Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czechowice-Dziedzice: ogród sensoryczny przypomni o historii miasta

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Ogród edukacyjno-sensoryczny przy MDK w Czechowicach-Dziedzicach będzie nawiązywał do tradycji przemysłowych miasta.
Ogród edukacyjno-sensoryczny przy MDK w Czechowicach-Dziedzicach będzie nawiązywał do tradycji przemysłowych miasta. materiały UM Czechowice-Dziedzice/czechowice-dziedzice.pl
Do końca 2020 roku obok Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zostanie wybudowany ogród edukacyjno-sensoryczny nawiązujący do przemysłowego charakteru miasta i jego historii. Dlatego w ogrodzie znajdą się wagony kolejowe, tory i budka dróżnika, ale też elementy muzyczne i roślinne. Zobaczcie wizualizacje!

Ogród edukacyjno-sensoryczny przy MDK w Czechowicach-Dziedzicach będzie nawiązywał do tradycji przemysłowych miasta, jego historii miasta i jego rozbudowy. To efekt projektu „Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego".

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Na sierpniowej sesji rady miejskiej czechowiccy radni zdecydowali, by 200 tys. zł, które udało się zaoszczędzić w związku z rezygnacją gminy z organizacji tegorocznych imprez kulturalnych, przeznaczyć właśnie na wsparcie tej inwestycji.

Ogród edukacyjno-sensoryczny przy MDK ma przybliżyć mieszkańcom i turystom historię miasta poprzez kontakt z naturą i zabawę. Teren zostanie ogrodzony i wyposażony w elementy małej architektury – będą wagony kolejowe, tory i budka dróżnika, podwyższone rabaty z roślinami będącymi elementami hortiterapii, elementy muzyczne, tablice komunikacyjne i informacyjne wraz tyflografikami. W ramach inwestycji powstaną nawierzchnie z kostki brukowej, nawierzchnie mineralno-żywiczne oraz nawierzchnie sensoryczne stymulujące swoją fakturą.

Teren zostanie oświetlony, wyposażony w automatyczny system nawadniania, a także w monitoring wraz z rozwiązaniem zdalnego zamykania bramek wejściowych.

Ogród będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jak również będzie wykraczał poza standardowe rozwiązania poprzez oddziaływanie na odbiorców poprzez odbieranie bodźców płynących z otoczenia poprzez zmysły: wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku.

- Elementy edukacyjne, jakie znajdą się w ogrodzie, pomogą odkryć kolejne szczegóły lokalnego dziedzictwa. Ogród połączy kulturę z naturą, ma uczyć poprzez zabawę, integrując i łącząc pokolenia – podkreślają czechowiccy urzędnicy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera