Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: rozpoczęła się budowa nowego kompleksu basenów i wodnych atrakcji w Parku Grabek

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowy kompleks basenowy powstaje w miejscu starego basenu w Parku Grabek Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy kompleks basenowy powstaje w miejscu starego basenu w Parku Grabek Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec/Łukasz Winiarski
Widać już pierwsze efekty gruntownej przebudowy starego basenu w Parku Grabek w Czeladzi na nowoczesny kompleks basenowy. To jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji, która sprawi, że to miejsce – w połączeniu z sąsiednią tężnią solankową, wyremontowanymi amfiteatrem i parkiem – stanie się ogromnym centrum relaksu i wypoczynku. W poniedziałek 25 maja 2020 roku plac budowy przejęła odpowiedzialna za całe przedsięwzięcie sosnowiecka firma CEW. I szybko zabrała się do pracy.

- Nie ma już starych zrujnowanych szatni. Aktualnie trwa przygotowanie terenu wokół mis basenowych. W pierwszej kolejności powstanie nowe ogrodzenie terenów basenowych i ponad 100 nowych miejsc parkingowych, które nie tylko zabezpieczą potrzeby korzystających z przyszłego wyremontowanego basenu i wodnego placu zabaw, ale także odwiedzających nasz centralny park – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Mieszkańcy Czeladzi będą mogli zatem w przyszłym roku skorzystać z nowego kompleksu basenów i atrakcji wodnych, jakie powstaną na terenie nieczynnego, starego basenu w Parku Grabek. Za prawie 12 milionów zł inwestycję zrealizuje wybrana w przetargu, wspomniana już sosnowiecka firma CEW, której oferta okazała się najlepsza wśród wszystkich pięciu.

Wszyscy mieli nadzieję, że już tego lata uda się zaprosić mieszkańców do nowej strefy basenowej w Czeladzi, ale okazało się, że wyłonienie wykonawcy nie jest takie proste. Zapowiadana na czerwiec lub lipiec 2020 roku inauguracja nowego obiektu nie była możliwa. Do ogłoszonego przetargu przystąpiła bowiem tylko jedna firma, która wyceniła swoje usługi na 19 milionów złotych, a miasto zamierzało zrealizować całość prac pierwotnie za 9,7 milionów złotych.

Do kolejnego przetargu zgłosiło się już pięć firm. Najdroższą ofertę złożyła katowicka spółka Control Process Silesia, na kwotę ponad 17 mln zł. Kolejne opiewały na kwoty ponad 16 czy ponad 13 mln zł. Najkorzystniejszą ofertę złożyła natomiast spółka CEW z Sosnowca. Wynosi ona 11 mln 974 tys. 50 zł. Wykonawca prac musi zakończyć całą inwestycję do 30 kwietnia 2021 roku wraz z decyzją o pozwoleniu na użytkowanie całego obiektu.

- Wszystko wskazuje więc na to, że latem przyszłego roku nasi mieszkańcy w gorące dni będą mogli się ochłodzić, pływając w naszym letnim basenie. A dla dzieci olbrzymią frajdą będzie wodny plac zabaw i brodzik z wieloma wodnymi atrakcjami – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

W Parku Grabek, zgodnie z planami ma powstać oddzielny basen otwarty pływacki (4 tory, 200 metrów kw.), basen rekreacyjny (ok. 440 metrów), basen otwarty połączony z wodnym placem zabaw (ok. 350 metrów kw.) oraz brodzik rekreacyjny z atrakcjami (ok. 400 metrów kw.). Powstanie również plaża, jacuzzi, kilka zjeżdżalni, nowe szatnie, budynek obsługi (ok. 210 metrów kw.) oraz część socjalna. Będą toalety, natryski, szatnie i instalacja do uzdatniania wody.

Nie przeocz

Nowe miejsca do parkowania powstaną wzdłuż drogi prowadzącej do basenu, wyremontowany i powiększony zostanie też istniejący powyżej basenu parking. Będzie też monitoring, panele słoneczne do podgrzewania wody i instalacja do nawadniania trawników. Całość uzupełni rekreacyjny plac zabaw z siłownią zewnętrzną i urządzeniami do zabawy. Teren będzie oświetlony lampami w nowoczesnej technologii oraz ogrodzony.

Wiele wskazuje na to, że przy nowym basenie i remontowanym amfiteatrze powstanie zaplecze gastronomiczne z prawdziwego zdarzenia. W tym miejscu, gdzie Magda Gessler przeprowadziła swoje kuchenne rewolucje, ale nowa restauracja „Cała wstecz” nie przetrwała próby czasu. Nowy dzierżawca tego miejsca podtrzymuje cały czas chęć gruntownego remontu budynków, tak by nowa restauracja stała się integralną częścią nowego kompleksu basenowego. Chce jednak poczekać na prace budowlane przy basenie, tak by całość wkomponowała się w nowy obiekt, a nie odbiegała od niego kolorystycznie i architektonicznie.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera