Czeladź ma nowy budżet na 2022 rok. Ponad 50 mln złotych na inwestycje

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zdecydowana większość czeladzkich radnych opowiedziała się za projektem budżetu na 2022 rok Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdecydowana większość czeladzkich radnych opowiedziała się za projektem budżetu na 2022 rok Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
Udostępnij:
Rada Miejska w Czeladzi uchwaliła budżet miasta na 2022 rok. W głosowaniu nie było niespodzianek, bo aż 19 radnych było za zaproponowanym planem przychodów i wydatków, a dwóch miało inne zdanie na ten temat. Nikt nie wstrzymał się natomiast od głosu. Radni przegłosowali również Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2022-2035.

Dochody budżetu wyniosą ponad 180,5 mln zł, w tym: dochody własne – 139 mln zł, subwencje – 18,5 mln zł, dotacje celowe – 22,5 mln zł, fundusze od pozostałych jednostek sektora finansów publicznych – 25 tys. zł, a przychody – prawie 16,5 mln zł. Zaplanowane wydatki miasta opiewają na kwotę ponad 194,6 mln zł, z czego ponad 52 mln zł to wydatki majątkowe.

– Po raz pierwszy od siedmiu lat nowy budżet jest mniejszy od poprzedniego, bo okrojony o 9 mln zł przez rządowy Nowy Ład oraz pozbawiony 16,5 mln zł dotacji na wypłaty świadczenia 500+, które od czerwca będzie wypłacać ZUS. Budżet na 2022 rok po stronie dochodów razem z przychodami wyniesie 197 mln zł. I zapewne nie byłby to wielki problem dla miasta, gdyby nie fakt, że wszystko dookoła drożeje - mówi burmistrz Zbigniew Szaleniec.

-Większe koszty generować będą m.in. droższy prąd, gaz, paliwo i podwyższona najniższa płaca. Zapewne też koszt każdej inwestycji też wzrośnie w stosunku do kosztów z lat ubiegłych. Mniejsze dochody oczywiście spowodowały także obniżenie wydatków, które wyniosą również 197 mln zł. Mimo wspomnianych problemów, mam dla mieszkańców znakomitą wiadomość. Na wysokim poziomie pozostaną wydatki majątkowe. Ponad 52 mln zł na inwestycje to drugi w naszej historii - po tegorocznym - wynik przeznaczonych środków na inwestycje – dodaje.

W 2022 roku największe wydatki z miejskiego budżetu pochłonie oświata i wychowanie (44 mln zł), pomoc społeczna i ochrona zdrowia (40 mln zł), transport i łączność (ponad 28 mln zł), gospodarka komunalna i ochrona środowiska (ponad 24,7 mln zł), gospodarka mieszkaniowa (20 mln zł), administracja i bezpieczeństwo publiczne (18 mln zł), kultura fizyczna (ponad 9,7 mln zł) oraz kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (5 mln zł). Na obsługę długu trzeba będzie wydać 963 tysiące 500 zł.

Dokończą ważne inwestycje, ale będą także nowe przedsięwzięcia

Wraz z budżetem przegłosowana została także Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2022-2035, która pozwoli realizować wiele inwestycji. – W przyszłym roku zachowany zostanie dynamiczny rozwój naszego miasta i zrealizujemy wiele oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji – zapowiada burmistrz Czeladzi.

– Prawie 12 mln zł przeznaczymy na dokończenie rewitalizacji pokopalnianej cechowni i częściowe zagospodarowanie nowego obiektu. 20 mln zł planujemy przeznaczyć na kompleksowe remonty dróg, 4,5 mln zł na walkę z niską emisją. 4,7 mln zł pochłonie remont stadionu i wnętrza budynku trybuny stadiony im. Józefa Pawełczyka, a 500 tys. zł remont części wnętrza hali sportowej. 3,5 mln zł przeznaczymy na remont kamienicy przy ulicy Bytomskiej 22 – wymienia Zbigniew Szaleniec.

Nie przeocz

O nowoczesne wielofunkcyjne boisko sportowe wzbogaci się natomiast Szkoła Podstawowa nr 4, ostatnia z czeladzkich szkół, która takiego boiska dotąd nie posiada.

– Oczywiście oprócz tych dużych przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych będzie także wiele mniejszych, łącznie z jedną z czterech ciekawych, zaproponowanych do realizacji inwestycji, którą w grudniowym głosowaniu wybiorą mieszkańcy. Jednym słowem czeka nas kolejny bardzo pracowity rok, dzięki któremu nasze miasto znów będzie trochę piękniejsze i bardziej przyjazne dla mieszkańców – dodaje burmistrz Czeladzi, dziękując 19 radnym za współpracę przy opracowaniu i przegłosowanie budżetu miasta na 2022 rok.

- Dziękuję też naszym służbom finansowym na czele z panią skarbnik oraz wszystkim wydziałom i jednostkom za opracowanie założeń budżetowych, które stały się podstawą do przyjęcia budżetu przez radę miejską – podsumowuje Zbigniew Szaleniec.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie