiej połowie Sasa Żivec.

Runda finałowa to dla Piasta walka o być albo nie być w Ekstraklasie - po sezonie zasadniczym podopieczni Waldemara Fornalika mieli zaledwie punkt przewagi nad strefą spadkową. W sobotę w Krakowie utrudnili sobie sytuację, tracąc jedną z siedmiu ostatnich szans na poprawę swojego dorobku. Z kolei gospodarze udowodnili, że choć o utrzymanie raczej nie muszą się obawiać, to ambicji w walce o dziewiąte miejsce na koniec sezonu im nie zabraknie.

Mecz pod Wawelem nie był zbyt porywającym widowiskiem, a na dodatek odbywał się przy niemal pustych trybunach stadionu przy Kałuży. W pierwszej połowie Pasy miały optyczną przewagę i przełożyły ją na gola tuż przed przerwą. W 44. minucie po stałym fragmencie gry i zgraniu Michała Helika Milan Dimun wpakował piłkę do pustej bramki.

Trener Fornalik ubolewał nad utratą gola podwójnie, bo apelował do swoich zawodników o wzmożoną uwagę właśnie przy rzutach rożnych i wolnych. - Spodziewaliśmy się trudnego meczu i sytuacji, w których Cracovia będzie nam zagrażała, szczególnie po stałych fragmentach gry. Niestety, to stało się faktem. Swoim złym ustawianiem w tym elemencie, sami zaprosiliśmy Cracovię do strzelenia gola - kręcił głową trener gliwiczan.

Piast rzucił się do odrabiania strat w drugiej połowie. Gliwiczanie w końcu potrafili bardziej zdecydowanie zagrozić bramce Pasów i po godzinie gry udało im się wyrównać. Piękne trafienie zaliczył Sasa Żivec, który otrzymał piłkę na dwudziestym metrze od bramki i huknął nie do obrony dla Michala Peskovicia.

Gościom drogę do zdobycia punktów w Krakowie zamknęły jednak kolejne błędy w obronie. Już sześć minut później po wyrównaniu obrońcy Piasta zostawili zbyt dużo miejsca Krzysztofowi Piątkowi, a najlepszy snajper Cracovii posłał torpedę pod poprzeczkę.

Piast powinien był ponownie wyrównać, ale najlepszej okazji nie wykorzystał Karol Angielski, który z pięciu metrów nie potrafił pokonać Peskovicia i pozwolił Słowakowi zaliczyć paradę meczu. - Jestem bardzo zły, że przegraliśmy. W rundzie finałowej bardzo ważny jest ten pierwszy krok, a my nie zrobiliśmy dobrego wejścia do tej fazy rozgrywek - żałował Michal Papadopulos. Napastnik gliwiczan przyznał, że jego drużynie zabrakło Mateusza Szczepaniaka, który ze względu na zapisy w umowie wypożyczenia z Cracovii nie mógł wystąpić przeciwko Pasom. - Mateusz jest podstawowym zawodnikiem w rundzie wiosennej i nam go brakowało. W kolejnych meczach na pewno nam pomoże - dodał Papadopulos.

Piast w ostatnich 11 meczach zdobył zaledwie 11 punktów, ale trener Fornalik nie załamuje rąk. - Przed nami sześć spotkań. Musimy być w nich skuteczniejsi i regularnie punktować - zaznacza trener gliwiczan. Swojej opinii o meczu nie mógł wypowiedzieć Michał Probierz, bo... został zawieszony przez Komisję Dyscyplinarną. Szkoleniowiec Pasów oglądał spotkanie z trybun, ale to nie przeszkodziło Pasom w odniesieniu zwycięstwa.

Cracovia 2-1 Piast Gliwice
Milan Dimun 44', Krzysztof Piątek 66' - Saša Živec 60'

Cracovia: Michal Peškovič - Diego Ferraresso, Michał Helik, Ołeksij Dytiatjew, Michal Sipľak - Mateusz Wdowiak (63' Sergei Zenjov), Milan Dimun, Miroslav Čovilo, Javi Hernández, Antonini Čulina (67' Deniss Rakels) - Krzysztof Piątek (90' Nicolai Brock-Madsen).

Piast: Jakub Szmatuła - Martin Konczkowski, Uroš Korun, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov - Denis Gojko (56' Karol Angielski), Tom Hateley (81' Martin Bukata), Tomasz Jodłowiec, Saša Živec, Gerard Badía (76' Joel Valencia) - Michal Papadopulos.

żółte kartki: Dytiatjew - Papadopulos, Kirkeskov.
sędziował: Paweł Gil (Lublin).