Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź. Ogromna makieta Starych Piasków w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Zobacz

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Makietę Starych Piasków można obejrzeć w kościele Matki Bożej Bolesnej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Makietę Starych Piasków można obejrzeć w kościele Matki Bożej Bolesnej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
Górnicza i robotnicza dzielnica Czeladzi na wyciągnięcie ręki. Ogromną makietę przedstawiającą Stare Piaski można podziwiać od niedzieli, 3 lipca, w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Takie propozycje budzą zawsze duże zainteresowanie. Tak samo jest i z tą.

Makieta w górniczym kościele przy ulicy Kościuszki będzie wystawiona do czasu, kiedy uruchomione zostanie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w rewitalizowanej cechowni byłej kopalni Saturn.

Prace nad precyzyjnym odtworzeniem wyglądu Starych Piasków z początku XX wieku trwały wiele miesięcy i bardzo precyzyjnie j- co do szczegółów zabudowy osiedlowej, a także budynków dawnej kopalni Czeladź - pokazują urok tego małego górniczego miasteczka.

Zobacz zdjęcia:

– Francuscy właściciele zadbali o to, by górnicy pracujący w ich kopalni mieli godne warunki do zamieszkania i wszystko to, co potrzebne jest do życia także poza pracą. Na dodatek projektowali i budowali tak, by całość miała architektoniczny urok. I trzeba przyznać, że im się to udało, a Stare Piaski po dziś, mimo zniszczenia przez powojenną zabudowę układu architektonicznego, swoim urokiem mogą konkurować z innymi pogórniczymi osiedlami na Śląsku i Zagłębiu – mówi burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania makiety, szczególnie przewodniczącemu Rady Powiatu, a na co dzień kierownikowi GSW Elektrownia - Janowi Powałce, który nadzorował budowę makiety pod kątem odtworzenia rzeczywistego wyglądu Piasków z tamtego czasu, wraz z dbałością o architektoniczne szczegóły. Dzięki tej pracy, zachowana zostanie pamięć po pierwotnym wyglądzie tej perełki urbanistyczno-architektonicznej, jaką były i w dużej części jeszcze są Stare Piaski. Dziękuję też księdzu Józefowi Handerkowi, proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Bolesnej, za wyrażenie zgody, by przez kilka miesięcy makieta była udostępniona właśnie w tym wybudowanym przez górników z tamtych czasów, a niedawno pięknie wyremontowanym kościele – dodaje.

Dzielnica Piaski znajduje się w południowej części Czeladzi. Na jej terenie do końca XX wieku wydobywany był węgiel kamienny. Przez wiele lat głównym pracodawcą była należąca do Francuzów kopalnia „Czeladź”. Na przełomie XIX i XX wieku wzniesiono tutaj osiedle robotnicze z domami górników, kamienicami urzędników, willą dyrektora, a także obiektami użyteczności publicznej. Najokazalszą budowlą jest wspomniany kościół Matki Bożej Bolesnej, w którym dziś możemy oglądać tę niezwykłą makietę.

Na terenie Piasków nie odnajdziemy już kopalnianych wież wyciągowych. Zachowało się jednak rozległe osiedle robotnicze przy ulicach: 3 Kwietnia, T. Kościuszki, gen. Wł. Sikorskiego, Francuskiej, Trzeci Szyb, Krzywej, Warszawskiej, Zwycięstwa i Betonowej.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera