Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: 2,5 miliona złotych na remont budynków po kopalni

Sauer
fot. mat.prasowe UM Czeladź
Urząd Marszałkowski przyznał kolejne środki na odbudowę budynków po dawnej kopalni Saturn w Czeladzi. Tym razem do miasta trafi ponad 2,5 miliona złotych, na odbudowę budynków warsztatów elektrycznych i budynek transformatorów.

- To kolejne po „Elektrowni” obiekty po byłej kopalni Saturn, które odzyskają swój blask, ba, warsztaty elektryczne będą wyglądały lepiej niż wtedy, gdy je wybudowano - poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

- Cały projekt przewiduje, że odbudowa wspomnianych budynków będzie kosztowała łącznie około 4 milionów złotych - dodaje burmistrz. Na tym jednak nie koniec ponieważ, miasto ma zamiar złożyć kolejny wniosek na tak zwany projekt miękki czyli na prowadzenie przez 5 lat działalności w odnowionym obiekcie.

W odremontowanych budynkach w przyszłości będzie działać Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności lokalnej. Nadal będą tam więc działały warsztaty, tyle że twórczości artystycznej, edukacyjnej i rekreacyjnej dla dzieci i seniorów. W budynku warsztatów elektrycznych znajdą swoje miejsce pracownie do zajęć oraz pomieszczenia biurowe, pomieszczenia socjalne i toalety, natomiast w byłej transformatorowni powstaną salka do ćwiczeń i sala audiowizualna.

- Kopalnia Saturn jest wyjątkowym obiektem, przede wszystkim ze względu na niespotykaną architekturę, szyby basztowe, bardzo rzadko spotykane w Polsce no i wyjątkowy budynek cechowni zaprojektowany przez bardzo znanego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego - mówi Stefania Lazar, historyk.

Przypominamy. W kwietniu bieżącego roku miasto pokazało wizualizacje budynku Cechownia terenie dawnej kopalni Saturn. Ten obiekt także ma przejść generalny remont. Szacuje się, że przedsięwzięcie będzie kosztować 20 milionów złotych. Plany są ambitne, bo projekt zakłada odtworzenie pierwotnego wyglądu budynku cechowni, ale także utworzenie nowoczesnego elementu, jakim będzie szklany budynek , który przykrywa część zabudowań od strony parkingów.

Ten nowoczesny element ma przypominać bryłę węgla. Ten wyjątkowy gmach wybudowany został w latach 1907-1911 i leży obecnie na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz znajduje się w strefie pośredniej ochrony konserwatorskiej zabytków przemysłu i techniki.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Tajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?

Zawalił się dom w Dębieńsku

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo