Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad zabił mieszkańca Strzybnika, w powiecie raciborskim. Winowajcą okazał się piec typu koza

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
To już kolejna ofiara śmiertelna z powodu czadu, do której w ostatnim czasie doszło w województwie śląskim
To już kolejna ofiara śmiertelna z powodu czadu, do której w ostatnim czasie doszło w województwie śląskim arc DZ
Tragedia w miejscowości Strzybnik, w powiecie raciborskim. W jednym z domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy Zamkowej, doszło do zaczadzenia mężczyzny. Jak wszystko na to wskazuje, winowajcą okazał się piec typu koza, którym mężczyzna ogrzewał dom. To już kolejna ofiara śmiertelna z powodu czadu, do której w ostatnim czasie doszło w województwie śląskim.

Czad zabił mieszkańca Strzybnika, w powiecie raciborskim. Winowajcą okazał się piec typu koza

Dramatyczna sytuacja miała miejsce w piątek 9 grudnia, w jednym z domów jednorodzinnych w miejscowości Strzybnik, w gminie Rudnik. Nad ranem strażacy otrzymali wezwanie, z którego wynikało, że zaczadzeniu uległ mężczyzna w średnim wieku.

- O godzinie 9:03 wpłynęła do nas informacja o mężczyźnie z podejrzeniem zaczadzenia. Przyczyną miał być piecyk typu koza na węgiel. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jeden zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej. Po dojeździe na miejsce, dowódca po przeprowadzonym rozpoznaniu przekazał, że na kanapie leży ciało mężczyzny z widocznymi plamami opadowymi i stężeniem pośmiertnym - przekazuje nam bryg. Roland Kotula, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Ze względu na zauważone ślady na ciele mężczyzny, odstąpiono od kwalifikowanej pierwszej pomocy. Urządzenia detekcyjne potwierdziły stężenie tlenku węgla na poziomie 50 PPM, co jak wszystko na to wskazuje było przyczyną śmierci mężczyzny.

Kolejna ofiara zaczadzenia w Śląskiem

To już kolejna w tym sezonie ofiara tlenku węgla w województwie śląskim. Do podobnej tragedii doszło pod koniec listopada w Raciborzu, gdzie na wskutek tlenku węgla ulatniającego się z instalacji gazowego podgrzewacza wody, śmierć poniosła 14-letnia dziewczynka. W październiku, czad zabił 13-letnią mieszkankę Świętochłowic.

Instalujmy czujki w swoich domach

Strażacy po raz kolejny apelują o montaż czujników tlenku węgla, które mogą uratować życie.

- Domowe czujki tlenku węgla to są strażnicy naszego bezpieczeństwa - słyszymy od strażaka z Raciborza.

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to w szczególności kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

- Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego - przypominają strażacy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera