Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladzkie Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej najlepszą Modernizacją 2019 roku w Polsce

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tytuł modernizacji roku dla czeladzkiej przebudowy byłych kopalnianych warsztatów elektrycznych na Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Wyróżnienie dla modernizacji bulwarów nad czarną Przemszą w Będzinie, a nagroda specjalna dla przebudowy przejścia pod linią kolejową na dworcu w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tytuł modernizacji roku dla czeladzkiej przebudowy byłych kopalnianych warsztatów elektrycznych na Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Wyróżnienie dla modernizacji bulwarów nad czarną Przemszą w Będzinie, a nagroda specjalna dla przebudowy przejścia pod linią kolejową na dworcu w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/FacebookZ.Szaleniec
Kolejny sukces Czeladzi w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. W kategorii “Użyteczność publiczna” tytuł Modernizacji Roku 2019 otrzymała przebudowa dawnych warsztatów elektrycznych kopalni Saturn na Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej.

Nagroda przyznana została przez jury konkursowe za śmiałe podejście do przebudowy budynków z innych epok i połączenie ich w jeden spójny kompleks dostosowany do potrzeb Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej SATURN, który wraz z Galerią Sztuki Współczesnej Elektrownia tworzą spójną pamiątkę górniczej przeszłości miasta Czeladź i wciąż silnej tradycji górniczej.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

GÓRNICZY KOMPLEKS W CZELADZI PIĘKNIEJE

Nagrodę odebrała 23 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wiceburmistrz Czeladzi Elżbieta Dmitruk.- To duży sukces, tym większy, że to już trzecia statuetka "Modernizacji Roku", jaka trafiła do naszego miasta w ostatnich czterech latach – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. - Przypomnę, że wcześniej taki tytuł zdobyła rewitalizacja Kopalni Kultury, w kolejnym roku Urząd Miasta i jego otoczenie. Natomiast w ubiegłym roku wyróżnienie otrzymał odnowiony Park Grabek. Wiele nagród swego czasu uzyskała także zrewitalizowana Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia". A mamy już kolejną kandydatkę do różnych nagród na przyszły rok, bo gotowa już jest pięknie odnowiona i rozbudowana Kamienica Konarzewskich. A za tegoroczną nagrodę dziękuję tym, którzy do tej nagrody najbardziej się przyczynili, czyli projektantom, firmie Prochem z Warszawy, która realizowała rewitalizację oraz naszym służbom z UM i MZGK, MOPS, które nadzorowały inwestycję i ją teraz użytkują. Wszystkim gratuluję i jeszcze raz dziękuję – dodał.

Inwestorem było miasto, autorem projektu Pracownia Projektowa AiM z Katowic, a wykonawcą wspomniana firma PROCHEM S.A z Warszawy.

- Pracy było sporo i nie były łatwe, bo budynek został wybudowany w latach 60 minionego wieku, nie zachowując do końca wszystkich kanonów budowlanych i architektonicznych. Dlatego co chwilę pojawiały się „niespodzianki”, opóźniające roboty, a do tego wymagające uwzględnienia w projekcie. Na wprowadzone zmiany musieliśmy otrzymać zgodę Urzędu Marszałkowskiego, który w znacznym stopniu dofinansował funduszami unijnymi remont. To było bardzo trudne i skomplikowane przedsięwzięcie - mówił w trakcie prac remontowych Zbigniew Szaleniec.

Nowym obiektem zarządza i prowadzi tam finansowane przez Unię Europejską zajęcia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej pojawiły się m. in. warsztaty twórczości artystyczności, edukacyjnej i aktywności fizycznej, pomieszczenia biurowe wraz z zapleczem. Podczas prac remontowych m. in. wykonane zostały nowe posadzki, wszystkie instalacje, elewacja zewnętrzna, wstawione zostały nowe okna i drzwi. Całkowita wartość tego projektu to 3,9 mln zł. Wysokość dofinansowania z funduszy europejskich wynosi ok. 2,5 mln zł.

Musisz to wiedzieć

WYRÓŻNIENIA DLA BĘDZINA I BYTOMIA

Podczas gali finałowej w Warszawie okazało się, że dwa projekty z woj. śląskiego otrzymały wyróżnienia. Pierwsze powędrowało do lokalnego samorządu w Będzinie w kategorii “Rewitalizacja obszarów i przestrzeni urbanistycznej” za przebudowę bulwarów nad Czarną Przemszą. Wykonawcą inwestycji była spółka AGC Bytom z Bytomia, a autorem projektu Elektrownie Wodne ZENERIS Sp. z o.o. z Poznania.

Oto uzasadnienie wyróżnienia: Przez wiele powojennych lat Będzin odwracał się tyłem do rzeki Czarna Przemsza. Było to o tyle uzasadnione, że był to raczej ściek odpadów przemysłowych niż rzeka, która przyciągała zainteresowanie mieszkańców. Zresztą w centralnym miejscu miasta odradzały ją dwa browary i fabryka pilników. Dzisiaj już po nich nie ma śladu. Przed kilkunastu laty rozpoczął się powrót miasta do rzeki. Jednym z elementów tego powrotu jest zakończona w 2019 roku budowa bulwaru nad brzegami Czarnej Przemszy, który stanowi kolejny etap tworzenia interesującej strefy wypoczynkowej dla mieszkańców miasta z uwzględnieniem potrzeb zarówno seniorów jak i dzieci.

Wyróżnienie w kategorii Elewacje termorenowacje powędrowało do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Sp.z o.o. w Bytomiu, za termomodernizację budynku mieszkalnego-wielorodzinnego przy ul. Wrocławskiej 84, 86, 88, 90 w Bytomiu. Modernizację wykonała firma budowlana Patryk Walczyk z Bytomia. Autorem projektu była Pracownia Projektowa Post_Art Artur Stasz z Bytomia.

Specjalna nagroda Instytutu Badawczego Dróg i Mostów powędrowała do Dąbrowy Górniczej, za nowe przejście pieszo-rowerowe pod torami kolejowym na stacji Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice. Nagroda trafiła do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie oraz wykonawcy Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Banimex Sp. z o.o. w Będzinie.

W tegorocznej edycji konkursu startowało 460 realizacji z całego kraju. Jury Konkursu wizytowało 76 obiekty zakwalifikowane do finału. Nagrody zostały przyznane w 12 kategoriach "Modernizacja Roku" oraz czterech kategoriach "Budowa XXI w".

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera