Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwona strefa w miastach województwa śląskiego. Mieszkańcy Bytomia, Rybnika, Zabrza są w najgorszej sytuacji

RED
Sprawdź, jak dzisiaj przedstawia się podział na strefy koronawirusa w miastach i powiatach województwa śląskiego. W połowie województwa powinna być wprowadzona strefa czarna - tak dużo jest zakażeń i ofiar śmiertelnych.Jednak regionalizacja obostrzeń obowiązywała, przypomnijmy, jesienią 2020 roku. Zakładała podział kraju na strefy w trzech kolorach. W zależności od średniej liczby zakażeń z 7 dni na 100 tys. mieszkańców, powiaty trafiały do strefy czerwonej, żółtej albo zielonej. W każdej obowiązywał inny zestaw obostrzeń. Najsurowszy w czerwonej, rzecz jasna.Zobacz, jak dzisiaj wygląda podział na strefy koronawirusa i które miasta i powiaty należy omijać.Przesuwaj infografiki w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sprawdź, jak dzisiaj przedstawia się podział na strefy koronawirusa w miastach i powiatach województwa śląskiego. W połowie województwa powinna być wprowadzona strefa czarna - tak dużo jest zakażeń i ofiar śmiertelnych.Jednak regionalizacja obostrzeń obowiązywała, przypomnijmy, jesienią 2020 roku. Zakładała podział kraju na strefy w trzech kolorach. W zależności od średniej liczby zakażeń z 7 dni na 100 tys. mieszkańców, powiaty trafiały do strefy czerwonej, żółtej albo zielonej. W każdej obowiązywał inny zestaw obostrzeń. Najsurowszy w czerwonej, rzecz jasna.Zobacz, jak dzisiaj wygląda podział na strefy koronawirusa i które miasta i powiaty należy omijać.Przesuwaj infografiki w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Iwona Burdzanowska
W województwie śląskim wciąż jesteśmy na fali wzrostu nowych zakażeń koronawirusem. Każdego dnia przybywa między 5 a 8 tys. chorych. Niestety przybywa tych, którzy zakażeni sa już drugi raz. Oficjalna liczba osób na kwarantannie dochodzi do 100 tys., chociaż wiadomo, że osób samoizolujących się jest znacznie więcej. Śląskie ponownie przewodzi zestawieniu województw z najwyższą liczbą zachorowań. Gdyby ponownie wprowadzić podział na strefy, połowa powiatów w woj. śląskich byłaby czerwoną strefą. Sprawdźcie, jak aktualnie wyglądałby podział na strefy w regionie, gdyby obowiązywał.

Połowa powiatów w woj. śląskim spełnia kryteria, które jeszcze jesienią 2021 roku miały decydować o wprowadzeniu strefy czerwonej w regionach. Taki scenariusz wprowadzania restrykcji rozważali wówczas rządzący. Wrócić miała regionalizacja obostrzeń, a o tym, w którym powiecie jakie obostrzenia będą obowiązywać, miał decydować wskaźnik nowych zakażeń i poziom wyszczepienia mieszkańców danego regionu. Ostatecznie jednak z pomysłu zrezygnowano, a kolejne ograniczenia wprowadzane są odgórnie dla całego kraju.

Obecnie, przypomnijmy, obowiązują limity w hotelach, restauracjach, ośrodkach kultury i sportu (maks. 30 proc. obłożenia obiektu, w muzeach i galeriach – 1 os. na 15 m kw.). W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych na jedną osobę przypadać ma maks. 15 m kw. W zgromadzeniach i uroczystościach rodzinnych może uczestniczyć do 100 osób, a do 27 lutego uczniowie od klasy piątej szkoły podstawowej wzwyż uczą się zdalnie.

Sprawdź, jak dzisiaj wygląda podział na czerwoną i żółtą strefę w woj. śląskim

Choć dozwolona jest organizacja studniówek, to część szkół, która nie zorganizowała jeszcze balu, przekłada imprezy na marze, a nawet czerwiec. O podobne rozwiązanie apelowało też Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Podział na strefy w woj. śląskim

Regionalizacja obostrzeń obowiązywała, przypomnijmy, jesienią 2020 roku. Zakładała podział kraju na strefy w trzech kolorach. W zależności od średniej liczby zakażeń z 7 dni na 100 tys. mieszkańców, powiaty trafiały do strefy czerwonej, żółtej albo zielonej. W każdej obowiązywał inny zestaw obostrzeń. Najsurowszy w czerwonej, rzecz jasna.

Analityk Piotr Tarnowski korzystając z danych Ministerstwa Zdrowia, stworzył aktualny podział powiatów na "strefy", uwzględniające nie tylko średnią liczbę przypadków z ostatniego tygodnia na 100 tys. ludzi, ale także procent w pełni zaszczepionych mieszkańców.

Sprawdźcie w naszej galerii, jak wyglądałby aktualnie taki podział na strefy zielone, żółte i czerwone, gdyby obowiązywał.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera