MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę. Samochody święcił biskup i... niebo!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę. Samochody święcił biskup i niebo!
Częstochowa. 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę. Samochody święcił biskup i niebo! Piotr Ciastek
„Na drogach jesteśmy z bliźnimi” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbyła się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Jednym z punktów programu było święcenie pojazdów. Wcześniej jednak pojazdy zrosił nieco deszcz.

Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się już w piątek 10 maja Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Kierowcy modlili się w intencji wszystkich użytkowników dróg prosząc o łaskę bezpiecznych podróży, wzajemną życzliwość i szacunek. Polecali też polskich misjonarzy i misjonarki, podróżujących po misyjnych ścieżkach.

- Bezpieczeństwo na drogach jest dla nas stałym wyzwaniem. Bardzo ważne jest, żebyśmy nie myśleli tylko o sobie, ale też o innych uczestnikach ruchu. Jest to tak zwany element odpowiedzialnego poruszania się i z tym wiąże się nie podejmowanie ryzyka a także szanowanie przepisów i zasad bezpieczeństwa - mówił w rozmowie z BP Jasnej Góry, ks. Jerzy Kraśnicki Dyrektor MIVA Polska i organizator pielgrzymki.

Dyrektor MIVA Polska zauważył, że tradycyjnie w ramach inicjatywy „Promienie Miłosierdzia” przed pielgrzymką zbierane były dary finansowe na zakup wózków inwalidzkich dla potrzebujących w krajach i regionach na świecie, gdzie ewangelizują i służą polscy misjonarze i misjonarki. - Jest potrzebnych około 500 wózków inwalidzkich, do 18 krajów świata. Więc dzięki tym sybilicznym czekom będzie choć częściowo ta pomoc przekazana. Wózki inwalidzkie dla wielu ludzi w krajach misyjnych są jedyną możliwością, aby móc normalnie żyć - wyjaśniał ks. Kraśnicki. „Promienie Miłosierdzia” są owocem roku Miłosierdzia (2015/2016), ogłoszonego przez papieża Franciszka. Wtedy to w MIVA Polska zrodziła się idea włączenia wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych na misjach jako jednej z kategorii misyjnych środków transportu. Nazywane są „promieniami miłosierdzia”, bo są niczym promyk nadziei, światełko w ciemności lub dotyk czułości ludzi dobrej woli, poruszonych historią i osamotnieniem potrzebujących z misji.

W ciągu ostatnich kilku lat, udało się zakupić 1865 różnego rodzaju wózków inwalidzkich. Podczas pielgrzymki zanoszone będą także intencje dziękczynne za wszystkich dobroczyńców MIVA Polska, a także za kierowców, którzy włączają się w akcje pomocowe np. „Jeden grosz za jeden kilometr”. Ta inicjatywa polega na przeznaczeniu 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie kilometr drogi na środki transportu na misjach, nie tylko samochody, ale także ambulanse, motocykle, rowery, wózki inwalidzkie a nawet łodzie. Rozpoczyna się ona zawsze 25 lipca, we wspomnienie św. Krzysztofa.

W sobotę w ramach 23. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców odbyło się spotkanie z polskimi misjonarzami i misjonarkami w Sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze. Byli tam przedstawiciele z Ameryki Południowej i Afryki. Po nim odbył się występ orkiestry dętej „Solidaris Brass”. Głównym punktem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana w Kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej biskup Jan Ozga, misjonarz z Kamerunu. Po Mszy św. miało miejsce poświęcenie pojazdów na parkingach jasnogórskich.

Tegoroczne spotkanie zakończyła Droga Krzyżowa na Wałach, podczas której zanoszono modlitwy za wszystkie ofiary wypadków drogowych, rodziny, które cierpią z powodu straty bliskich, a także tych, którzy doświadczyli kalectwa.

Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców odbywa się zawsze w drugą sobotę maja. Jej organizatorami są: MIVA Polska (powstała w 2000 r. jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji) i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni