Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź na starych zdjęciach i pocztówkach. W tym roku miasto świętuje 760-lecie lokacji

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Widok na kościół św. Stanisława w Czeladzi. Rok 1916 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Widok na kościół św. Stanisława w Czeladzi. Rok 1916 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wydawca: Siemianowice : R. Marschall/ŚBC
Czeladź jest najstarszym miastem Zagłębia, które prawa miejskie otrzymało w XIII wieku, a w tym roku świętuje 760-lecie lokacji. Dziś prezentujemy zdjęcia i pocztówki tego miasta, które wcześniej nie były szerzej publikowane.

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej w Czeladzi radni przyjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 Rokiem Obchodów Jubileuszu 760-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Czeladź. Tak rocznica, jak i przyjęta data nadania Czeladzi praw miejskich, są nieco umowne, bowiem dokument potwierdzający to ważne wydarzenie nie zachował się do naszych czasów.

Nie przeocz

Pierwsza wzmianka o Czeladzi pochodzi z 1228 roku i znajduje się w dokumencie Kazimierza, księcia opolskiego. Pierwotnie osada istniała na zachód od dzisiejszego centrum, przy moście Gawła, łączącym oba brzegi Brynicy. Dopiero w wyniku procesu lokacji na prawie niemieckim, czyli nadaniu nowej formy organizacyjno-prawnej, otrzymała ona także nowy kształt urbanistyczny.

Zobacz zdjęcia:

Nie wiemy, kiedy dokładnie lokacja została przeprowadzona. Na pewno nie stało się to przed 1262 rokiem, ale lokacja nastąpiła nie później jednak niż przed 1281 rokiem.

Rok obchodów 760-lecia Czeladzi ma być okazją do organizacji wielu okolicznościowych wydarzeń, promujących miasto.

– Finałem wszystkich rocznicowych wydarzeń będzie wrzesień tego roku. Odbędzie się wtedy uroczysta sesja Rady Miejskiej i duża kulturalna impreza o charakterze historycznym na czeladzkim rynku – zapowiada Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. - Szczycimy się naszą bogatą historią, a także tym, że mimo upływu wielu wieków w naszym mieście zachował się, zgodny z zasadami ówczesnej lokacji, średniowieczny, eliptyczny układ starego miasta z rynkiem po środku - dodaje.

Fotografie w galerii zdjęciowej pochodzą m.in. ze Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Pokazują, jak wyglądała Czeladź przed II wojną światową.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera