Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" z ilustracjami Adama Kiliana RECENZJA

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
"Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" z ilustracjami Adama Kiliana
"Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" z ilustracjami Adama Kiliana materiały Wydawnictwa Dwie Siostry
"Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" to klasyka światowej literatury. Wydawnictwo Dwie Siostry w serii "Mistrzowie ilustracji" wydało właśnie tę książkę z ilustracjami Adama Kiliana. Tego wybitnego twórcę powinniśmy pamiętać chociażby z dobranocki "Jacek i Agatka".

Ze światem Szmaragdowego Grodu zetknąłem się po raz pierwszy oglądając amerykański film fabularny z 1939 roku. W dzieciństwie zrobił on na mnie spore wrażenie. Tornado, nagłe przeniesienie do tajemniczej krainy, wszechobecna magia - to było naprawdę niezwykłe. To przejście do innego świata spowodowane było też wizualnym kontrastem, jaki zastosowali twórcy, którzy sceny w rzeczywistym świecie zaprezentowali w czerni i bieli, a krainę Oz w kolorze.

Bohaterką książki jest Dorotka, która podczas wyprawy po krainie Oz poznaje nowych przyjaciół – Blaszanego Drwala, Stracha na Wróble i Tchórzliwego Lwa, którzy przyłączają się do Dorotki i jej psa Toto. Nowi towarzysze również pragną poznać czarnoksiężnika i poprosić go o spełnienie własnych marzeń: Blaszany Drwal chciałby mieć prawdziwe serce, Tchórzliwy Lew – odwagę, a Strach na Wróble – mądrość. Plany Dorotki i jej przyjaciół stara się jednak usilnie pokrzyżować Zła Czarownica z Zachodu.

Wznowiona właśnie przez wydawnictwo Dwie Siostry książka L. Franka Bauma to sentymentalna podróż do krainy Oz. Nie tylko za sprawą samej opowieści, którą możemy przekazać kolejnemu pokoleniu czytelników, ale i niesamowitych i klimatycznych ilustracji Adama Kiliana. Dzięki serii Mistrzowie Ilustracji, w której wydawane są reedycje ponadczasowych hitów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły ilustracji, możemy przypomnieć sobie te niezwykłe ilustracje. Część obrazków w książce jest wykonanych w czerni i bieli, a część w kolorze.

Historia L. Franka Bauma, która została wydana po raz pierwszy w 1900 roku, o odwadze, pokonywaniu własnych słabości i pozytywnym podejściu do świata jest wciąż aktualna, a ilustracje Adama Kiliana z wiekiem nabrały intrygującego smaku. Taka retro-lektura na pewno spodoba się starszym dzieciom.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W PUNKT ODC. 3 - Ekstraklasa podzielona!

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo