Czas pracuje dla Gierka

Michał Smolorz
Wstydliwie przemknęła przez lokalne media informacja o 10. rocznicy śmierci Edwarda Gierka, niegdysiejszego "przywódcy partii i narodu", twórcy "dekady sukcesu" z lat 70. ubiegłego wieku. Na sosnowieckim cmentarzu znów pojawiła się grupa jego wyznawców.

Wydawało się, że nostalgia za czasem, gdy "Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej", będzie wygasać. Jeszcze 10 lat temu w badaniach socjologicznych większość respondentów deklarowała, że lata 1971-1980 to najlepszy okres w powojennym rozwoju Polski i w ich prywatnym życiu. Komentatorzy uznawali to za naturalne zjawisko "wypierania" ze świadomości rzeczy złych i zapamiętywania korzyści. Z nieskrywaną ironią przyjmowano argumentację, że "za Gierka były wczasy i kolonie", prognozowano, że z upływem lat zjawisko to będzie przygasać.

Pozbawione emocji liczby, dane statystyczne i obiektywna ocena historyczna miały wykazać miałkość ówczesnej propagandy, łotrostwo polityki, gwałcenie praw człowieka i zmarnowane szanse gospodarcze.

Rzeczywiście, w kolejnych badaniach maleje liczba subiektywnych ocen bardzo dobrych wystawianych tamtej władzy, bo maleje liczba obywateli pamiętających ów czas. Dzisiejsi 40-latkowie, dominujący w życiu politycznym i gospodarczym, byli wówczas szczeniakami, a 30-latkowie urodzili się już po odejściu Edwarda Gierka i jego ekipy w niebyt. Ale - o paradoksie - rośnie liczba ocen chłodnych, obiektywnych, statystycznych, dotyczących zarówno osiągnięć gospodarczych, jak i polityki społecznej.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Okazuje się, że jeśli odrzucić negatywną ocenę całego PRL-u jako państwa niesuwerennego, zbudowanego na kłamstwie i sowieckiej dominacji - co jest oczywiste - to "dekada Gierka" wypada w obiektywnych cenzurkach coraz lepiej. W sferze politycznej największym grzechem tamtej ekipy jawi się wpisanie do konstytucji kierowniczej roli PZPR i sojuszu ze Związkiem Radzieckim, co dla szarego obywatela nie miało absolutnie żadnego znaczenia praktycznego. Obrażało obywatelską godność świadomych patriotów, ale było li tylko usankcjonowaniem ideologicznych zasad praktykowanych w całym 45-leciu realnego socjalizmu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę represje polityczne, to ich skala i społeczna odczuwalność była porównywalna z represjami IV Rzeczpospolitej: stosowne służby też wchodziły do domów o 6 rano, ale przynajmniej bez kamer. Jako człowiek, który wówczas zaczynał pracę w mediach publicznych, z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że polityczna dyspozycyjność pracujących tam dziennikarzy również była porównywalna z dzisiejszą, wtedy jednak wyżej ceniono fachowość niż uległość. Oczywiście, działała cenzura ograniczająca wolność słowa, ale była ona immanentną cechą systemu, nie tylko epoki gierkowskiej.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Jednak największa rewizja poglądów na tamten czas dotyczy inwestycji i unowocześnienia państwa. Dość powszechny do niedawna pogląd, że większość zachodnich kredytów przejedliśmy lub zmarnowaliśmy, powoli ustępuje miejsca rzetelnej ocenie. Np. takiej, że rozbudowany w latach 70. system energetyczny Polski (elektrownie i systemy przesyłowe) praktycznie pracuje do dziś. Dopiero od niedawna jest modernizowany, a i to powoli. Podobnie jest w infrastrukturze drogowej i kolejowej, którą dopiero teraz, 31 lat po odejściu Gierka, zaczynamy rozbudowywać.

Rozpoczęty wówczas program budowy dróg wodnych w ogóle zarzucono i do dziś nikt tematu nie podjął. Oczywiście, można w odpowiedzi wyciągnąć cały katalog gierkowskich grzechów, jednak bilans tamtej epoki z biegiem czasu coraz bardziej się wyrównuje, a nawet zaczyna świecić na zielono.

Nie jestem apologetą PRL-u. Urodziłem się w Stalinogrodzie, dorastałem za Gomułki, samodzielne życie zacząłem za Gierka, największych upodleń i represji zaznałem za Jaruzelskiego, generalnie uznaję ten czas za "słusznie miniony". Nie żywię żadnych szczególnych sentymentów do Edwarda Gierka, ale z pokorą stwierdzam, że czas nieustannie pracuje na jego korzyść.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
też obserwator

Kiedy piorun uderzył w zbiorniki rafinerii w Czechowicach ( Widziałem to wydarzenie na własne oczy z pola kartofli plewionych w pobliskich Goczałkowicach). Natychmiast na miejsce przyleciał nowo mianowany I sekretarz PZPR E.Gierek. Poproszono o pomoc straże pożarne z Czechosłowacji . Było ok 40 ofiar i dziesiątki rannych. Po tragedii rozbudowano wszystkie pobliskie strażnice, zakupiono nowoczesne wozy . Wyciągnięto wnioski z zaniedbań . Obecnie mimo tragicznych powodzi i tragedii,nikt nic nie robi i nikt nie zabezpiecza społeczeństwa przed groźbami powtórki. Gierek był człowiekiem, obecni to diabli w skórach ludzkich.

T
Trzeźwy sąd.
A ON był internacjonalistą, Obywatelem, Człowiekiem!
p
poprzedni

Możliwość wyjazdu na kontrakty tysięcy pracowników budów PRG (Niemcy, Włochy)i innych na bliski wschód.
Masowa rozbudowa osiedli domków jednorodzinnych i liberalizacja dla cwaniaków zdobywających materiały budowlane.
Liberalizacja prywatnego rynku usług.

J
Jan Manowski Tychy

A co byłoby bez Gierka.
Większość tras dwujezdniowych w Polsce to Gierek .
Budowa Większości elektrowni i rozbudowa innych-To Gierek( Kozienice, Dolna Odra)
Budowa hut i rozbudowa innych ( Katowice i inne)
Budowa Portów i rozbudowa innych ( port północny)
Rozbudowa i modernizacja Stoczni
Budowa od podstaw Zamku królewskiego w Warszawie i jego otoczenia
Budowa i rozbudowa fabryk samochodów, Traktorów, Autobusów
Budowa fabryk Kombajnów zbożowych Bizon modernizacja rolnictwa
Budowa dziesiątek kopalń i modernizacja starych
Budowa tras kolejowych i modernizacja .
Rozwój szkolnictwa
Wprowadzenie paszportów na kraje Demokracji ludowej i wprowadzenie książeczek walutowych ( w innych krajach nie do zrealizowania)
Budowa żłobków i przedszkoli.
Budowa setek i tysięcy mieszkań i rozbudowa wszystkich miast w Polsce.
Rozbudowa PGR-ów z mieszkaniami
Praca dla wszystkich.
Budowa fabryk koparek ,ładowarek ( Stalowa Wola)
Budowa i rozbudowa fabryk zbrojeniowych w Radomiu i Porębie
Fabryki w Świdniku, Mielcu
Rozbudowa Stolicy
Budowa i rozbudowa starych Rafinerii( Gdańsk ,Płock)
Rozbudowa fabryki Cegielskiego.
Fabryki w Łodzi, Aleksandrowie
Budowa Szpitali i modernizacja innych.
Kredyty dla młodych małżeństw i mieszkania
itp,idt

Cześć jego Pamięci.
Pomnik temu największemu budowniczemu każdego miasta, w Każdym mieście. Trumna na Wawel.

Dodaj ogłoszenie