Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas poznać Katowice, w których komuniści więzili i zabijali ludzi [HISTORIA DZ]

Marcin Zasada
W Katowicach są miejsca, w których komunistyczni zbrodniarze więzili, torturowali i zabijali ludzi. Od dziś, z telefonem komórkowym w ręku, można poznać ich historię

Noc Muzeów 2013 w miastach woj. śląskiego [ZDJĘCIA, RELACJE, PROGRAM]

Masz trzy godziny życia - mówił. - Gdy zegar wybił godzinę 3, kapitan wyciągnął pistolet i kazał mi iść do ubikacji, prowadząc na muszce. Tam musiałem pochylić głowę nad umywalką, a on przyłożył lufę do tyłu głowy, nacisnął cyngiel. Paf! Broń nie wystrzeliła. Uderzył mnie i kazał iść do celi.

To fragment relacji Józefa Boreckiego, żołnierza AK, który w czerwcu 1945 r. został aresztowany przez NKWD. Więziono go i znęcano się nad nim w budynku dworca kolejowego w Katowicach. Gmach przy ul. Dworcowej jest jednym z pięciu, których mroczną historię będzie można od dziś poznać dzięki elektronicznemu przewodnikowi, stworzonemu przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

CZYTAJ TAKŻE:
65 lat temu komuniści zabili żołnierzy NSZ z oddziału Bartka [ZDJĘCIA]
Szulc: To nie państwo polskie jest winne Tragedii Górnośląskiej, a komuniści [ZDJĘCIA]

- Na co dzień przechodzimy obok miejsc, nie znając ich przeszłości. W tym przypadku jest to przeszłość tragiczna, którą wyciągamy z zapomnienia, tym bardziej że przez wiele lat w ogóle się o niej nie mówiło - mówi Robert Ciupa z katowickiego IPN-u, autor przewodnika.

Darmową aplikację trzeba ściągnąć na smartfona, wystarczy zeskanować kod, który zamieszczamy obok (można też zrobić to przez stronę audiotrip.org). Przewodnik poprowadzi nas przez zakątki miasta, w których działał aparat komunistycznego terroru. Aplikacja zawiera archiwalne zdjęcia, wcześniejsze dzieje przedstawianych budynków, tragiczną historię, jaka później się w nich wydarzyła, a także zeznania świadków. Wszystko podane jest w atrakcyjnej formie - przez cały spacer będzie towarzyszył nam lektor, a udostępnione materiały zainteresują każdego, kogo choć trochę ciekawią losy Katowic.

Oprócz dworca, w którym NKWD w I połowie 1945 r. urządziło areszt, przewodnik zaprowadzi nas również na ul. Kilińskiego 9 (zainstalowano tam Komendę Miejską MO) i Mikołowską 10, pod Areszt Śledczy, w którym od stycznia do maja 1945 r. enkawudziści ludzi więzili, przesłuchiwali i wykonywali egzekucje. Wielu z nich trafiało też do obozów w Świętochłowicach i Mysłowicach. Swoje tajemnice kryje też willa przy ul. Królowej Jadwigi 10 - tam mieścił się najistotniejszy element struktury NKWD na terenie Katowic oraz budynek przy Powstańców 31, do którego wprowadził się Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa.

Śladem zbrodni można ruszyć nie tylko dziś. Aplikacja jest dostępna na stałe. Można ściągnąć fotokod ze strony katowickiego IPN-u lub z ulotki reklamującej przewodnik.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!