Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy chcą odkryć Cieszyn, poznać mieszkańców i podzielić się pomysłami

Katarzyna Koczwara
Natalia Rzeźniczek-Reiss
Pochodzą z Anglii, Grecji, ale i Tajwanu, USA, Finlandii, Austrii i Niemiec. Wszyscy studiują architekturę na angielskim Uniwersytecie w Plymouth. Do 14 października goszczą w Cieszynie. Chcą poznać miasto, jego mieszkańców i wspólnie zastanowić się nad przyszłością tego miejsca.

Studentów najbardziej interesuje idea miejskiej reindustrializacji, ale tak naprawdę są otwarci na sugestie i pomysły. Chcą rozmawiać.

CZYTAJ TAKŻE:
Cieszyn: film o historii miasta kręciło BBC

- Nie przyjeżdżamy do Cieszyna, żeby się wymądrzać, nie przywozimy gotowych rozwiązań w teczkach. Przywozimy nasze różnorodne doświadczenia, umiejętności, bagaż kultury, wiedzę, ale przede wszystkim przywozimy naszą obecność, ciekawość świata, chęć zrozumienia i nauki - tłumaczy opiekun grupy Krzysztof Nawratek, dyrektor studiów magisterskich na wydziale architektury w Plymouth University.

Za swój atut przyjmują fakt, że niewiele wiedzą o Cieszynie, będą mogli spojrzeć na miasto i jego problemy w inny sposób, pod innym kątem niż ludzie tu mieszkający.

Nie są skażeni uprzedzeniami i stereotypami, za to dosłownie odkrywają miasto, poznają jego specyfikę, sami zajęli się tworzeniem mapy miejsc charakterystycznych.

Studenci podobne projekty już realizowali w San Sebastian czy Rydze, ale i polskich miastach: Gdańsku, Zielonej Górze, Warszawie. Niezwykle ważny był udział w tych przedsięwzięciach tych, którzy żyją w tych miejscach na co dzień. Podobnie będzie w Cieszynie. Dlatego studenci chcą rozmawiać z mieszkańcami, urzędnikami, politykami, działaczami społecznymi, z każdym, kto będzie chciał im opowiedzieć o mieście.

Już jutro, 9 października, spotkają się z mieszkańcami Cieszyna w Oranżerii Zamku Cieszyn (godz. 17.00). Kolejne spotkanie, podsumowujące pobyt nad Olzą, odbędzie się 14 października. Potem studenci wrócą do Anglii, ale to nie koniec ich przygody z Cieszynem. Przez siedem kolejnych miesięcy będą opracowywać swoje propozycje rozwoju miasta.

- Te projekty będą indywidualnymi głosami w dyskusji, mogą zostać wykorzystane przy podejmowaniu przyszłych decyzji, ale to nie my te decyzje będzie-my podejmować, lecz mieszkańcy i władze Cieszyna - podkreśla Nawratek.

Zapewnia, że wrócą do Cieszyna. Ma także nadzieję, że ich praca pomoże spojrzeć na miasto trochę inaczej, że ich opowieści o Cieszynie okażą się inspirujące dla mieszkańców.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!