Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa telewizja w Beskidach. Sygnał jest mocny, choć nie dla wszystkich

Witold Kożdoń
Joanna Byrtek
Joanna Byrtek Witold Kożdoń
Dziś w nocy wyłączono w Beskidach analogowy sygnał telewizji naziemnej. Początek ery cyfryzacji przeszedł jednak bez echa. - Nawet nie wiem, czy odbieramy telewizję cyfrową. Wszystko dlatego, że nie mamy jeszcze dekodera - mówi Joanna Byrtek z Puńcowa na Śląsku Cieszyńskim.

Ta podbeskidzka wieś leży kilka kilometrów od Cieszyna, tuż przy granicy z Republiką Czeską. I właśnie bliskość granicy, a także pagórkowate ukształtowanie terenu sprawiały, że jej mieszkańcy "od zawsze" mieli problem z odbiorem polskiej telewizji. - Kiedyś można było odbierać u nas jedynie programy czeskiej telewizji. Dzięki temu zresztą wielu naszych mieszkańców bardzo dobrze mówi po czesku - śmieje się Byrtek, która na co dzień ogląda telewizję satelitarną, korzystając z usług cyfrowego Polsatu.

CZYTAJ TAKŻE:
Telewizja cyfrowa nie dla wszystkich górali z Beskidów
Naziemna telewizja cyfrowa. Fakty i mity
Od 19 marca tylko TV cyfrowa na Podbeskidziu i Górnym Śląsku [LISTA MIAST]

- W sypialni mamy też drugi telewizor, ale on służy bardziej do oglądania filmów wideo, ponieważ ze zwykłej anteny można było odbierać jedynie polską jedynkę i dwójkę oraz Polsat, ale marnej jakości. Dziś i to się skończyło, dlatego zastanawiamy się teraz, czy nie sprawić sobie dekodera i nie zrezygnować z cyfrowego Polsatu - tłumaczy.

W Puńcowie niewielu mieszkańców chce jednak rozmawiać na temat nowej telewizji. Jeszcze mniej jest skłonnych wpuścić obcego do domu. Ludzie są ostrożni, wszystko zaś z powodu ostrzeżeń przed telewizyjnymi naciągaczami. - A i z płaceniem abonamentu różnie bywa - śmieją się.

Wyjątkiem jest Iwona Antonik, która zgodziła się pokazać nam, jak działa naziemna telewizja cyfrowa. Puńcowianka chwali sobie tę technologię. - Dekoder sprawiliśmy sobie pół roku temu i sprawuje się bez problemu. Do tej pory mogliśmy oglądać 15 polskich programów, a dzisiaj doszło kilka nowych, m.in. TVP Historia, TVP Kultura , TVP Polonia i TVP Info z Katowic. Wszystkich będzie więc teraz chyba z dwadzieścia - cieszy się Antonik.

Dla odmiany Ronald Kubera z Cieszyna nie zamierza na razie niczego zmieniać. W mieście nad Olzą odbiór polskiej telewizji był do tej pory także mocno utrudniony. - Do wczoraj ze zwykłej anteny mogłem oglądać wyłącznie jedynkę i dwójkę. Mam jednak dekoder bezpłatnej telewizji satelitarnej i dzięki niemu mogę wybierać w kilkudziesięciu programach niemieckich, a do tego mam też kilka polskich, m.in. TVP Polonię, TVP Kulturę, TVP Historię, TVP Info, czy Telewizję Trwam. Dopóki więc mój stary telewizor będzie działał, niczego nie będę zmieniał. A jak wysiądzie, kupię sobie nowy i wtedy zacznę odbierać naziemną telewizję cyfrową - śmieje się.

Marian Kastelik z żywieckiego Stowarzyszenia Media i Administracja, zapewnia natomiast, że pierwszy dzień nowej, cyfrowej ery, minął w Beskidach bez problemów. - Na Skrzycznem uruchomione zostały mulitipleksy drugi i trzeci i wszystko idzie w dobrym kierunku. Dzwonili już do mnie zadowoleni mieszkańcy Bielska-Białej, Węgierskiej Górki, Raciborza, nawet z Krupskiego Młyna. Wszyscy potwierdzają, że sygnał jest bardzo mocny - stwierdza.

Kastelik zastrzega jednak, że nie wszyscy mieszkańcy regionu będą ze zmian w pełni zadowoleni. Pełny pakiet programów będą bowiem odbierać jedynie ci, których anteny widzą Skrzyczne. - Natomiast osoby, które odbierają sygnał telewizyjny z beskidzkich przemienników, czyli inaczej stacji doświetlających, odbiorą tylko programy telewizji publicznej. Świadomość tego faktu dotrze do ludzi z czasem. Zapewne dopiero wtedy, gdy bezskutecznie będą szukać Polsatu, czy TVN-u - stwierdza.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!