Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny Poniedziałek i protest kobiet na placu Wolności w Dąbrowie Górniczej

PAS
Kilkaset kobiet protestowało przeciwko zmianom w ustawie antyaborcyjnej na Placu Wolności w Dąbrowie Górniczej
Kilkaset kobiet protestowało przeciwko zmianom w ustawie antyaborcyjnej na Placu Wolności w Dąbrowie Górniczej PAS
W poniedziałek o godzinie 9.00 na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej rozpoczęła się demonstracja w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w sprzeciwie wobec zaostrzania prawa antyaborcyjnego w Polsce. W centrum miasta zjawiło się kilkaset kobiet, mieszkanek Dąbrowy Górniczej, ale także innych miast zagłębiowskich, które w ten sposób wyraziły swój głośny sprzeciw wobec planów rządu PiS-u. Nikomu nie przeszkadzała deszczowa aura, a na dodatek protest pań został też wsparty przez sporą grupę przedstawicieli męskiej części naszego społeczeństwa.

Wśród skandowanych haseł przewijały się m.in. „Nie jesteśmy głupimi krowami – myślimy”, „Rząd to nie ciąża, można go usunąć”, „Martwa dziecka nie urodzę”, czy „Żyję w wolnej Polsce, mam wolny wybór”. Były też symboliczne marsze wokół Placu Wolności. O godzinie 12.00 nastąpił punkt kulminacyjny ,,czarnego protestu.’’ W powietrze wypuszczonych zostało 100 balonów napełnionych helem, symbolizujących oswobodzenie kobiet spod prawa, które może ograniczyć wolność kobiet do decydowania o swoim życiu, ciele i zdrowiu.

– Przyjechały do nas panie z całego Zagłębia. Jesteśmy bardzo zaskoczone licznym przybyciem nie tylko kobiet, również reprezentacji mężczyzn. Widać, że ta sprawa dotyczy nas wszystkich i wiele osób chce zabrać głos w tej sprawie, pomimo bardzo niesprzyjającej pogody – mówi Marta Bukowska, jedna z organizatorek dąbrowskiego protestu. – Zbieramy dziś także podpisy pod petycją do Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej w sprawie podjęcia okolicznościowej uchwały, dotyczącej sprzeciwu wobec zmian zaproponowanych przez rząd do ustawy zwanej potocznie antyaborcyjną – dodały Martyna Głowacka i Aleksandra Krzyżek, organizatorki dąbrowskiej akcji.

CZYTAJ WIĘCEJ
CZARNY PONIEDZIAŁEK NA ŻYWO Z MIAST WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Organizatorki podkreślają, że to wydarzenie nie ma na celu nawoływania do liberalizacji prawa dotyczącego aborcji, a pozostania przy obecnym kompromisie. – Ta sprawa dotyczy nas wszystkich. Tu obecnych i przyszłych pokoleń. Nikt nie myśli o tym, jak pomóc kobietom, jak zatroszczyć się w świetle ustaw i przepisów o ich zdrowie i życie, a także pomoc, jeśli dziecko urodzi się np. niepełnosprawne. Taka dyskusja nikogo nie obchodzi. Najlepiej tylko karać, zakazywać i gnębić kobiety – podkreśla Halina Kleszcz, jedna z uczestniczek dąbrowskiej akcji.

Projekt ustawy mówi o całkowitym zakazie aborcji, nawet w przypadkach, które dotychczas dawały taką możliwość, tj. w przypadku gdy ciąża zagraża życiu matki, powstała w skutek czynu zabronionego oraz gdy stwierdzone zostały poważne wady płodu. Zdaniem ekspertów ustawa może ograniczyć także dostęp do badań prenatalnych.
Strajk jest inicjatywą obywatelską, niezwiązaną z żadną z sił politycznych.

5 lipca 2016 roku do Sejmu trafił społeczny projekt ustawy, która ma na celu całkowite zakazanie aborcji. Podpisało się pod nim ponad 450 tysięcy osób. Projekt „Stop aborcji”, zaostrzający przepisy, przewiduje bezwzględny zakaz przerywania ciąży (nawet będącej wynikiem gwałtu) i kary do 5 lat więzienia dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, również dla matki. 267 posłów opowiedziało się w piątek przeciwko odrzuceniu projektu zaostrzającego prawo aborcyjne, a 154 było za.

Czarny poniedziałek jest inicjatywą na wzór strajku kobiet z Islandii, które 41 lat temu sparaliżowały swój kraj w walce o równe traktowanie. W Polsce do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet włączyły się znane kobiety, takie jak m.in.: Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Martyna Wojciechowska, czy Dorota Wellman.

*Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
*Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
* Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!