Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czechowice-Dziedzice: rozbiórka pomnika Braterstwa Broni została wstrzymana

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Pomnik Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach pochodzi z 1953 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pomnik Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach pochodzi z 1953 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Klimaniec
Rozbiórka pomnika Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach z 1953 r. została czasowo wstrzymana i przeniesiona na okres po Wielkanocy. Władze miasta tłumaczą, że to efekt pogarszającej się sytuacji epidemicznej w kraju i regionie.

Planowana przed Wielkanocą rozbiórka pomnika Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach nie dojdzie do skutku - w poniedziałek 29 marca czechowiccy urzędnicy poinformowali, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju i regionie burmistrz Marian Błachut podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu rozbiórki.

- Zaplanowana na najbliższe dni rozbiórka pomnika została przeniesiona na okres po Świętach Wielkanocnych - poinformowali przedstawiciele czechowickiego urzędu.

Z takiego obrotu sprawy cieszą się obrońcy pomnika, którzy postulują pozostawienie go w spokoju. Do usunięcia pomnika zobligowała władze Czechowic-Dziedzic decyzja wojewody śląskiego z września 2019 r., który ocenił, że pomnik podlega pod ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego i powinien zostać usunięty.

Obrońcy pomnika przygotowali petycję, proponują zmianę jego nazwy na „Pomnik Poległym na Frontach II Wojny Światowej", by wykluczyć pomnik spod przepisów „ustawy dekomunizacyjnej", jest także wniosek o wpisanie pomnika do rejestru zabytków. Czechowiczan wspiera poseł Lewicy z Bielska-Białej Przemysław Koperski, który w tej sprawie interweniował u wojewody śląskiego.

Nie przeocz

- Wierzę, że nie zostaną podjęte jakiekolwiek prace rozbiórkowe do czasu rozpatrzenia wniosku o wpis monumentu do rejestru przez konserwatora zabytków i rozpatrzenia przez radnych petycji mieszkańców o zmianę nazwy pomnika - skomentował wstrzymanie prac Przemysław Koperski. - Po przekazaniu wiadomości przez władze samorządowe miasta, dostałem bardzo dużo pozytywnych komentarzy w spawie. W imieniu interweniujących mieszkańców dziękuję - dodał.

Pomnik Braterstwa Broni z Czechowic-Dziedzic to rzeźba z 1953 roku autorstwa Stanisława Marcinowa. Przedstawia dwóch żołnierzy - polskiego i radzieckiego. W mieście od lat toczy się dyskusja na temat jego przyszłości. Na marcowej sesji burmistrz Czechowic-Dziedzic poinformował, że została wyłoniona firma, która zajmie się demontażem pomnika, dodał, że logistycznie to skomplikowane przedsięwzięcie ze względu na jego wielkość pomnika i tonaż, a także konieczność odcięcia go od podstawy.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera