Czesi będą fedrować w Kaczycach

  Czesi będą fedrować w Kaczycach

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W poniedziałek weszła w życie polsko-czeska umowa międzyrządowa, która daje Czechom zielone światło na zbadanie złóż węgla, zalegających pod polską granicą w przygranicznym obszarze zlikwidowanej kopalni Morcinek w Kaczycach.
  - Choć mamy za sobą trudny rok finansowy, ta inwestycja nadal jest dla nas ważna. Potrzeba na nią pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy - mówi Jerzy Klinowski, wiceprezes NWR Karbonia Sp. z o.o., spółki-córki New World Resources NV, wyłącznego właściciela OKD, największej firmy produkującej węgiel w Czechach.

  Ratyfikacja umowy to przełom - bo załatwianie formalności w tej sprawie trwało od 2003 roku - już wtedy Karbonia PL (stara nazwa spółki) dostała od polskiego ministra środowiska koncesję na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w obszarze Morcinek 1.
  Nareszcie będzie można fizycznie przystąpić do robót, ale czas nie jest najlepszy. Trwa kryzys na światowym rynku węgla i stali. NWR notuje straty finansowe, ale sytuacja firmy jest stabilna. Jej szefowie spodziewają się więc, że z części obszaru Morcinek 1 w przyszłości będzie wydobywany węgiel. Wiceprezes Karbonii wyjaśnia, że zanim uda się dostać do pokładów węgla, trzeba będzie najpierw odwodnić zlikwidowaną kopalnię Morcinek.
  - To praca na dwa, trzy lata. Zbadanie zasobów węgla i przygotowanie złoża do eksploatacji to kolejne kilka lat. Wstępne roboty górnicze mogłyby więc ruszyć najwcześniej w 2015 roku, po uzyskaniu koncesji na fedrunek - mówi Klinowski.

  To scenariusz optymistyczny zakładający, że NWR potwierdzi opłacalność inwestycji.
  - Dlatego teraz dokładnie zbadamy, ile tak naprawdę jest tam węgla i jakiej jest jakości - mówi Klinowski.

  Według dostępnej informacji geologicznej, na dole leży przynajmniej 60 milionów ton węgla koksowego najwyższej jakości. Taka perspektywa kusi. Średnio, przeciętna kopalnia wydobywa rocznie 2 miliony ton węgla, a to oznacza ponad 30 lat fedrowania.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PROTESTOWAĆ

  Samorządowcy... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 32

  Rząd ukręcił bat na górnicze gminy w postaci nowelizacji ustawy o prawie geologicznym i górniczym, zakładającej pozbawienie samorządów wpływów z tzw. podatku od wyrobisk.
  Mieszkańcy Zebrzydowic,...rozwiń całość

  Rząd ukręcił bat na górnicze gminy w postaci nowelizacji ustawy o prawie geologicznym i górniczym, zakładającej pozbawienie samorządów wpływów z tzw. podatku od wyrobisk.
  Mieszkańcy Zebrzydowic, Kaczyc i wszystkich miast i gmin, gdzie znajdują się wyrobiska winni oprotestować tą ustawę!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo