MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź ma dworzec! Dziś otwarto nowy dworzec oraz ścieżki rowerowe

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W sobotę 29 maja wielka inauguracja czeladzkiego dworca oraz nowych ścieżek rowerowych Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W sobotę 29 maja wielka inauguracja czeladzkiego dworca oraz nowych ścieżek rowerowych Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/FB Z. Szaleniec
W Czeladzi zakończyła się właśnie największa w dziejach tego miasta inwestycja drogowa, dzięki której powstały m.in. trzy węzły przesiadkowe. Na największym z nich, w rejonie ul. Szpitalnej i Kombatantów, pojawił się też pierwszy w historii miasta dworzec, choć na razie autobusowo-tramwajowy. W sobotę 29 maja przyszedł więc czas, by go oficjalnie otworzyć i zaprezentować mieszkańcom. Podobnie jak cały nowy system ścieżek rowerowych, których mnóstwo powstało w całym mieście.

W Czeladzi otwarto dworzec

- Każdy, kto na otrzymanych mapkach będzie miał co najmniej cztery pieczątki z wyznaczonych do objechania punktów i zamelduje się najpóźniej o godzinie 12 na stację końcową na pętli tramwajowej, weźmie udział w losowaniu nagród. A jest o co powalczyć, bo do wylosowania będą między innymi trzy, dobrej klasy rowery – zachęcał do udziału w inauguracji szlaków rowerowych Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

O godzinie 9.00 rowerzyści wystartowali z dowolnego punktu kontrolnego (wykaz punktów poniżej). Tam otrzymali koszulkę odblaskową, numer startowy oraz mapę, na której będą zbierać pieczątki. Tak wyposażeni ruszyli w trasę, wybierając dowolny kierunek. Aby wziąć udział w losowaniu rowerów musieli zameldować się w co najmniej czterech punktach kontrolnych, zlokalizowanych m.in. przy centrach przesiadkowych, czyli stacjach:

  • Termalnej (ul. Katowicka/Dehnelów),
  • Piaskowej (pl. Viannaya)
  • przy ul. Wojkowickiej (obok cmentarza)
  • przy ul. Gdańskiej.

Nie przeocz

Po skompletowaniu znaczków, udali się na metę, którą jest stacja Dworcowa (ul. Kombatantów, przy pętli tramwajowej). W tym miejscu - punktualnie o godz. 12 - każdy, kto zaliczył co najmniej cztery punkty kontrolne i zebrał pieczątki, mógł wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Na mecie również można było zdobyć pieczątkę.

Przy okazji było można wziąć udział w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań, który w pobliżu dworca, pomiędzy godz. 10 a 13, będą przeprowadzać pracownicy Urzędu Miasta w Czeladzi. Każdy, kto jeszcze nie dokonał obowiązkowego spisu, mógł to zrobić. Jedna osoba może spisać wszystkich domowników, wystarczy mieć ze sobą PESELE zamieszkujących pod wspólnym adresem.

Na miejscu stanął również Punkt Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze. Od godz. 10 do 13 pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych udzielali informacji na temat możliwości pozyskania dofinansowania na docieplenie domu i wymianę pieca.

Zobacz koniecznie

Otwarcie dworca w Czeladzi. Na razie autobusowo-tramwajowego

- To też okazja, by oddać do dyspozycji mieszkańców nasz dworzec, który już od czerwca zatętni życiem. W tym właśnie miesiącu na dotychczasowej pętli tramwajowej zagoszczą także autobusy. Na razie linie 43, 88, 133 i 935 a w przyszłości także przyspieszone linie metropolitalne M17 i M25 i jakaś linia dalekobieżna. Serdecznie mieszkańców na tę uroczystość zapraszam – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

Formalnie dworzec na węźle przesiadkowym w rejonie ul. Kombatantów i Szpitalnej będzie otwarty od czerwca i ciągle doposażany, ponieważ ZTM dopiero za jakiś czas zamontuje biletomat. Firma wyłoniona przez ZTM ma też zamontować trzy świetlne tablice informacyjne. Po obu stronach dworca i jedną wewnątrz. Ma tam też zostać zamontowany telewizor, przekazujący najciekawsze informacje o mieście.

- Od czerwca będzie tam także funkcjonowała bezpłatna kawiarenka internetowa oraz wymienialnik książek i gazet. Dostępne będą też toalety. Nad wszystkim będzie czuwała ochrona i monitoring – przekazał burmistrz Czeladzi.

Musisz to wiedzieć

Nowy dworzec oraz sieć prawie 16 kilometrów dróg rowerowych to część wspomnianego ogromnego projektu komunikacyjnego, który kosztował ostatecznie 44 mln 348 tys. 869,60 zł, z tego 30 mln zł pochodziło z dotacji unijnej a prawie 2,6 mln zł z dotacji GZM. Jeżeli do tego dodać około 4 mln zł, które wydały inne instytucje (Tramwaje Śląskie, Orange, Tauron czy Czeladzkie Wodociągi), realizujące swoje inwestycje powiązane z czeladzką, łączny koszt budowy węzłów przesiadkowych i ścieżek rowerowych wyniósł około 48 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera