Czechy zamykają granicę z Polską. Od poniedziałku, 9.11 nie wjedziemy do Czech. Polska jest na czerwonej liście krajów wysokiego ryzyka

Aleksander Król
Aleksander Król
Czechy zamykają granicę z Polską w związku z rekordowymi zachorowaniami w naszym kraju
Czechy zamykają granicę z Polską w związku z rekordowymi zachorowaniami w naszym kraju arc DZ
W związku z rekordową liczbą zachorowań na koronawirusa w Polsce Czesi zamykają granicę z Polską. Od poniedziałku, 9.11 Polacy nie będą mogli wjechać na terytorium Czech. Polska znalazła się na czerwonej liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19.

Czesi zamykają granicę z Polską w związku z rekordowymi zachorowaniami w naszym kraju

W związku z rekordową liczbą zachorowań na koronawirusa w Polsce Czesi zamykają granicę z Polską. Od poniedziałku, 9.11 Polacy nie będą mogli wjechać na terytorium Czech. Polska znalazła się na czerwonej liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania na COVID19.

System oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania tzw. „Semafor” oznaczył Polskę na czerwono.

Wcześniej pisaliśmy

Wyjątkiem dotyczącym możliwości wjazdu na terytorium Czech z kraju wysokiego ryzyka (w tym Polski) zostały objęte m.in. osoby z poniższej listy, które przy pobycie powyżej 12 h w kraju wysokiego ryzyka zobligowane są do testowania PCR i wypełnienia formularza lokalizacyjnego:

 • cudzoziemcy posiadających zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku wystąpienia COVID-19,
 • posiadacze ważnej wizy długoterminowej, zezwolenia na pobyt stały lub czasowy w Republice Czeskiej wydane przez Republikę Czeską,
 • cudzoziemcy z ważnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały na terenie UE,
 • członkowie rodzin (w tym możliwy do udowodnienia stały związek partnerski) obywateli Republiki Czeskiej lub obywateli UE z pobytem na terenie Republiki Czeskiej, pracownicy transportu międzynarodowego,
 • jeżeli wjazd tych cudzoziemców leży w interesie Republiki Czeskiej, o ile powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednim dokumentem (np. uczniowie, studenci, pracownicy transgraniczni, partnerzy biznesowi, dyplomaci)
 • w sytuacjach w nagłych (np. konieczność pobierania planowanych świadczeń zdrowotnych, wypełnienie obowiązków nałożonych przez sąd, wyjazd na podstawie wezwania organu państwowego, wykonanie postanowienia sądu, postępowanie urzędowe, niezbędna opieka nad bliskimi członkami rodziny niezdolnymi do samodzielnej opieki, korzystanie z prawa do opieki nad małoletnim lub do kontaktu z małoletnim, inne sytuacje humanitarne), pod warunkiem, że powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednimi dokumentami.

Zobacz koniecznie

Wyjątkiem od tej zasady tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19 zostali objęci m. in.:

 • pracownicy transportu międzynarodowego,
 • obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy TRANZYTEM, lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 12 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych, dzieci poniżej 5 roku życia,
 • dyplomaci akredytowani w Czechach,
 • pracownicy transgraniczni,
 • uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym;

Podróże do Czech z państw niskiego ryzyka zachorowania (zielone) nie generują żadnych obostrzeń (brak obowiązku przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie). Podróże turystyczne od 22.10 nie są jednak możliwe, zaś infrastruktura hotelowa w Czechach nie świadczy usług zakwaterowania turystów.

Przyjęte rozwiązania zależą ściśle od sytuacji epidemiologicznej i mogą ulec zmianie. Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji polskich i czeskich dot. przekraczania granicy ze względu na możliwe modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie.

Stan wyjątkowy w Czechach

Przypomnijmy, że z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej od 5 października w Czechach zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Od 22 października na terytorium całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby, wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób). Od 28 października obowiązuje godzina policyjna, co oznacza zakaz wychodzenia z domu od godziny 21.00 do 5.00. Pozostałe obiekty (np. szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, miejsca rekreacji) pozostają zamknięte do odwołania.

Czeski parlament wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego w związku z pandemią do 20 listopada.
Premier Andrej Babisz, chciał by został przedłużony do początku grudnia, argumentując, że sytuacja w Czechach pozostaje krytyczna.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaaa

W USA drugi dzień z rzędu pada kolejny rekord wynoszący co najmniej 109 658 nowych przypadków koronawirusa zarejestrowanych jednego dnia - podaje Reuters

A POlska ma 27 tys dziennie wow to jestesmy tylko 4 razy mniejsi niz USA.

j
jaaa
6 listopada, 16:17, Gość:

Śmiech to jest na sali.

To jest kraj w którym od kilku tygodni zapadalność i śmiertelność w przeliczeniu na populację czterokrotnie przewyższa polską - i wygląda że służba zdrowia jest w całkowitym rozkładzie.

Pytam dlaczego Polska nie zamknęła tej granicy miesiąc temu.

u NAs zluzba zdrowia nie istnieje

j
jaaa

POlska mogła to CZechy moga tak jak polska na wiosne

G
Gość

Śmiech to jest na sali.

To jest kraj w którym od kilku tygodni zapadalność i śmiertelność w przeliczeniu na populację czterokrotnie przewyższa polską - i wygląda że służba zdrowia jest w całkowitym rozkładzie.

Pytam dlaczego Polska nie zamknęła tej granicy miesiąc temu.

G
Gość

https://www.wikipedia.org/

G
Gość

Net balin ne kalass prosto gomnische ppc,... [url=https://www.wikipedia.org/]wiki[/url]

G
Gość

Da kalass, praszta szuper! wiki

G
Gość
6 listopada, 12:22, Tyski:

Moja babićka pohazi z chrzanowa.

Chyba z Koziej Doopy . Hadziaju.

T
Tyski

Moja babićka pohazi z chrzanowa.

Dodaj ogłoszenie