18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cukrzyca zaczyna się od skóry

Agata Pustułka
Osoby chore na cukrzycę muszą szczególnie dbać o swoją skórę
Osoby chore na cukrzycę muszą szczególnie dbać o swoją skórę Sławomir Seidler
Na rynku jest dostępnych coraz więcej specjalistycznych kosmetyków przeznaczonych dla osób chorych na cukrzycę, łuszczycę, po radioterapii. Ich stosowanie jest elementem leczenia. Warto je starannie wybrać - pisze Agata Pustułka.

Cukrzyca niekiedy rozpoczyna się nietypowo: od zmian skórnych, które często wiążemy z wysypką, alergią. Tymczasem świąd, suchość skóry, częste nadkażenia bakteryjne oraz zakażenia grzybicze mogą być pierwszą oznaką rozwijającej się cukrzycy. Jej znakiem są też różne zmiany naczyniowe. Warto też przypatrzeć się, czy nasze rany nie goją się wolniej, bo choroba powoduje też zaburzenie normalnego procesu gojenia ran. Pojawiają się też zaburzenia związane z wydzielaniem potu.

- Gdy szybko zdiagnozujemy chorobę, to szybciej wdrożymy leczenie. Nie można jednak zapomnieć, że w przypadku osób chorych na cukrzycę stosowanie odpowiednich kosmetyków jest elementem leczenia - wyjaśnia dr Magdalena Jurzak z kosmetologii na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni przykładać szczególną uwagę do higieny stóp - chronić je i pielęgnować. Sprawność i zdrowie naszych stóp jest tak ważne, że pojawił się nowy zawód medyczny, zajmujący się tylko leczeniem stóp, czyli podolog. Podologia łączy wiele specjalności, w tym dermatologię czy ortopedię. Problemy ze stopami mają nie tylko cukrzycy, ale też osoby ze schorzeniami kardiologicznymi.

Specjalność ta jest bardzo rozwinięta i doceniana w Niemczech. W Polsce stawia dopiero pierwsze kroki, ale SUM jest bardzo zainteresowany jej rozwojem. Mają na to wpływ m.in. przerażające statystyki dotyczące amputacji nóg z powodu zaniedbań zdrowotnych i rozwoju zespołu stopy cukrzycowej. W 2012 r. tylko w województwie śląskim amputowano 1200 kończyn, co daje nam niechlubne pierwsze miejsce w kraju.

Do wyboru, do koloru

Bez właściwej pielęgnacji leczenie może być znacznie mniej skuteczne, dlatego osoba chora na cukrzycę powinna kupować kosmetyki antyalergiczne, delikatne lub te z serii przeznaczonych właśnie dla cierpiących na to schorzenie. Informację, że są one dla diabetyków znajdziemy zwykle na opakowaniu. Nie jesteśmy skazani na zakup drogich kremów, balsamów zachodnich firm, bo polskie firmy też oferują bogaty wybór bardzo dobrych kosmetyków w cenach na każdą kieszeń: od kilkunastu do kilkuset złotych za krem.

- W wielu aptekach, zwłaszcza w tych dużych pracują dermokonsultanci i to ich warto zapytać o dany produkt. Warto zdać się na ich wiedzę, bo to osoby wykwalifikowane. Spytajmy też koniecznie o sposób przechowywania produktów - mówi Katarzyna Adamczyk z kosmetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pacjenci mogą wybrać nie tylko bardzo wiele rodzajów balsamów do ciała, ale też płyny do higieny intymnej. - Osoby z cukrzycą muszą dbać o systematyczne nawilżanie ciała. Ponieważ bywa, że to osoby otyłe, tym bardziej należy zwracać uwagę na to, by nie doprowadzić do odparzeń, które otwierają drogę bakteriom. Skóra diabetyka jest delikatna, wręcz krucha. Potrzebne są preparaty o neutralnym PH , zawierające mocznik, który dla skóry jest po prostu zbawienny - dodaje Paweł Antończak z SUM.
Mocznik zmiękcza skórę, lekko ją złuszcza, ale też ujędrnia. Powoduje, że przestaje nam dokuczać świąd. Przed kupnem danego kosmetyku trzeba sprawdzić, w jakim stężeniu znajduje się mocznik i dostosować je do problemu.

Dla osób po naświetlaniach

Szczególną grupę specjalistycznych produktów stanowią też kosmetyki dla osób po radioterapii. Dla nich właśnie są przeznaczone linie dla skóry bardzo wrażliwej. W obszarze napromieniania, jak również w innych okolicach ciała, mogą wystąpić zmiany na skórze.
Radioterapia zaburza funkcję ochronną skóry i jej zdolność do regeneracji. Dodatkowo promieniowanie jonizujące powoduje uszkodzenie gruczołów łojowych i potowych. Rozszerzeniu mogą ulec naczynia krwionośne skóry, co objawia się zaczerwienieniem skóry. Tym chorym zaleca się "stosowanie dermokosmetyków o działaniu regenerującym i ochronnym. Po umyciu skóry należy delikatnie wklepać w nią łagodny balsam lub krem. Kosmetyki pielęgnacyjne można stosować do 4 godzin przed sesją terapeutyczną".

Eko. Hit czy kit?

Furorę w ostatnich latach robią kosmetyki ekologiczne, które powstają tylko na bazie produktów naturalnych, pozbawione jakichkolwiek sztucznych substancji. Eksperci mają na ich temat podzielone zdanie, bo bywa, że te produkty naturalne po prostu uczulają.
Kosmetyki te nie zawierają substancji czynnych, a zatem działają łagodniej. Czy jednak są skuteczne ? Z pewnością wolniej i bardzo skutecznie raczej na ciężar naszego portfela, bo są dość drogie. Kosmetyki, by zasłużyć na określenie eko muszą uzyskać określony certyfikat, za który producent oczywiście płaci. W Europie działa kilka firm cetryfikujących, ale nie wszystkie kraje je uznają . Co ważne, nadal nie dopracowano się wspólnej dla całej UE definicji ekokosmetyku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!