Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź świętuje 760-lecie lokacji: uroczysta sesja, rajd rowerowy, sadzenie 760 drzew oraz muzyczny jubileusz w Parku Grabek

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Czeladź świętuje 760-lecie lokacji. Za nami m.in. uroczysta sesja Rady Miasta oraz inauguracja wymienialników książek w Parku ProchowniaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czeladź świętuje 760-lecie lokacji. Za nami m.in. uroczysta sesja Rady Miasta oraz inauguracja wymienialników książek w Parku ProchowniaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała/Piotr Sobierajski/UM Czeladź
Za nami uroczysta sesja Rady Miasta w Czeladzi, na której mieszkańcy wspólnie z władzami miejskimi świętowały 760-lecie lokacji tego najstarszego miasta w Zagłębiu. Podczas spotkania w Kopalni Kultury w dzielnicy Piaski burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec i przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Moćko otrzymali insygnia miejskie, a mer francuskiego miasta partnerskiego Auby Christophe Charles został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Czeladź.

Piękna historia, ale też śmiałe spojrzenie w przyszłość

- Musimy pamiętać o naszej wspaniałej historii, bo jesteśmy najstarszym miastem Zagłębia. Czeladź przeżywała różne chwile na przestrzeni tych wieków, ale tak jak w dawnych czasach, tak i współcześnie staramy się dostosowywać do aktualnych warunków, rozwijać miasto. Myślę, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego, by stać się miastem nie tylko o pięknej historii, ale także silnym ekonomicznie elementem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – przyznał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

W sesji uczestniczyły m.in. delegacje czeladzkich miast partnerskich, które przybyły na uroczystości jubileuszowe z Francji (Auby), Ukrainy (Żydaczów) i Łotwy (Viesite). Byli też przedstawiciele konsulatów Francji i Serbii. Sesję, którą prowadziło prezydium Rady Miasta, czyli przewodnicząca Jolanta Moćko oraz wiceprzewodniczący Dominik Penar i Marcin Gadecki, rozpoczął wykład profesora Uniwersytetu Śląskiego, Dariusza Nawrota, który w wielkim skrócie, ale niezwykłe interesująco, przypomniał zebranym, długą historię miasta.

Burmistrz Zbigniew Szaleniec i przewodnicząca Rady Miasta Jolanta Moćko odebrali specjalne łańcuchy, jako insygnia samorządowej władzy, które za zgodą, komisji heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, pozyskało miasto. Potem był czas na odznaczenia i wyróżnienia dla organizacji społecznych, społeczników i ludzi kultury. Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Śląskiego otrzymał Harcerski Krąg Seniora w Czeladzi oraz Uniwersytet III Wieku w Czeladzi. Srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Śląskiego odebrali: przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Moćko, Anna Krusiec, reprezentująca Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych Familia oraz radny Rady Miasta Łukasz Wesołowski.

Tegoroczne nagrody miasta Czeladź powędrowały natomiast do braci, artystów malarzy, zajmujących się m.in. malarstwem figuratywnym - Krzysztofa Powałki i Michała Powałki oraz zajmującej się na co dzień tańcem towarzyskim Jowity Przystał. Czeladzianka ze względu na obowiązki zawodowe nie mogła osobiście odebrać nagrody. Uczynili to w jej imieniu rodzice, Aneta i Tomasz.

Szczególnym punktem sesji było przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Czeladź merowi miasta Auby Christophe Charles, który, jak i inni wyróżnieni, zabrał głos, dziękując za zaszczyt, który spotkał go ze strony czeladzkiej Rady Miasta.

- Zwracam się dziś do Państwa głosem pełnym emocji, bo jak mogłoby być inaczej, kiedy robicie mi dziś tak duży honor. Zakochałem się w waszym mieście, więc mogę być tylko dumny i szczęśliwy, że stałem się jednym z was, poprzez nadanie mi tego honorowego tytułu. To piękne wyróżnienie, zobowiązujące jednocześnie do dalszego rozwijania współpracy partnerskiej pomiędzy naszymi miastami. Ta trwa już 46 lat, a więc wkrótce będzie to już pół wieku. To piękna i solidna przyjaźń. Łączą nas braterskie, żeby nie powiedzieć rodzinne więzy – podkreślił Christophe Charles, mer miasta Auby.

Mnóstwo gości, życzenia dla miasta i mieszkańców

Na miejskie urodziny przybyło wielu gości. Szczebel rządowy reprezentował minister Michał Wójcik, parlament reprezentowały senator Beata Małecka-Liberia i Joanna Sekuła oraz posłowie Ewa Malik, Rafał Adamczyk, Mateusz, Bochenek, Waldemar Andzel, marszałka województwa śląskiego reprezentowała wicemarszałek Beata Białowąs oraz radna Maria Materla, GZM przewodniczący Kazimierz Karolczak. Na naszą uroczystą sesje z życzeniami przybyło bardzo wielu samorządowców z ościennych miast, oprócz prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, przyjechali prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast powiatu będzińskiego: z Będzina, Psar, Siewierza, Sławkowa, Bobrownik, Mierzęcic, na czele ze starostą będzińskim Sebastianem Szaleńcem i wicemarszałkiem Dariuszem Waluszczykiem.

Reprezentowane były także miasta Katowice, Siemianowice i Piekary Śląskie w osobie prezydent Sławy Umińskiej-Duraj. Było wielu radnych z wymienionych miast. Byli przedstawiciele duchowieństwa i wielu różnych instytucji ze Śląska i Zagłębia. Oprócz władz miasta i radnych, Czeladź reprezentowali naczelnicy UM, dyrektorzy placówek oświatowych, jednostek i spółek miasta, przedstawiciele czeladzkich zakładów pracy i reprezentanci uczniów czeladzkich szkół.

Podczas uroczystej sesji w Kopalni Kultury nie zabrakło wielu życzeń dla miasta i mieszkańców, przekazanych m.in. przez przedstawicieli rządu RP, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli przeróżnych instytucji.

- Nigdy nie miałem wątpliwości, że Czeladź to miejsce wyjątkowe. 760 lat sprawia, że jesteśmy jednym z najstarszych miast w Polsce. Przez lata rozwijała się tu gospodarka, kultura, mamy wielu wybitnych obywateli, osobistości. Szczególne znaczenie ma dla mnie to miejsce, bo sam mieszkam w Czeladzi-Piaskach. Tu ludzie są życzliwi, wyjątkowi. Tu jest fenomenalny klimat, by się rozwijać. Życzę wszystkim mieszkańcom Czeladzi, by miasto dalej się rozwijało. By byli dumni ze swojego miasta, tak, jak i ja jestem dumny, kiedy tutaj przyjeżdżam od siedmiu lat w każdy piątek w nocy. Te dwa dni mogę tutaj mieszkać, doładować akumulatory i dalej ruszać w Polskę – mówił minister Michał Wójcik.

- Miasto Czeladź znam od lat, od kiedy tylko sięgam pamięcią. 760 lat historii. Trudnej, skomplikowanej, pełnej tradycji, ale przede wszystkim wspaniałych pokoleń mieszkańców i to jest dla miasta tą najważniejszą częścią. Jest tu w Czeladzi taki swoisty paradoks. Im miasto starsze, im ma więcej lat, tym jest młodsze, tym jest piękniejsze, bardziej zielone, radosne. Coraz więcej tu parków, centrów rozrywki, kultury, a przede wszystkim wspaniałych, uśmiechniętych mieszkańców. To właśnie rola i zasługa mieszkańców oraz samorządowców, że to miasto tak świetnie się rozwija – przyznała senator RP Beata Małecka-Libera.

Wymienialniki książek, rajd rowerowy, 760 drzew i muzyczne świętowanie w Parki Grabek

Świętowanie 760-lecia nadal trwa. W miniony czwartek, mimo deszczu, spora grupa mieszkańców oraz goście z Żydaczowa uczestniczyli w uroczystym przekazaniu mieszkańcom przez radną Patrycję Juszczyk pierwszych w Czeladzi plenerowych biblioteczek. Wykonane w pniach drewna, znakomicie komponujące się z otoczeniem biblioteczki stanęły w parku Prochownia.

- Te wymienialniki książek nie tylko będą służyć parkowym czytelnikom, ale także zdobić nasz piękny Park Prochownia, a w przyszłości może i inne czeladzkie parki. Przy okazji tej deszczowej uroczystości pracownicy MBP, oczywiście zadowoleni z plenerowej promocji czytelnictwa, wręczyli dyplomy i nagrody młodym czeladzkim autorom prac, którzy zwyciężyli w konkursie literackim, nawiązującym do obchodzonego właśnie przez nasze miasto 760-lecia lokacji – przekazał Zbigniew Szaleniec.

Jednym z elementów obchodów 760-lecia Czeladzi było też piątkowe, symboliczne posadzenie 100 drzew. - Drzewa to taki symbol, który mam nadzieję przetrwa setki lat. Chcemy zasadzić dęby cesarskie. Te drzewa będą przypominały ten dzisiejszy dzień, tę naszą wielowiekową historię, ale i współczesność. W ramach naszego jubileuszu jest oczywiście wiele różnych imprez towarzyszących, na które serdecznie wszystkich mieszkańców Czeladzi i gości zapraszamy – podkreśla burmistrz Czeladzi.

W tym roku ma być posadzonych 760 drzew. Pierwsze 150 szlachetnych drzew, między innymi takich jak wspomniany dąb cesarski, posadzonych zostało w Parku Alfred. Sadzenie odbyło się przy udziale rodziców dzieci czeladzian, urodzonych w tym jubileuszowym roku, wspólnie z radnymi i zaproszonymi gości, w tym zagranicznych delegacji z miast partnerskich. Kolejne drzewa na przełomie września i października będą mogli posadzić mieszkańcy miasta, czy to indywidualnie na swoich działkach czy na zorganizowanych osiedlowych akcjach. Sadzonki drzew będzie można odbierać w uzgodnionym wcześniej terminie w MZGK.

W sobotę 10 września Czeladź nadal świętuje. Tym razem o godz. 10 w trasę wyruszył rajd rowerowy po miejskich ścieżkach rowerowych, na dystansie oczywiście 7600 m. A o godz. 14.30 czas na muzyczne świętowanie w amfiteatrze w Parku Grabek. Wystąpią: "Optymistki" - pokaz tańca liniowego, Czeladź Śpiewa, Box Canyon, Gromee. Będzie także widowisko multimedialne "III powstanie śląskie". Wielbicieli militariów ucieszą przygotowane przez wojsko warsztaty nawiązywania łączności. Fanów dobrej zabawy na pewno ucieszy fakt, że w sobotę i niedzielę, od godz. 12 będzie można skorzystać z lunaparku!

W niedzielę 11 września 100. rocznica przyłączenia Śląska do Polski - 11.15 kościół św. Stanisława B.M. Msza św. z asystą kompanii honorowej Wojska Polskiego. O godz. 12.15 na rynku starego miasta koncert Orkiestry Wojskowej z Krakowa oraz występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego. O godz. 14 na placu przy ul. Orzeszkowej/Wyspiańskiego "Kolorowa Czeladź" - Festiwal Kolorów HOLI.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera