MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: nowy Oddział Intensywnej Terapii w szpitalu i nowa karetka. W planach Centrum Seskuologii i Centrum Psychiatrii

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Otwarcie nowego, poszerzonego Oddziału Intensywnej Terapii w czeladzkim szpitalu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Otwarcie nowego, poszerzonego Oddziału Intensywnej Terapii w czeladzkim szpitalu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W piątek 24 lipca 2020 roku zaprezentowany został po raz pierwszy rozbudowany Oddział Intensywnej Terapii w szpitalu w Czeladzi oraz nowy ambulans, jaki będzie obsługiwał pacjentów w PZZOZ Powiatu Będzińskiego. Poznaliśmy także kolejne plany lecznicy. Czeka ją termomodernizacja, a więc zyska nowy wygląd, a do tego ma tutaj powstać Centrum Psychiatrii a także Centrum Seksuologii.

Więcej miejsc dla pacjentów, nowoczesny sprzęt medyczny, a także pokój rozmów z rodziną – Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w szpitalu w Czeladzi został powiększony o kolejne pomieszczenia. Inwestycja była kluczowa, bo ostatnie lata pokazały, że zapotrzebowanie na miejsca intensywnej terapii jest większe niż dotychczasowe możliwości oddziału.

- Pięciołóżkowy OAIT nie wystarczał już do zabezpieczenia wszystkich pacjentów z terenu powiatu, zwłaszcza że w ostatnich latach znacznie poszerzyliśmy zakres wykonywanych operacji, w tym onkologicznych. Dlatego ta inwestycja była jednym z naszych priorytetów – mówi dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie i Czeladzi Aldona Sylwa.

Po przebudowie liczba miejsc na oddziale zwiększyła się z pięciu do ośmiu. Kupiony został także sprzęt medyczny, m.in. respiratory, kardiomonitory i aparat USG. Ponadto władze Powiatu Będzińskiego zdecydowały o sfinansowaniu zakupu nowego ambulansu wraz z wyposażeniem medycznym, obejmującym defibrylator transportowy i przenośny zestaw tlenowy. Całość kosztowała ok. 2 mln zł, z czego aż 900 tys. przekazał Powiat Będziński.

- Dzięki nowoczesnemu sprzętowi powiatowa lecznica staje się coraz lepiej przystosowana do potrzeb pacjentów i dynamicznego rynku medycznego. Rozbudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii i jego doposażenie przełożą się na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu - potrzebujący pomocy pacjenci otrzymają ją w naszym szpitalu. W czasach pandemii niezwykle ważne jest współdziałanie i solidarność. Efektem wsparcia finansowego ze strony wchodzących w skład powiatu miast i gmin jest jeszcze lepsze przygotowanie PZZOZ do przeciwdziałania skutkom COVID-19 oraz do codziennej walki o zdrowie i życie mieszkańców. Nasz szpital jest coraz lepiej wyposażony, pracują w nim świetni fachowcy, pisze się o nim coraz lepiej. I to jest właściwy kierunek - podkreśla Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Pomoc dla szpitala przekazał miasta i gminy: Będzin w kwocie 150 tys. zł (wraz z dwoma respiratorami za 200 tys. zł), Czeladź - 300 tys. zł, Siewierz - 100 tys. zł, Bobrowniki - 130 tys. zł, Wojkowice - 66 tys. zł, Psary - 50 tys. zł, a Mierzęcice - 30 tys. zł. Brakującą kwotę dołożył szpital.

- Przed nami na pewno wiele kolejnych wyzwań, związanych m.in. z sytuacją epidemiologiczną. To budujące, że w tym trudnym czasie niemal wszystkie gminy wchodzące w skład powiatu będzińskiego zdecydowały się przeznaczyć część swoich budżetów na wsparcie szpitala, tym samym pomagając nam w zabezpieczeniu usług medycznych dla mieszkańców - mówi pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji dr n. med. Dariusz Jorg.

Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii leczeni są pacjenci w stanach bezpośredniego zagrożenia życia z niewydolnością oddechową, krążeniowo-oddechową, niewydolnością wielonarządową oraz po rozległych zabiegach operacyjnych.

- Mamy dwa aparaty do hemodializy, które mogą prowadzić terapię nerkozastępczą u chorych. Jesteśmy także w pełni wyposażeni w respiratory. Pacjenci w ciężkich stanach po zabiegach inwazyjnych często potrzebują wentylacji mechanicznej, podobnie osoby po udarach – mówi kierownik oddziału lek. Aleksandra Karoń-Gutowska.

Oddział posiada także specjalny pokój przeznaczony do spotkań lekarzy z najbliższymi pacjenta. Dzięki temu rozmowy dotyczące prowadzonego leczenia, stanu pacjenta i możliwości dalszej terapii odbywają się w komfortowych i godnych warunkach.

PZZOZ ma w planach kolejne pozytywne zmiany.

- Chcemy wejść w sieć Centrów Psychiatrii. Na terenie naszego województwa mamy tylko dwa szpitale w tej sieci. Mamy takie plany, by przy tym Centrum Psychiatrii otworzyć u nas pierwsze w Polsce południowej Centrum Seksuologii – mówi Dariusz Jorg. - Jesteśmy po rozmowach wstępnych z Uniwersytetem Śląskim, by wprowadzić taką nowość w naszym regionie. Chcielibyśmy także otworzyć kilka jednostek, które pozwolą nam się wybić ponad poziom powiatu. Myślimy o otwarciu oddziału dedykowanego tylko ginekologii onkologicznej. Budujemy mocny zespół, który mam nadzieję, pozwoli nam się wybić na wysoki poziom. Będziemy także tworzyć czwartą salę operacyjną, bo zaczyna nam brakować miejsca do operacji. Tylu mamy chętnych. Chcemy także wyremontować Oddzial Neurologii, gdzie pojawi się sala intensywnego nadzoru udarowego z prawdziwego zdarzenia. By ta neurologia była także jedną z lepszych w woj. śląskim. Jesteśmy w fazie projektowej, będziemy zbierać fundusze na ten cel. Myślę, że zaczniemy te zmiany w tym roku – dodaje.

Nie przeocz

Kolejna nowość to tremomodernizacja czeladzkiego szpitala. Jak podkreślił Dariusz Jorg będzie możliwa dzięki niewykorzystaniu funduszy przez WSS nr 5 im. św. Barbary. Dzięki temu czeladzka placówka wskoczyła z listy rezerwowej na listę główną i dostanie finansowe wsparcie. - Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy. Brakuje nam trochę funduszy, ale mam nadzieję, że uda się zebrać brakującą kwotę. Będziemy też startować w kolejnym konkursie na dodatkowe fundusze, ale bez względu na wynik tego konkursu już w tym roku chcemy ogłosić przetarg na tę inwestycję – podkreśla Dariusz Jorg.

Całość prac związanych z termomodernizacją lecznicy ma kosztować ponad 11 mln zł.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera