MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: opóźnienie przy modernizacji Stadionu Miejskiego im. Józefa Pawełczyka. Co dalej?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi trwa pierwszy etap przebudowy Stadionu Miejskiego im. J. Pawełczyka, potem remontowana będzie trybuna główna i budynek klubowy. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Czeladzi trwa pierwszy etap przebudowy Stadionu Miejskiego im. J. Pawełczyka, potem remontowana będzie trybuna główna i budynek klubowy. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
W Czeladzi trwa modernizacja miejskiego Stadionu Miejskiego im. Józefa Pawełczyka przy ulic Sportowej. To inwestycja zaplanowana na kilka etapów. Właśnie okazało się jednak, że pierwszy z nich ma opóźnienie.

- To prawda, że modernizacja stadionu miejskiego im. Józefa Pawełczyka nie przebiega tak szybko jakbyśmy sobie tego życzyli, jednakże musimy wziąć pod uwagę nietypowe warunki, w których jest obecnie realizowana ta inwestycja – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi. - Dlatego postanowiliśmy, że ze względu na epidemię koronawirusa wykonawca pierwszego etapu inwestycji otrzyma nieco więcej czasu na jego realizację. Pragnę jednak podkreślić, że mówimy tu jednak o stosunkowo niewielkich opóźnieniach, a podobne problemy ma obecnie wiele samorządów naszym kraju – dodaje.

W październiku 2019 r. plac budowy został przekazany przez czeladzki MOSiR i miasto zwycięskiej w przetargu spółce Stadionbudowa z Wodzisławia Śląskiego. Otrzymała ona najwyższą ilość punktów w postępowaniu przetargowym zarówno w części obejmującej nawodnienie murawy boiska, jak i remont widowni zewnętrznej.

Wszystkie prace w pierwszym etapie mają kosztować prawie 1,1 mln zł. Pierwszy etap prac miał się zakończyć 1 lipca 2020 roku. Ostatecznie termin został jednak przesunięty na połowę sierpnia br.

W ramach tej części inwestycji wykonawca powinien:

  • - zlikwidować i wywieźć zdewastowane betonowe trybuny
  • - wybudować trybuny na stadionie głównym po stronie Brynicy
  • - wybudować dodatkowe trybuny dla boiska bocznego
  • - wybudować chodnik wokół korony stadionu
  • - wybudować ogrodzoną trybunę dla gości z bezpośrednim wyjściem ze stadionu.
  • - wybudować ogrodzenie wokół bieżni i boiska
  • - wyprofilować teren wokół boiska wraz z przesunięciem skarpy od strony Brynicy pod przyszłą pełnowymiarową bieżnię lekkoatletyczną.
  • - wypoziomować spadek starego krzywego boiska głównego i jego powiększenie do optymalnych rozmiarów.
  • - założyć instalację elektronicznego nawadniania
  • - wymienić darń na boisku głównym

Wkrótce czeka nas II etap remontu stadionu, czyli termomodernizacja i rozbudowa trybuny głównej stadionu oraz remont budynku toalet i budynku kas biletowych.

- Po zakończeniu obecnie trwających prac faktycznie przystąpimy do termomodernizacji trybuny głównej. Staramy się również o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu do planowanej budowy bieżni lekkoatletycznej i dodatkowej trybuny dla widzów od strony ulicy Legionów, jednakże termin realizacji tych prac jest związany z uzyskaniem ewentualnego dofinansowania z funduszy ministerstwa – tłumaczy Jakub Kubasik.

Modernizacją trybuny głównej wraz z budynkiem klubowym na stadionie zajmie się firma Efekt z Siemianowic Śląskich. Wygrała ona również przetarg na zaprojektowanie, a potem termomodernizację sąsiedniego budynku hali sportowej MOSiR-u.

Jak informuje burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec firma najpierw musi przygotować projekty remontów a następnie je zrealizować. Cała inwestycja ma się zakończyć do 30 sierpnia 2021 roku.

- Przypomnę, że na realizację tej inwestycji, której całość będzie kosztowała ponad 6,5 mln zł, pozyskaliśmy ponad 4 mln zł dotacji unijnej. Nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądała po remoncie hala sportowa MOSiRu, ale może tak jak ta w Rudzie Śląskiej, gdzie do efektu końcowego przyczyniła się również firma Efekt. Nie miałbym nic przeciwko temu – podkreślił burmistrz Czeladzi.

Oficjalna nazwa tego przedsięwzięcia to „Poprawa efektywności energetycznej Hali Widowiskowo- Sportowej MOSiR oraz budynku obsługi stadionu w Czeladzi wraz z montażem OZE” Część A. Termomodernizacja budynku Hali Widowiskowo Sportowej MOSiR w Czeladzi (Hala)- w formule zaprojektuj i wybuduj, Cześć B. Termomodernizacja Budynku Obsługi Stadionu w Czeladzi (BOS)- w formule wybuduj.

Termomodernizacja budynku hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Sportowej 2 w Czeladzi obejmie też prace budowlane związane z przebudową elewacji oraz modernizacją części instalacji wewnętrznych. Przewidziane są prace w zakresie instalacji : elektrycznej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i wentylacji. Powierzchnia zabudowy to 2040 m kw ; powierzchnia użytkowa obiektu to 3890 m kw a kubatura wynosi 28 tys. 750 m sześciennych. Pojawią się tu też nowe okna oraz drzwi, wentylacja.

Część B tego przedsięwzięcia to termomodernizacja budynku obsługi stadionu w Czeladzi wraz z pracami budowlanymi związanymi z przebudową elewacji oraz modernizacja części instalacji wewnętrznych w formule wybuduj. Powierzchnia zabudowy wynosi: 598 m kw, kubatura: 1 499,5 m sześć.

Musisz to wiedzieć

Zakres prac to m.in. wykonanie pionowej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, rozbiórka istniejących elementów konstrukcyjnych szatni letniej zewnętrznej zlokalizowanej na podcieniu budynku, wymiana okien i drzwi, renowacja posadzki stopni balkonu, montaż balustrady panelowej oraz wykonanie docieplenia budynku w systemie ETICS, wykonanie napisu „ Stadion im. Józefa Pawełczyka” z liter przestrzennych o wysokości czcionki ok. 100 cm i montażem na elewacji frontowej, wykonanie instalacji sieci wewnętrznych łączących węzły nowo projektowane z sieciami wewnętrznymi istniejącymi tj. instalacji wod – kan, instalacji elektrycznej gniazdowej i oświetleniowej, instalacji wentylacyjnej wspomaganej mechanicznie oraz instalacji dogrzewania ciepłej wody połączonej z instalacją solarną montowaną na ścianie zewnętrznej południowej, wykonanie instalacji solarnej wspomagającej podgrzewanie ciepłej wody użytkowej 20.

Wszystkie prace mają zostać wykonane do 30 sierpnia 2021 roku.

III etap prac na Stadionie Miejskim im. J. Pawełczyka to budowa betonowej trybuny dla widzów od strony ul. Legionów i budowa bieżni i innych elementów boiska lekkoatletycznego.

- Czekamy na informacje czy uzyskamy dofinansowanie na ten etap remontu z Ministerstwa Sportu. Od ewentualnego dofinansowania i terminu jego przyznania, będzie zależało, kiedy ten ostatni etap remontu będzie realizowany, czy jeszcze w tym roku czy dopiero w przyszłym – informuje Jakub Kubasik.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni