Czeladź. W PZZOZ zajęte są wszystkie łóżka covidowe. Do zdrowia dochodzą tu też mieszkańcy Częstochowy, Szczyrku, Bielska-Białej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W czeladzkim szpitalu dochodzą do zdrowia mieszkańcy całego województwa, zajęte są wszystkie łóżka covidowe Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W czeladzkim szpitalu dochodzą do zdrowia mieszkańcy całego województwa, zajęte są wszystkie łóżka covidowe Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. PZZOZ Będzin/Czeladź
Udostępnij:
Trzecia fala pandemii koronawirusa daje się wszystkim we znaki. We wtorek 30 marca w woj. śląskim przybyło 2812 nowych przypadków zachorowania na COVID-19, a w powiecie będzińskim 132. Nic więc dziwnego, że wszystkie łóżka covidowe w PZZOZ w czeladzkim szpitalu są zajęte.

Zajętych 100 łóżek, codziennie przyjmowanych około 10 chorych

Oddział dla pacjentów z pozytywnym wynikiem SARS-CoV2 w szpitalu w Czeladzi, który stał się tak zwanym szpitalem węzłowym, liczy dziś 100 łóżek. Na poziomie II - 85 łóżek w tym siedem łóżek intensywnego nadzoru (respiratorowych) oraz na poziomie III – 15 łóżek neurologicznych dla pacjentów z pozytywnym wynikiem SARS-CoV2. Obecnie wszystkie miejsca są zajęte

- Na każdego wypisanego pacjenta przyjmowany jest kolejny. To około dzisięciu przyjęć dziennie. Pacjenci pochodzą z różnych miejscowości, także spoza powiatu, takich jak na przykład Szczyrk, Cieszyn, Bielsko-Biała, Katowice, Sosnowiec, Częstochowa. Najstarsza pacjentka leczona na oddziale ma dziś 91 lat, najmłodsza pacjentka 34 – mówi Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowa PZZOZ w Czeladzi i Będzinie.

Codziennie na oddziale jest sześć pielęgniarek, trzech opiekunów, pięciu lekarzy specjalistów, trzech rezydentów i dwóch stażystów. Część covidowa jest odizolowana od reszty szpitala i posiada osobne wejście i śluzę. Chorzy z Covid-19 są kwalifikowani do hospitalizacji w zależności od stanu klinicznego. Czeladzki szpital, jako placówka II poziomu, jest wyznaczony do przyjmowania pacjentów głównie z objawami takimi jak duszność, spadek saturacji czy zapalenie płuc. Na utworzonej sali intensywnego nadzoru covidowego znajdują się stanowiska dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej.

Okazuje się, że większość pacjentów wymaga tlenoterapii. W pierwszych miesiącach działania oddziału covidowego zabezpieczenie pacjentów w tlen wiązało się z wymianą nawet stu butli z tlenem dziennie. Dzięki niedawno przeprowadzonej inwestycji za 1,5 mln zł, oddział posiada już instalację tlenową. Tak więc teraz tlen jest dostarczany z 10-tonowego zbiornika.

- Pacjenci coraz częściej przyjeżdżają w zaawansowanym stadium choroby, która jest efektem braku odpowiedniej opieki przedszpitalnej. W niektórych przypadkach jest to spowodowane tym, że pacjent nie zgłasza się do lekarza i leczy się na własną rękę, ale problemem jest też prowadzenie pacjentów ze zdiagnozowanym zakażeniem tylko w formie teleporad przez lekarzy rodzinnych – uważa Ewa Wiązania-Gacek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej PZZOZ.

- Problemem jest też zmniejszająca się liczba łóżek respiratorowych w województwie, przy jednocześnie
rosnącej liczbie pacjentów – dodaje.

Od października 2020 roku w czeladzkim szpitalu z powodu Covid-19 zmarło 97 osób.

- Biorąc pod uwagę wskaźnik procentowy i porównując go ze wskaźnikami krajowymi, są to wyniki świadczące o wysokim poziomie leczenia, dlatego wielu pacjentów chce się leczyć właśnie u nas – mówi Agata Kalafarska-Winker.

Fachowa pomoc po Covid-19 w pierwszej przychodni w woj. śląskim

W Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi przyjmuje pacjentów, będąca pierwszą w woj. śląskim, poradnia dla pacjentów po przechorowaniu Covid-19. Działała w ramach poradni kardiologicznej, służy zarówno hospitalizowanym na oddziale pacjentom z pozytywnym wynikiem SARS-CoV2 czeladzkiej placówki, jak i wszystkim mieszkańcom powiatu będzińskiego, którzy przeszli Covid-19 bez potrzeby hospitalizacji, ale odczuwają powikłania po chorobie.

- Dotychczas z poradni skorzystało około 360 osób. Pacjenci najczęściej skarżą się na utrzymującą się duszność, spadek tolerancji wysiłku, męczliwość, zaburzenia snu, zaburzenia rytmu serca i skoki ciśnienia – wylicza Agata Kalafarska-Winkler.

Zespół poradni tworzą lekarze Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej, na co dzień pracujący z pacjentami covidowymi, czyli kardiolodzy i interniści. W zależności od zgłaszanych problemów pacjenci przechodzą diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową z badaniem echokardiograficznym serca i tomografią komputerową włącznie.
Skierowanie do poradni dla pacjentów po przechorowaniu Covid-19 powinno zostać wystawione do poradni kardiologicznej z rozpoznaniem ICD 10 Z03.9 – Stan po Covid-19.

Poradnia działa w każdy wtorek od godz. 14 do godz. 16.30 przy ul. Szpitalnej 40 w Czeladzi. Rejestracja pacjentów odbywa się pod nr telefonów: centr. 32 265-16-44 wew. 318, tel. Kom. 690 – 475 – 233, w godzinach 9 do 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pj

Rozumiem że wszystkie osoby otrzymują pomoc w związku z covidem i wszelkimi chorobami przewlekłymi na które choruja? Gratuluje kadry i jej wszechstronności. Szpital na medal i wzór do naśladowania...

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie