Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czechowice-Dziedzice: budowa kanalizacji. Chcesz się przyłączyć, to musisz zapłacić

Jacek Drost
Niektórzy mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice, patrząc na koszty wykonania przyłącza, przecierają oczy ze zdumienia

W Czechowicach-Dziedzicach od jakiegoś czasu na całego trwa budowa kanalizacji. Wielu mieszkańców na taki komfort czekało od lat. Sęk w tym, że ostatnio niektórzy dostali rachunki do zapłacenia za wykonanie przyłącza. Kwoty są niemałe, w niektórych przypadkach sięgają nawet 6 tys. złotych. - Mam zapłacić 4 tysiące złotych. Tymczasem niektórym ludziom zrobiono przyłącze za darmo. To niesprawiedliwe. Skąd mam wziąć taką kwotę? - irytuje się jeden z mieszkańców gminy.

Każdy mógł starać się o dofinansowanie

W imieniu mieszkańców podpisaliśmy porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie około 1600 przyłączy. Mieszkańcy mieli możliwość otrzymania dotacji do 45 procent wartości inwestycji, resztę muszą pokryć z własnej kieszeni - tłumaczy Michał Gil, prezes Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej w Czechowicach--Dziedzicach, które robi kanalizację, ale podłączenie się do niej leży już w gestii mieszkańców.

- Wielu mieszkańców występowało do nas z wnioskami o zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na dofinansowanie budowy przyłącza - podkreśla prezes Gil.

Co ciekawe, oprócz dotacji z funduszu można było się starać o dofinansowanie z gminnej kasy. Pieniądze może nie były wielkie, bo można było dostać do 1,5 tysiąca złotych, ale przecież liczy się każdy grosz. Na dodatek jedno dofinansowanie nie wykluczało drugiego.

- Z tego, co się orientuję, to do gminy zostało złożonych 1600 wniosków z prośbą o dofinansowanie. Trudno mi powiedzieć, czy złożyły je osoby, które starały się o dotację także z narodowego funduszu - dodaje prezes Gil.

Maciej Kołoczek, wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic, przyznaje, że była możliwość skorzystania z dofinansowania z funduszu i z dotacji gminy. Podkreślił, że okoliczne gminy, jak Pszczyna czy Brzeszcze, nie mają żadnego dofinansowania, tymczasem Czechowice-Dziedzice mają z dwóch źródeł, więc w zależności od długości przyłącza można było uzyskać nawet 95 proc. dofinansowania. Pomoc była promowana m.in. w internecie.

- Z tego, co się orientuję, to bardzo dużo takich wniosków wpłynęło. I na pewno zrobimy kolejny nabór na dofinansowanie - dodał Kołoczek.

Sieć nadal będzie rozbudowywana

Dzięki tej inwestycji ponad 11 tysięcy mieszkańców uzyskało dostęp do nowej, zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Realizowany z rozmachem projekt przewidywał budowę około 121 km nowej sieci kanalizacyjnej oraz 32 przepompowni ścieków. Wartość całkowita inwestycji to 212,5 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym na poziomie 104,8 mln złotych.

Budowa sieci kanalizacyjnej w Czechowicach-Dziedzicach nie zakończy się na trwającym obecnie etapie. Będzie kolejny, w ramach którego powstaną 34 kilometry dodatkowych kolektorów, na nieskanalizowanych dotąd terenach gminy. Kolejne środki na gospodarkę wodno-ściekową w gminie Czechowice-Dziedzice również popłyną z unijnego Funduszu Spójności.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera