MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź. Remontują dziurawą ul. Ogrodową. Będą nowe miejsca do parkowania, chodniki i oświetlenie [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wygląda remont ulicy Ogrodowej w Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda remont ulicy Ogrodowej w Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Ulica Ogrodowa doczekała się remontu. Od kilku tygodni mieszkańcy osiedla Ogrodowa oraz prywatnych posesji kibicują ekipom Domaksu, by prace przebiegały sprawnie, a kierowcy mogli jak najszybciej skorzystać z nowej, równej nawierzchni. Sprawdzliśmy więc, na jakim etapie są obecnie prace.

Trzy etapy prac, droga zamknięta od strony ul. Kombatantów

Na początek remont objął ulicę Ogrodową od strony ul. Kombatantów. Co udało się już zrobić?

- Jak dotąd wykonano około 50 procent budowy nowego kolektora kanalizacji deszczowej oraz rozebranych zostało około 40 procent nawierzchni bitumicznych, przeznaczonych do remontu. Najbliższe tygodnie powinny przynieść kontynuację prac związanych z kanalizacją deszczową – informuje Jakub Kubasik z czeladzkiego Urzędu Miasta.

- Ponadto niebawem rozpoczną się również prace związane z wykonaniem stabilizacji podłoża gruntowego, przebudowy sieci elektrycznej, a także budową kanału teletechnicznego – dodaje.

Aktualnie na ulicy Ogrodowej pracuje zazwyczaj około 15 pracowników, którzy mają do dyspozycji trzy koparki oraz pięć samochodów.

- Cała inwestycja została podzielona na trzy etapy, choć terminy ich realizacji mogą ulec zmianie w zależności od takich czynników, jak chociażby warunki atmosferyczne – tłumaczy Jakub Kubasik.

Nie przeocz

Utrudnienia dla kierowców i mieszkańców

Inwestor, Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Czeladzi,wspólnie z Domaksem przystąpił do pierwszego etapu prac w maju. A to wiąże się z utrudnieniami dla kierowców oraz mieszkańców osiedla Ogrodowa.

W czasie prac droga została zamknięta, na razie od strony ul. Kombatantów, choć można dojechać w wyznaczone rejony. W pierwszym etapie remontowany jest początek ulicy Ogrodowej, a więc część jezdni od skrzyżowania z ul. Boczną do bloku przy ul. Ogrodowej 21. Ekipy budowlane zbliżyły się już właśnie do bloku przy ul. Ogrodowej 20, a więc miejsca, gdzie ma rozpocząć się drugi etap prac.

W drugim etapie roboty przeniosą się na fragment od bloku przy ul. Ogrodowej 21 do Ogrodowej 47, a więc zamknięty zostanie wówczas także wyjazd z ul. Spółdzielczej obok bloku przy ul. Ogrodowej 22. W trzecim, ostatnim etapie ekipy firmy Domax przeniosą się na część jezdni od skrzyżowania z ul. Czystą do skrzyżowania z ul. Wojkowicką.

Prace remontowe dość mocno utrudniają kierowcom parkowanie. Trzeba zostawiać swoje samochody np. na parkingach wokół hali targowej, osiedla Auby, przy szpitalu, a także po drugiej stronie ulicy Szpitalnej.

- Kiedy przyjedzie się z pracy po południu, to już nie ma praktycznie szans, by zaparkować gdzieś w rejonie ulicy Spółdzielczej czy Szpitalnej, bo tam zostawiają swoje auta ci mieszkańcy, którzy robią to od zawsze. Tak więc podwójnie się nie zmieścimy. Oby więc te wszystkie prace posuwały się do przodu bez przeszkód, bo jest ciężko, a kiedy przyjdzie jesień i zima, będzie jeszcze gorzej – mówi Kazimierz Kocicki, mieszkaniec osiedla Ogrodowa.

Zobacz także

To będzie całkowita zmiana: droga, chodniki, oświetlenie

Ulica Ogrodowa od dawna czekała na generalną przebudowę, bowiem była cała dziurawa, pofalowana, po opadach deszczu pełna stojącej wody. Miasto przebudowę zapowiadało, licząc jednocześnie na dofinansowanie tej dużej inwestycji ze źródeł zewnętrznych. I w końcu się udało pod koniec 2021 roku. Przebudowa ul. Ogrodowej zgłoszona została do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Pozyskana została kwota 4 mln 630 tys. zł, a całość prac ma kosztować około 8 mln złotych.

Zaplanowane prace obejmą m.in.: roboty rozbiórkowe, roboty ziemne, budowę kanalizacji deszczowej, remont i budowę chodnika, budowę miejsc postojowych, rozbudowę drogi wraz z wymianą nawierzchni i podbudową, budowę oświetlenia wraz siecią energetyczną, budowę kanału technologicznego, przebudowę i zabezpieczenie infrastruktury technicznej. Wszystkie prace w terenie zaplanowane zostały na lata 2022 – 2023. Dziś wiadomo już, że mają się zakończyć miesiąc później w stosunku do pierwotnych planów.

- Zakończenie budowy planowane jest 29 kwietnia 2023 roku – informuje Jakub Kubasik.

Po przebudowie jezdnia ma mieć 5,5 metra szerokości. Miejsca parkingowe mają pozostać w obecnym kształcie, a więc kierowcy mają parkować po przebudowie prostopadle do chodnika.

- Nowy chodnik z kostki betonowej powstanie po obu stronach ulicy, miejsca postojowe także zostaną wykonane z kostki betonowej. Pojawi się również nowe oświetlenie ledowe wraz z przebudową sieci energetycznej – mówi Jakub Kubasik.

Jako, że nowa ścieżka rowerowa powstała wzdłuż równoległej do ul. Ogrodowej ulicy Szpitalnej, a więc bardzo blisko, tutaj takiego udogodnienia dla rowerzystów nie będzie. Poza tym w terenie jest zbyt mało miejsca, by budować tutaj kolejną drogę dla jednośladów.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera