W Czeladzi szczepią się mieszkańcy powiatu będzińskiego, ale nie tylko. Obsługa jest tu szybka, sprawna, tak więc dotychczas udało się w miejscowym szpitalu zaszczepić już około 6 tysięcy osób. To osoby należące do grupy „zero”, nauczyciele, seniorzy 70 i 80+, pacjenci onkologiczni i po przeszczepach zakwalifikowanych do grupy 1B oraz osoby powyżej 60 lat.
- Z grupy seniorów 70+ zapisanych na szczepienie jest obecnie 720 osób, a z grupy w wieku 60-69 ponad tysiąc. W tym tygodniu otrzymamy dużą dostawę szczepionek firmy Pfizer, która pozwoli na zaszczepienie wszystkich zgłoszonych chętnych 70+. Szczepienia grupy w wieku 60-69 są rozpisane do czerwca – mówi Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowa PZZOZ w Czeladzi i Będzinie.
Jak podkreśla ze względów epidemiologicznych i organizacyjnych pracownicy szpitala w Czeladzi proszą, by nie zgłaszać się osobiście.
- Jeśli jednak jest to konieczne, można to zrobić w godzinach 8-14 w punkcie szczepień na terenie szpitala w Czeladzi. Jest to osobny budynek, znajdujący się na końcu drogi wewnętrznej na wprost od wjazdu – informuje Agata Kalafarska-Winkler.
Na szczepienie można się także zapisać:
- dzwoniąc na całodobową, bezpłatną infolinię – tel. 989
- rejestrując się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
- poprzez rejestrację telefoniczną w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej: tel. 519 – 761 – 058
Punkt szczepień w czeladzkim szpitalu działa cztery dni w tygodniu, a pracownicy szpitala średnio szczepią około 100 osób dziennie.
- Obecnie nie ma problemów z regularnymi dostawami, jednak liczba szczepionek, jakie możemy zamówić, jest regulowana odgórnie. Jesteśmy w stanie szczepić oczywiście wielokrotnie więcej chętnych – deklaruje rzecznik prasowa czeladzkiej lecznicy.
Dobre wieści są takie, że w środę 31 marca do szpitala dotarło około 1000 dawek szczepionki Pfizer.
- Dzięki temu do końca tygodnia zaszczepimy wszystkich seniorów 70+, którzy wyrazili chęć szczepienia w naszym szpitalu.
Oznacza to skrócenie kolejki dla tej grupy wiekowej o prawie dwa miesiące - informują pracownicy szpitala w Czeladzi.
Na szczepienie należy się zgłosić do punktu szczepień na wyznaczoną godzinę. W poczekalni znajdują się kwestionariusze wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw Covid-19, które należy wypełnić przed wejściem do gabinetu lekarza. W razie potrzeby pacjent może skorzystać z pomocy personelu placówki. W gabinecie lekarskim lekarz w czasie wizyty analizuje odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.
Jeżeli stan zdrowia pacjenta i odpowiedzi są jednoznaczne i nie budzą wątpliwości, osoba może zostać zaszczepiona. Po iniekcji pacjent powinien pozostać co najmniej 15 minut pod ścisłą obserwacją prowadzoną pod kątem nagłych działań niepożądanych. Jeśli wszystko jest w porządku, zaszczepiona osoba może wrócić do domu.
Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepienia. W dniu szczepienia trzeba się zachowywać tak, jak zwykle, czyli zjeść posiłek (najlepiej lekki) i przyjąć leki, które się codziennie przyjmuje. Warto założyć wygodne ubranie umożliwiające odsłonienie ramienia. Należy mieć ze sobą dowód osobisty.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Koniec stanu epidemii w Polsce