Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego pracodawcy oczekują od absolwenta?

Maciej Kubiczek
Czego pracodawcy oczekują od absolwenta?Komunikatywny, odpowiedzialny, stale podnoszący kwalifikacje, o wysokiej kulturze osobistej, a także posługujący się poprawną polszczyzną - to zdaniem pracodawców województwa śląskiego sylwetka idealnego absolwenta uczelni wyższej
Czego pracodawcy oczekują od absolwenta?Komunikatywny, odpowiedzialny, stale podnoszący kwalifikacje, o wysokiej kulturze osobistej, a także posługujący się poprawną polszczyzną - to zdaniem pracodawców województwa śląskiego sylwetka idealnego absolwenta uczelni wyższej arc.
Jak pokazują badania, przeprowadzone na grupie 350 pracodawców województwa śląskiego, czynnikiem decydującym o przyjęciu do pracy wcale nie jest ocena widniejąca na dyplomie, ale przede wszystkim wcześniejszy kontakt absolwenta z praktyką gospodarczą.

Komunikatywny, odpowiedzialny, stale podnoszący kwalifikacje, o wysokiej kulturze osobistej, a także posługujący się poprawną polszczyzną - to zdaniem pracodawców województwa śląskiego sylwetka idealnego absolwenta uczelni wyższej. Kompetentny, kreatywny i bezkonfliktowy - te trzy cechy uzupełniają listę najbardziej oczekiwanych cech idealnego absolwenta uczelni wyższej.
Jednocześnie ponad 2/3 pracodawców uważa, że największą barierą w znalezieniu dobrego pracownika jest brak doświadczenia u potencjalnych kandydatów.

Dlatego coraz więcej studentów decyduje się na podjęcie pracy zawodowej równolegle do nauki. Zdobycie wyższego wykształcenia przestało być już gwarancją na zatrudnienie zaraz po obronie dyplomu.
Jak wynika z badania przeprowadzonego wspólnie przez Advisory Group TEST Human Resources, AIESEC i ASPIRE, aż 2/3 studentów uważa, że po zakończeniu nauki będą potrzebowali jeszcze opieki mentora, zanim będą mogli samodzielnie działać. Dlatego też wielu młodych ludzi zaczyna szukać doświadczenia jeszcze w trakcie studiów. Część z nich rozgląda się za dorywczą pracą, którą można łatwo pogodzić z zajęciami i przy okazji trochę zarobić.  Inni wybierają ukierunkowane (choć często bezpłatne) staże, licząc, że otworzą się przed nimi drzwi do kariery w konkretnej branży.

Przy ubieganiu się o praktykę czy staż wakacyjny obowiązuje proces rekrutacji tak samo, jak w przypadku pracy. Należy przedstawić CV, list motywacyjny oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Duże firmy i międzynarodowe korporacje organizują także spotkania kwalifikacyjne w formie tzw. "assessment centers". Wśród wymagań jakie powinien spełniać praktykant znajdują się zazwyczaj: dobra znajomość języka angielskiego, wykształcenie kierunkowe oraz zainteresowanie przedmiotem praktyk. Od praktykantów i stażystów oczekuje się również cech miękkich takich, jak komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole oraz pod presją czasu. Ponieważ wiele firm traktuje praktyki jako szansę na znalezienie wartościowych pracowników konieczne jest także posiadanie sprecyzowanych planów na przyszłość, łączących się z profilem praktyk.

Nie tylko młodzi ludzie są chętni do zaistnienia na rynku pracy - sam rynek również ma dla nich miejsce. Obecnie nie brakuje firm, które są skłonne zatrudniać pracowników, którzy wciąż kontynuują naukę. Najwięcej ofert pojawia się na stanowiska związane z obsługą klienta. Często nie jest tam wymagana doświadczenie, a pracodawcy zwracają uwagę raczej na komunikatywność, empatię i umiejętność pracy w zespole. Jak twierdzi Joanna Kot, Konsultant w dziale Rekrutacji TEST, to często stanowisko dobre na start. Dostępne są też stanowiska juniorskie, np. w księgowości albo HR.

Na praktyki, a nawet etaty całodzienne w praktyce wybierani są częściej studenci zaoczni - weekendowe zjazdy zostawiają im dużo wolnego czasu w tygodniu i pozwalają pracować nawet na pełen etat. Duże szanse mają także studenci dzienni, którzy mogą indywidualnie dostosowywać tok nauczania i lepiej dopasować się do wymaganej dostępności w miejscu pracy. To prawdziwa praca. Obecnie coraz częściej zdarza się, że firmy, które dostrzegą prawdziwy talent i potencjał rozwoju młodego człowieka, proponują mu pracę w takich godzinach, aby mógł swobodnie kontynuować studia, szczególnie na 4 czy też 5 roku.

Źródło: Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!